Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Grzesiek, jak oceniasz działanie nowego HyperGlide+ ? Czy faktycznie daje się odczuć jakąś różnice w stosunku do klasycznego systemu HG? Mam tutaj na myśli głównie zmianę biegów z większych na mniejsze tryby. Shimano twierdzi, że pozbyto/ograniczono ten charakterystyczny mocny łomot, który do tej pory nam towarzyszył.

Druga sprawa - jak oceniasz wykonanie przerzutki? Mam tutaj na myśli,  czy przypadkiem nie posiada luzów już po wyjęciu z pudełka i tym podobnych niespodzianek...

Piszesz też o lżej skręconym sprzęgle - rozumiem, że jeżeli ktoś ma takie życzenie to można je podkręcić, aby działało "twardziej'?

 

 

Napisano

Odnośnie HG+ początkowo myślałem, że to tzw. marketingowa papka, ale coś jest na rzeczy. Biegi rzeczywiście zmieniają się błyskawicznie. Bardzo cicho jest na aluminiowych trybach, na tytanowych i stalowych głośniej i tutaj jakiegoś wielkiego skoku w przód nie widzę, ale też nie jest gorzej niż było. Może nie mam absolutnego słuchu ;-)

Wykonanie przerzutki jest naprawdę bardzo dobre i nie ma się do czego przyczepić. Choć zastanawia mnie jedna rzecz, którą widać na poniższym zdjęciu:
DSC2289.jpg

Otóż dolne kółko nie jest w linii z górnym jak to bywało dotąd, tylko wózek jest fabrycznie "przekoszony". Nie sądzę aby to była niedoróbka, raczej celowe działanie (mam swoją teorię dlaczego), ale jednak to dziwi. Oba kółka mają lekki luz na boki choć również nie sądzę, aby było to przeoczeniem. Względem wersji RD-M9120 (do kaset 10-45), wersja RD-M9100 (do 10-51) posiada dodatkowy odbojnik na wózku wyciszający pracę. 

Sprzęgło ma taką samą regulację jak dotąd - tutaj nic się nie zmieniło.

Napisano

Nie, nowe manetki w ustawieniu 11b. oraz kaseta 11rz. nie są kompatybilne ze starymi 11-stkami. Nowa 11 to tak naprawdę 12 z wyjętą jedną zębatką (odstępy między koronkami są takie same).

  • +1 pomógł 1
Napisano

Mierzyłeś może jak duża jest różnica w milimetrach jeżeli chodzi o zasięg starej kasety 11 i nowej? Ludzie łączyli już manetkę XTR 9100 z przerzutką M8000 i podobno taki zestaw obsługuje kasetę SRAMa 11-50/10-50.

Napisano

Nie mierzyłem. Natomiast M8000 działa jednak w zupełnie innym systemie i nie sądzę żeby mogło to działać dobrze. Zawsze są jakieś niunase, które dyskwalifikują tego typu połączenia w terenie, a nie na stojaku. Ale zaznaczam, że nie testowałem takiego zestawienia. 

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Punkxtr napisał:

Otóż dolne kółko nie jest w linii z górnym jak to bywało dotąd, tylko wózek jest fabrycznie "przekoszony". Nie sądzę aby to była niedoróbka, raczej celowe działanie (mam swoją teorię dlaczego), ale jednak to dziwi.

Raczej celowe działanie mające na celu wymuszenie poprawniejszej linii łańcucha od dołu (łańcuch nie spadnie z korby przy kręceniu do tyłu), a co za tym idzie poprawienie trwałości itd. A na dużej koronce jest odwrotnie?

Edytowane przez Arni220
Napisano

Jeśli stać cię na XTRa to po jaką cholerę będziesz kombinował z miksowaniem grup które nawet według producenta nie są kompatybilne. Jeden logiczny powód lepszy od "bo mogę" lub "ciekawe co się odi" i ewentualnie spisek producentów części?

To rozwiązanie z 12 rzędową grupą która w sumie ma jeszcze jedenastkę takie pod kombinatorów chyba właśnie jest.

Pod tym względem wolę SRAM, jeden zakres kaset, obecnie jeden standard osi korb i mocowań zębatek, żadnych przednich przerzutek.  Pełna kompatybilność w zasadzie od góry do dołu osprzętu.  Ale Shimano działa lepiej :) 

Napisano
21 godzin temu, MMMAAACCC7 napisał:

Do pana powyżej: a pożenił i jeździł, czy tylko na stojaku założył i pokazał że biegi się zmieniają? :)

Stojaczek, ale w praktyce różnice  w porównaniu do stojaka są małe. Z mojego doświadczenia wiem, że jak na stojaku coś dobrze działa w terenie będzie podobnie, a jak na stojaku słabo to na pewno kijem rzeki nie zawrocisz. 

Napisano

No to widzisz, tu się niesamowicie różnimy, parę lat pracowałem tak, że stojak = real, ale gdzieś w połowie swej serwisowej kariery zacząłem każdy rower objeżdzać, a po takim objeździe wychodziły cuda (a teren był wyśmienity do testów zawsze w pobliżu). Często nawet hamulce działały na stojaku OK, a po dostaniu obciążenia ramy działy się cuda, tj dzwonienie/tarcie/szumy). Więc jak ktoś mi mówi że robi na stojaku tylko i wszystko jest OK, to stwierdzę jedno= biedni jego klienci, którzy nie wiedzą co się stanie po wyjściu...

  • +1 pomógł 5
Napisano (edytowane)

Na stojaku manetki dyna sys 10 nie zadziałają z przerzutką pod 9 sp. Jeśli coś w pełnym zakresie kasety działa na stojaku cyk/zmienione, cyk zredukowane to w terenie owszem może być gorzej, (  zawsze pod obciążeniem  jest trochę inaczej i wychodzą nowe rzeczy ) ale generalnie jeśli coś jest kompatybilne ze sobą to wystarczy po jeździe testowej podregulować raz jeszcze, nieco dokładniej. Możliwe, że różnice w niekompatybilności  pomiędzy " XT M8000 (kaseta/przerzutka) z manetką XTR M9100. " są mniejsze niż w przypadku 9 sp/10 sp dyna sys itp. , ale dopóki ktoś tego nie sprawdzi poza stojakiem w pełnym zakresie i obciążeniami i nie daj glejtu 100 % ok to nie pchałbym się w takie cuda, bo 80-90 % kompatybilności przy tej klasie osprzętu ( i ceny ) to o 20-10 % za mało - musi byc 100 % .

/edit

Swoją droga ktoś niedawno dał link do zagranicznego testu ile dana manetka wyciąga ( klik ) linki w mm i były różnice minimalne pomiędzy szosowymi 10 tkami, a manetkami 9 sp, a wszyscy zgodnie ( raczej ) twierdzą, że to chodzi ok - manetki szosowe 10 sp i przerzutka klasyczna 9 sp.  ( nie wiem oczywiście na ile dokładne były te badania ) Druga sprawa to w przypadku zwykłej, klasycznej ( nei shadow ) przerzutki narastające różnice w wyciągnięciu linki po 8-9 klikach będą mniej rzutować na pracę przerzutki niż w przypadku  przerzutek shadow , tym bardziej topowych jak xtr.

Edytowane przez SoloTM
Napisano
Teraz, Chleje24na7 napisał:

Z mojego doświadczenia wiem, że jak na stojaku coś dobrze działa w terenie będzie podobnie

Albo masz niewielkie doświadczenie, albo małe wymagania dotyczące kultury pracy sprzętu... ;)

Podpisuję się oburącz i stopami pod tym, co napisał @MMMAAACCC7.

Napisano
53 minuty temu, MMMAAACCC7 napisał:

No to widzisz, tu się niesamowicie różnimy, parę lat pracowałem tak, że stojak = real, ale gdzieś w połowie swej serwisowej kariery zacząłem każdy rower objeżdzać, a po takim objeździe wychodziły cuda (a teren był wyśmienity do testów zawsze w pobliżu). Często nawet hamulce działały na stojaku OK, a po dostaniu obciążenia ramy działy się cuda, tj dzwonienie/tarcie/szumy). Więc jak ktoś mi mówi że robi na stojaku tylko i wszystko jest OK, to stwierdzę jedno= biedni jego klienci, którzy nie wiedzą co się stanie po wyjściu...

Ja nie pracowałem na serwisie, ale miałem od cholery "części" z napędów i robiłem wiele mariaży, które w teorii nie są kompatybilne. Nauczyłem się jednej rzeczy - wszystko to co działa w systemie 1:1 lub zbliżonym można mieszać ile się chce ponieważ granica błędu jest tak duża, że różnice w mikrometrach nie mają żadnego wpływu. W shimano 11 przecież, nawet przy dwóch pełnych obrotach baryłką ciężko jest rozregulować napęd...

Ostatnim moim dzikim mariażem było wymieszanie starej SRAM X5 9sp z manetką XTR M9000 11sp i kasetą sunrace 11-42 10sp i działało spoko i też wszystko testowane na stojaku, a doświadczenia z objazdu były takie same jak na stojaku.

Stare systemy jak 1:2 to samo ZUO i jedynie objazd daje radę

Napisano

Ja z kolei ostatnio miałem taki przypadek (stary węgielny cube), że na stojaku ni chchu się nie dało wyregulować napędu tak, żeby działało poprawnie (zwykle był problem ze zrzucaniem) a pod obciążeniem wszystko działało idealnie. Hak prosty, napęd cały nowy, manetka i linka też, podmieniałem nawet po kolei wszystko na inne nowe egzemplarze i za każdym razem to samo.

Napisano (edytowane)

Odnośnie filmów przedstawianych w sieci - da się nagrać i przedstawić niemal wszystko. Wystarczy w odpowiednim momencie lekko odpuścić nacisk na korbę, przeciągnąć linkę czy wdusić cyngiel szybciej i zadziała wszystko ze wszystkim - to oczywiście z lekkim przymrużeniem oka. Z mojego doświadczenia wynika, że to, czym dla wielu osób jest "działanie idealne", w rzeczywistości bywa "kiepskim". Wiele rowerów jeździ z krzywymi hakami, źle wyregulowanym kątem opasania kasety czy naciągiem sprzęgła. Taki napęd działa źle, ale zmienia biegi i niektórym zdaje się, że tak powinno być. Myślę, że po przerobieniu może kilku tysięcy rowerów człowiek dopiero na tyle widzi pewne zależności ale i dobrze radzi sobie z niespodziankami, że robi je rzeczywiście dobrze (o ile ma do tego talent). 

Poleganie na samym stojaku jest bardzo złudne i w przypadku serwisu rowerowego nieprofesjonalne. Przykładów jest wiele poprzez bieg historii do czasów współczesnych. Wystarczy wspomnieć SID-y czy inne lekkie amortyzatory z lat 199x - 2007, gdzie ustawienie hamulca na stojaku będzie perfekcyjne, a po wejściu na rower zgadnijcie, co się stanie. W wielu rowerach FS występuje z kolei zjawisko tzw. ghost shiftingu, czyli samoistnej zmiany biegów. Konia z rzędem temu, kto wyeliminuje je bez obciążenia na stojaku. Przykłady można mnożyć. 

Serwisując rowery we własnym zakresie i domowym zaciszu można je znać na tyle, że człowiek jest w stanie przewidzieć pewne zachowania i radzić sobie z nimi lepiej na stojaku bez wychodzenia na dwór. Niemniej nie do końca, bo przerzutki zużywają się dostając coraz większych luzów, to samo dzieje się z mechanizmami manetek, etc. Taki sprzęt zaczynam sprawiać niespodzianki i okazuje się, że na pierwszej jeździe po regulacji trzeba dokonać korekty ustawień. Pod naciskiem wózki przerzutek (szczególnie carbonowe) wyginają się i łańcuch pracuje inaczej, niż na stojaku. Zupełnie odmiennie biegi zmieniają się na siłowym podjeździe, inaczej podczas bardzo szybkiego zrzucania czy redukcji. Nie wszystko da się przewidzieć i po to właśnie jest jazda próbna, aby wyeliminować to, czego nie widać w domu/serwisie.

Edytowane przez Punkxtr
  • +1 pomógł 2
Napisano

To fakt, że sporo takich filmów się pojawia, tutaj kolejny przypadek polączenia, które może interesować wiele osób:

Różnice w uciągu linku mogą być na tyle niewielkie, że dla wielu osób będzie to do zaakceptowania. Podobnie jak z mieszankami 10sp i 11sp od Shimano - podobno są jakieś minimalne różnice w uciągu linki rzędu 2 miejsca po przecinku. W realiach jazdy po górach działa to wyśmienicie i mnie w zupełności satysfakcjonuje.

Napisano

Canyon też stracił cierpliwość i zmienia korbę XTR na Race Face'a. Już jest oficjalnie na stronie, a ja dzisiaj dostałem telefon z tą samą informacją. Dostawa przesunięta pierwotnie z października na grudzień, teraz jest przesunięta na kwiecień i to już z Race Facem. :( 

Napisano (edytowane)
W dniu 19.12.2018 o 15:23, Punkxtr napisał:

Wózek jest identycznie wygięty na wszystkich zębatkach kasety, jeśli to masz na myśli. 

Tak, tak, o tym myślę. Ciekawa sprawa, o ile jest to faktycznie zamierzony cel a nie pojedyncza, niezamierzona przypadłość. A jaką masz teorię?

Edytowane przez Arni220

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...