Skocz do zawartości

[licznik] obliczanie rozmiaru koła


sebeq76

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Kupiłem licznik Sigmy, gdzie można ustalić samodzielnie wielkość koła w mm.

Na początku wziąłem rozmiar z tabeli rozmiarów opon i wyszło 2114 mm.

Jednak po zmierzeniu zarówno poprzez średnicę, jak i odległość na betonie, wyszło mi około 2060 mm.

Czy mogą być takie różnice w odległościach?

Mam koła 26" i opony Nokian NBT 2.1

 

Pozdrawiam,

Sebeq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że mogą. Obwód podawany w instrukcji to obwód koła napompowanego, ale bez obciążenia. Żeby mieć najbardziej wiarygodny wynik najlepiej wyliczyć długość śladu jaki zostawia opona roweru kiedy koło przejedzie długość 1 obrotu, ale musisz siedzieć na siodełku, bo wiadomo oponki się lekko uginają jak jedziesz więc promień efektywny koła podczas jazdy jest mniejszy.

 

Pozdrawiam

 

U mnie różnica wynosiła:

 

książeczka: 2089

 

mój wynik (po 3 pomiarach, uśredniony, odchylenie +/- 3mm): 2012

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba latwo sobi policzyc co nie?50mm z ponad 2000 to w przyblizeniu 2.5% czyli o tyle bedziesz mial oklamany odczyt z licznika bedzie wskazywal ze jedziesz np 50km/h a bedziesz jechal okolo 48,5 przy dystansach juz gorzej licznik pokaze ze przejechales np 5000km w sezonie a naprawde bedzie to 4850 czyli 150km w plecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh... sebeq76

 

matematyka się kłania. No, ale co tam policzyłem. Jeśli miałbyś koło 2060, a ustawiłbyś sobie 2114 to przy rzeczywitym dystansie 100km licznik pokazałby 102,6 km, analogicznie przy 1000 km jest to 1026 km. Czy jest to duża różnica... hmm trudno powiedzieć dla każdego może być inaczej jak dla mnie jest to już znaczna różnica. Dlatego staram się w moim rowerze utrzymywać zawsze ciśnienie opon na poziomie takim jak miałem podczas ustawiania licznika (czyli około 3,7 bar).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o wyliczaniu obwodu koła metodą prób i błędów, tzn. mamy prosty odcinek asfaltu, na dokładnej mapie patrzymy od kąd do kąd są np. 2km, i tak długo jeździmy, aż licznik po przejechaniu tego dystansu pokaże 2000m? To by chyba było w miare dokładne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...