Skocz do zawartości

[Gniew rowerzysty] Co cię wkurzyło na rowerze?


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, bastard83 napisał:

Przyznać się, kto w takiej sytuacji zsiada z roweru i go przeprowadza?

Nie zsiadam z roweru w takiej sytuacji, bo jadę cały czas drogą, wraz z samochodami i mam mniej punktów kolizyjnych. Jestem wtedy na drodze z pierwszeństwem.

Mnie na rowerze wkurza już sama obecność drogi dla rowerów. 

   

Edytowane przez marvelo
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę równolegle do  drogi wojewódzkiej nr 221. Droga jest o sporym natężeniu ruchu, z dzieciakami to raczej słabo. Zresztą ja osobiście to nawet nie mam przyjemności jadać tą ścieżką, jest tam głośno i spalinowo że tak to ujmę, jedyny plus dla mnie to to, że bezpieczniej jest. Więc tym bardziej nie zjadę na DW221. Ale dzieciom się łatwiej jedzie po ścieżce niż po polnej czy leśnej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2024 o 08:22, Lezia napisał:

Po wczorajszej burzy (były ostrzeżenia) odszczekuję praktyczność otrzymywania alertów.burza-duze_6673230cdf3195_19098330.jpg.jpg.935dc2a7e0dbd20734b6968298f3cc5e.jpg

448755268-869894055167115-2976688106370090574-n_667333d59006a6_93702712.jpg.jpg

I co ci dają te alerty? Nie widzisz że jest burza, potrzebujesz jeszcze alertu? Nie masz prognozy pogody? Ja te alerty zablokowałem już kilka lat temu. Przychodziły nie tylko latem, ale praktycznie przez cały rok - a to że będzie wiało, a to że będzie padało a to że będzie zimno a to że gorąco. A co do burz, to są zjawiska punktowe, jak dostaniesz alert to najbardziej prawdopodobne że akurat tam gdzie się znajdujesz burzy nie będzie, bo alerty są wysyłane dla całego województwa. Lepiej śledzić modele pogodowe i radary burz.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na rowerze wkurzają 2 rzeczy - syfiący się łańcuch i fakt, że większosc akcesorii w postaci torebek/stojaków na telefon czy lampek ma beznadziejne mocowanie i po pewnym czasie sie psuje.

o ile rozumiem że do sportowych szos czy MTB nie mocuje się osłony na łańcuch, to chociażby już w rowerach trekingowych czy wyprawowych łańcuch pracujący w zamkniętej osłonie, kosztem pewnie nie tak dużej wagi dałby i lepszą czystosć jeźdźca i mniej roboty przy ciągłym czyszczeniu/dosmarowywaniu. Jakby komuś nie pasowało to mógłbym sobie taki element zdjąć, a myślę że przy dobrym pomysleniu całość mogłaby być zdejmowana i zakładana na zatrzaski lub jakieś śrubki.

Zwrócę uwagę że  w motocyklu dobrej jakości łańcuchy wytrzymują te 15.000 km, bywa że sporo więcej, a ile w rowerze? Ceny są podobne, przekazywana przez łańcuch moc napędowa zupełnie nieporównywalna

 

Natomiast mocowania na smartfona w większosci są dziadowskiej jakości, przynajmniej te poniżej 100 zł. 

Edytowane przez Martinus_vm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z syfiącym się łańcuchem i osłonami na łańcuch jest podobnie jak z błotnikami. Nikt nie chce tego niczym osłaniać i każdy woli, żeby to sie syfiło. O o ile przypadku błotników jeszcze póki co przeważnie w każdym rowerze przewidziano jakiekolwiek mocowanie i tylko wyjątkowo może takiego nie być, to w przypadku osłony napędu/łańcucha jest dokładnie odwrotnie. Częściowo możesz temu zaradzić montując pełny błotnik, który na tylnym kole sięga aż do suportu, wtedy mniej syfi się napęd od tylnego koła.

A z drugiej strony, tak po prawdzie to ciężko byłoby zrobić całkowitą osłonę łańcucha w rowerze z normalnymi przerzutkami. To się da zrobić gdy są przerzutki w piaście, bo wtedy cały mechanizm jest zwarty i można go osłonić jakąś osłoną. A łańcuch jest zawsze w tej samej pozycji.

Edytowane przez leon7877
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że taka osłona musiała by byc sporych rozmiarów przy zwykłych przerzutkach. 

Ale mogliby chociaż przewidywac jakieś sruby czy inne mocowania do założenia częściowej osłony łańcucha na korbę i część łańcucha do miejsca gdzie zaczyna sie zębatka tylna.

To jest  jedna rzecz w której rowery miejskie w codziennym dojeżdznaiu do rpacy bija na głowę konkurencję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, leon7877 napisał:

I co ci dają te alerty? Nie widzisz że jest burza, potrzebujesz jeszcze alertu? Nie masz prognozy pogody? Ja te alerty zablokowałem już kilka lat temu. Przychodziły nie tylko latem, ale praktycznie przez cały rok - a to że będzie wiało, a to że będzie padało a to że będzie zimno a to że gorąco. A co do burz, to są zjawiska punktowe, jak dostaniesz alert to najbardziej prawdopodobne że akurat tam gdzie się znajdujesz burzy nie będzie, bo alerty są wysyłane dla całego województwa. Lepiej śledzić modele pogodowe i radary burz.

Dają i to dużo. Jeśli otrzymuję taki alert sprawdzam sam na dwóch lub więcej stronach czy powiadomienie jest wiarygodne. Takie powiadomienie zmusza mnie do zweryfikowania alertu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, leon7877 napisał:

I co ci dają te alerty? Nie widzisz że jest burza, potrzebujesz jeszcze alertu? Nie masz prognozy pogody? Ja te alerty zablokowałem już kilka lat temu. Przychodziły nie tylko latem, ale praktycznie przez cały rok - a to że będzie wiało, a to że będzie padało a to że będzie zimno a to że gorąco. A co do burz, to są zjawiska punktowe, jak dostaniesz alert to najbardziej prawdopodobne że akurat tam gdzie się znajdujesz burzy nie będzie, bo alerty są wysyłane dla całego województwa. Lepiej śledzić modele pogodowe i radary burz.

 

Alerty to jest dupochron dla urzędasów, żeby potem nie było, że "nie ostrzegali". Może ktoś ma więcej szczęścia (pecha?), bo na przykład mieszka w bardziej niestabilnym pogodowo regionie, ale u mnie w Chorzowie to się sprawdza może 1 na 3-4, a jakby liczyć poważne zagrożenia, to dosłownie 1 na 10. UWAGA UPAŁ, a nie ma nawet 30 stopni. UWAGA ULEWY, a tymczasem po drugiej stronie województwa przejdzie piętnastominutowa burza i zaleje dwie stodoły (straty wyceniono na 21zł 37gr). UWAGA WICHURY, więc trzeba zebrać majtki ze sznurka (ręczniki już są na tyle ciężkie, że nic im się nie stanie). I tak dalej, i tak dalej. I oczywiście czasami się tak zdarzy, że naprawdę podtopi całą wioskę albo zerwie kilka dachów - i w takim przypadku należy tylko ludziom współczuć - ale skala siania paniki przez RCB jest absolutnie niewspółmierna do rzeczywistego niebezpieczeństwa. I jak dostajesz któryś z kolei alert, z którego nic nie wynika, to go kasujesz bez czytania.

 

Niedawno znajomy, który bawi się w rekonstrukcje, miał trzydniowy turniej i sam się obawiał, co z niego wyjdzie, bo już wcześniej dostawał ostrzeżenia o plagach egipskich. Minął jeden dzień, drugi, w końcu trzeciego (i po bodaj piątym alercie) przeszła przelotna mżawka. Serio? Jak już istnieje taki system, to niechże działa dobrze, zgodnie z faktyczną skalą zagrożenia i prawidłową lokalizacją. A jeśli ktoś musi dostać SMSa, żeby zauważyć za oknem chmury, wiatr, upał, śnieg czy cokolwiek innego - i to w epoce pierdyliona prognoz online, superdokładnych map opadów, burz, wiatrów i czego jeszcze tylko chcecie - to ma poważny problem z samym sobą.  

 

 

Edytowane przez MrJ
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zekker napisał:

Częściowa osłona nic praktycznie nie da w kwestii czystości łańcucha. Takie służą do osłony nogi przed łańcuchem.

Jak się trochę rozejrzysz, to są do kupienia montowane na obejmy, więc powinny pasować do większości ram.

Podasz przykład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zekker napisał:

Jak się trochę rozejrzysz, to są do kupienia montowane na obejmy, więc powinny pasować do większości ram.

Są też takie montowane czy raczej nakładane na dam łańcuch - wczoraj taki widziałem w bambusowym rowerze, z daleka wyglądało ja sprężyna zamiast łańcucha, napęd sprężynowy:)

Compress_20240627_091047_7338.thumb.jpg.701f597dccfeb3ca5427902cc520ed99.jpg

A tutaj znalazłem coś podobnego na Amazonie:

https://www.amazon.de/Unbekannt-Messingschlager-2082835000-Ketten-Hosenschutz/dp/B01DVUMGD4/ref=asc_df_B01DVUMGD4/?tag=googshopde-21&linkCode=df0&hvadid=696976171430&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=5557163902257101674&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=m&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9116877&hvtargid=pla-375480313586&psc=1&mcid=886be01bc3e33cd79857a83ac07ca263&th=1&psc=1&gad_source=1

Edit. Znalazłem i "napęd sprężynowy":

https://www.rowerowaholandia.pl/p13507-mirage-lancuch-beschermhuls-freedrive

 

Edytowane przez Greg1
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrJ napisał:

 

Alerty to jest dupochron dla urzędasów, żeby potem nie było, że "nie ostrzegali". 

 Jak już istnieje taki system, to niechże działa dobrze, zgodnie z faktyczną skalą zagrożenia i prawidłową lokalizacją. A

 

 

Powiem tak

w PL jest taka mentalność że w sytuacji tragedii zawsze sie szuka "kozła ofiarnego", po prostu ktoś musi być winny skoro stało sie coś okropnego i media przez kilka dni dają na czołowkach relacje. Żądza krwi musi byc zaspokojona. 

Skoro urzędnikom stawia sie zarzuty karne ( i to poważne) za to, że nie wysłali ostrzeżenia o idącego przez setki kilometrów frontu burzowego i wskutek tego były ofiary wśród harcerzy obozujacych pod namiotami w gęstym  lesie lub za to że dziecko zjeżdzając na sankach w parku z górki uderzyło w ławkę (która stała tam od zawsze), to naturalnym odruchem obronnym urzędnika czy zarządzajacego czymkolwiek jest to aby "na zapas" się zabezpieczyć przed taką odpowiedzialnoscią.


"

Cytat

Trzeci z oskarżonych Andrzej N. - zdaniem śledczych - nie dopełnił obowiązków służbowych. Jako urzędnik starostwa miał nie przekazać w okresie bezpośrednio poprzedzającym załamanie pogodowe w powiecie chojnickim alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy na niższy szczebel zarządzania kryzysowego.ostępowanie karne, toczące się wobec  dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach, o czyn z art. 231 § 1 k.k., zostało warunkowo umorzone na rok."

Stąd nie zdziwie sie jeśli dojdziemy do etapu że codziennie bedą alerty z ostrzeżeniami że pogoda może byc niezbezpieczna (no bo może). 

 

 

Edytowane przez Martinus_vm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak wyżej. Dziś się przeżywa jak kaczka ciążę taką akcję jak kilka lat temu na Giewoncie gdzie banda przygłupów łazi na górę z metalowym podniesieniem w trakcie burzowego dnia. Bo to Tatry Sratry, bo idzie dużo ludzi a w ogóle TOPT-y sropry i inne TPN-y nie ostrzegały a jak piorun wylogował z tego świata taką samą liczbę osób w "zwykłych" niskich Małych Pieninach to w sumie cisza. Więc nawalają tymi debilnymi alertami. Już pomijam, że jak gdzieś leje z pół godziny a jeszcze spadnie drzewo to prawie koniec świata. Tak mi się też przypomniał pewien idiota, który się sądzi o to, że jadąc autem szosą przez las w trakcie porwistego wiatru tak jak na fotce wyżej oberwał drzewem. Wypadek losowy jak stwierdził ubezpieczyciel a jeszcze banda dziennikarskich panikarzy łazi do zarządu dróg i wymaga badań dendrologa każdego drzewa ze 100 metrów od drogi. Chłop co tam robi świeci oczami i w sumie kreci bo co ma takim jełopom odpowiedzieć. Takie fajne czasy mamy. 

A co do wnerwienia to dość długo nie było mnie w Tyńcu i wczoraj tak z niczego się wybrałem. Widzę jakieś nowe asfalty dla rowerów ale znajdź człowieku jakąkolwiek informację gdzie to idzie, ile km i tak dalej. Na drogach nawalone znaków co można oczopląsu dostać ale żaden geniusz nadal nie wymyślił by jakoś oznakować powstające trasy rowerowe. Za skomplikowane jak widać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Martinus_vm napisał:

Powiem tak

w PL jest taka mentalność że w sytuacji tragedii zawsze sie szuka "kozła ofiarnego", po prostu ktoś musi być winny skoro stało sie coś okropnego i media przez kilka dni dają na czołowkach relacje. Żądza krwi musi byc zaspokojona. 

Skoro urzędnikom stawia sie zarzuty karne ( i to poważne) za to, że nie wysłali ostrzeżenia o idącego przez setki kilometrów frontu burzowego i wskutek tego były ofiary wśród harcerzy obozujacych pod namiotami w gęstym  lesie lub za to że dziecko zjeżdzając na sankach w parku z górki uderzyło w ławkę (która stała tam od zawsze), to naturalnym odruchem obronnym urzędnika czy zarządzajacego czymkolwiek jest to aby "na zapas" się zabezpieczyć przed taką odpowiedzialnoscią.

Stąd nie zdziwie sie jeśli dojdziemy do etapu że codziennie bedą alerty z ostrzeżeniami że pogoda może byc niezbezpieczna (no bo może). 

 

Czyli się zgadzamy - RCB w obecnej formie nie służy ostrzeganiu nikogo przed niczym, tylko zabezpieczaniu się przed ewentualnymi skutkami ewentualnych zagrożeń. Nieważne, że to zagrożenie jest dwa województwa dalej, a poszkodowani są sami sobie winni. Był alert? Był. Więc po ch** drążyć temat.

 

Ale żebym był uczciwy - niedawno w Siemianowicach (na granicy z Chorzowem) był pożar składowiska chemikaliów. Pewnie kojarzycie, bo to było głośne na cały kraj: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-05-11/siemianowice-slaskie-zanieczyszczenia-po-pozarze-skladowiska-odpadow-wplywaja-do-rzek/

Ja pracuję niedaleko, więc dowiedziałem się o tym praktycznie od razu od osób, które po prostu zauważyły chmurę dymu i wysłały mi zdjęcia. I niedługo później, jakoś równo z newsami w mediach (najpierw lokalnych, potem ogólnopolskich) pojawił się alert. I wtedy on się super sprawdził, bo przecież nie każdy mógł akurat słuchać radia, oglądać telewizję, siedzieć na fejsie itp., za to prawie na pewno miał przy sobie telefon i dostał informację, że jest niebezpieczne zdarzenie, trzeba pozamykać okna, zostać w miarę możliwości w domu i tak dalej. Ale nikt mnie nie przekona, że SMS z treścią "wydaje nam się, że jest 10% możliwości na to, że w Zakopanem jutro będzie grad, dlatego ostrzegamy cię już dzisiaj w Katowicach" ma jakikolwiek sens poza wymienionymi wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gruncie rzeczy  mogliby to załatwić smsem w dniu 1 stycznia o treści "w najbliższym roku zachowaj szczególną ostrożność z uwagi na ryzyko mrozu, zawiei, suszy, upału wiatru i burz oraz przelatujacych rakiet i pożarów. Potwierdz otrzymanie ostrzeżenia wysyłajać sms zwroty o treści OSTROŻNY , inaczej codziennie będziemy wysyłać kolejne"

 

i dalej słać juz tylko te naprawdę uzasadnione

 

Edytowane przez Martinus_vm
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wysłali już SMSa że trzeba uważać bo temperatura dojdzie do +30 przez 2 dni? Trzeba ludzi ostrzec, kto by się tego spodziewał na koniec czerwca.

W tv atmosfera grozy, mądre głowy radzą jak nie zginąć. Coś nawet wspomniano że za kilka dni nieco się ochłodzi, ale nie powiedziano że te nieco to do +20 i +10 nocą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Sobek82 napisał:

Dlatego wybieram się z dziećmi pod namiot z soboty na niedzielę bo w niedzielę ma być burzowo a od poniedziałku dwadzieścia na plussie🫠😉

Dziś jest w cieniu 32 i wszystkie moje koty leżą pół żywe 🫠

Pozdrow'er 😘

Ale będzie noc tropikalna. Można umrzeć. Organizm się nie regeneruje. W Hiszpanii jeszcze gorzej jest +60 (odczuwalna, na termometrach +35 ). Planeta się zaraz spali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2024 o 08:56, leon7877 napisał:

Podasz przykład?

Tylko od razu zastrzegam, że w temacie nie siedzę i mogą mi umykać pewne szczegóły (np. jak to się montuje przy korbie - dociskając suportem?).

https://www.rowerystylowe.pl/p-17221/oslona-lancucha-dymiona

https://www.rowerystylowe.pl/p-1551/oslona-lancucha-horn-sk24-1

https://www.centrumrowerowe.pl/oslona-lancucha-accent-trekking-pd9258/ chyba tylko ta pod przednią przerzutkę się nadaje

https://www.centrumrowerowe.pl/oslona-lancucha-sks-chainbow-pd29726/

Edit: dobrze mi się zdawało z tym montażem, widzę też, że inne też pod przednią przerzutkę mogą pasować:

https://www.youtube.com/watch?v=TDb-qVGbWCE

Edytowane przez zekker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...