Skocz do zawartości

[Kaseta] 9rz producent vs trwałość


tp3

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje kasety 9rz o liczbie zębów większej od 32.

Znalazłem trzy kasety w zakresie cen 60-70 zł, od trzech producentów którzy wydają się renemowani. Która będzie najbardziej trwała?

https://allegro.pl/kaseta-9-rz-sram-11-34-pg-920-i6959798748.html

https://allegro.pl/kaseta-sunrace-9rz-11-36-csm989aw-nikiel-i7427232403.html

https://allegro.pl/kaseta-shimano-alivio-cs-hg400-9rz-12-36t-i7159439139.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od łańcucha, bo to on wyciera zęby jak się wyciągnie, czyli im wolniej się wyciąga tym dłużej kaseta wytrzyma. Najlepsze łąńcuchy pod 9 rzędów to Campagnolo c9, albo KMC X9.

Co do wyboru kasety kieruj się raczej stopniowaniem niż firmą. Wersja 11-36 może mieć trochę duże i przez to niewygodne odstępy pomiędzy kolejnymi biegami. 11-34 może być mało na strome podjazdy, a 12-36 na dokręcanie na zjazdach, ale chyba tylko asfaltowych.

Akurat Alivio HG400 12-36 ja mam i z łańcuchem Campa C9 już 7 tys km leci i nadal nie widać końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o łańcuchy to Campagnolo c9 jest bardzo drogi, a o KMC są skrajnie opinie, do tego w podobnej cenie do niego można mieć już raczej pewny łańcuch Deore.

Dużo dobrych opinii jest też o łańcuchach connex wippermann, najtańszy jaki znalazłem to:

https://allegro.pl/connex-900-lancuch-9-rzedowy-114-ogniw-spinka-i7422704430.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pkt. widzenia serwisanta od blisko 17 lat w zawodzie nie ma lepszych (z tych powszechnie dostępnych) łańcuchów niż campa c9 i kmc x9. Jeśli chciałbyś shimano to wyłącznie hg93 prod. japońskiej (Malezja czy Kostaryka to już kicha). Sam użytkuję KMC od X8 do X11 w przeróżnych wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym, co pisali przedmówcy - to nie kaseta określa trwałość napędu, tylko łańcuch (wyjątek jeśli kupisz sobie kasetę alu).

Często zamiast drogiego łańcucha dobrze jest kupić 3 tańsze i jeździć na zmianę - po pierwsze na dłużej starczy, po drugie wygodniej do czyszczenia, bo jak akurat nie masz czasu czyścić i smarować, to po prostu wymieniasz na czysty a tamten ogarniesz w wolnej chwili. Oczywiście każdy łańcuch ma swoją spinkę, nie wszystkie 3 na jednej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na rowerze jeździ dość mocny facet  depczący w pedał,   to NIE jest dobrą metodą kupowanie trzech tańszych łańcuchów.   Tani łańcuch wyciąga się błyskawicznie, dość szybko może się zrywać...  Nawet w metodzie trzech  łańcuchów używa się możliwie trwałych modeli wyższych..... Są natomiast osoby, które montują tani łańcuch i kasetę i traktują ten zestaw jednorazowo...

Dużo zależy od sposobu jazdy, wyścigi mtb w błocie/ łagodna jazda szosowa po płaskim to nie to samo. Częstotliwość i zakres manipulacji  i napięcie łańcucha podczas zmian  też wpływają na  żywotność.  Dodatkowo jazda na lekko wyrobionej,  zębatce korby np tanie 32 zęby ze stali  w niższych shimano (3rz) mogą generować  takie skoki łańcucha, że obarcza się nimi wyciągniecie łańcucha i stan tylnych zębatek, je żeli noga przepada prawie o  ćwierć obrotu to może być nie tylko bębenek czy łańcuch ale również korba.

  Stosuję jak dotąd dłużej  łańcuchy Sram   870 i 890, 990 oraz  xtr/duraace

niższe grupy sram 7-8 s oraz shimano  szybko były w koszu, w okresie gdzie głównie widziały wyścigi Mtb w górach.zrywanie rozginanie, rozciągnięte.  Kasety dzięki wymianie łańcuchów zmieniałem dość rzadko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tp3 napisał:

Opłaca się dopłacać do tego drugiego?

KMC nie KMX. Różnią się powłoką antykorozyjną. Drugi jest na pewno niklowany. Na ciężkie warunki warto dopłacić do zabezpieczenia, ale jak jeździsz tylko na sucho i smarujesz jak trzeba to "standardowy" łańcuch też się rdzą nie pokryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.73 jest goły (ale nie rdzewieje jak się o rower dba), .93 ma niklowane tylko zewnętrzne blaszki, .L, .SL i .EL są w pełni niklowane lub kryte np. tlenkiem tytanu. Pod względem trwałości nic się nie zmienia. Są jeszcze kmc .EPT (jakieś nowatorskie pokrycie antykorozyjne) i .DLC (z powłoką "diamentową" która ma niby poprawiać trwałość). Jak rower nie stoi pod chmurką to można śmiało brać. 73.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kasety z największą zębatką 36, to chyba nie każda przerzutka taką obsłuży.

Ja mam SHIMANO DEORE M592 SHADOW i część sklepów podaje maksymalną zębatkę 34 a część 36. Można to jakoś zweryfikować? Może są dwie wersje tego modelu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jest tak, że wg. Shimano z kasetami ktore podaje działa ok ( można wyregulować tak jak wg. Shimano będzie działać optymalnie ) a większe kasety to może nie być tak super. Np. oddalając kółko przerzutki od kasety na tyle, że obsłuży 36 t odbędzie się to kosztem precyzyji czy szybkości działania na najmniejszej czy najmniejszych koronkach. W niektórych przypadkach będą to różnice prawie niezauważalne a w niektórych już upośledzające na tyle działanie przerzutki, że działa to beznadziejnie. Przekraczając sugerowany zakres kasety trzeba czytać opinie innych czy i jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...