Skocz do zawartości

[Tylna piasta] bieżnia łożysk do wymiany


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od jakiegoś czasu z tylnej piasty w moim rowerze dochodziły jakieś stuki/trzaski. Dzisiaj ją rozebrałem i zauważyłem uszkodzenia na bieżniach łożysk głównych jak na zdjęciach poniżej.

Nie pozostaje nic innego jak je wymienić. Stąd moje pytanie, gdzie takowe mogę zakupić ? Wstępnie pogrzebałem w internecie i widzę, że chyba trzeba kupić całą oś piasty, ale takową jeszcze trzeba dobrać i znaleźć i tu mam problem. Jak się najlepiej do tego zabrać ?

 

29lbpqd.jpg2rmxyrr.jpg

 

 

Niestety mam jeszcze jeden problem, podczas montowania kulek łożysk bębenka zabrakło mi jednej kulki. Wygląda to tak, że na jedną bieżnię zamontowałem 27 kulek (zdjęcie po prawej) a na drugą 25, ale widać że jest jeszcze miejsce na jedną kulkę (co łącznie dałoby 26). Podczas filmów instruktażowych apropos konserwacji bębenka była mowa o 50ciu (25 + 25). Czy ten układ 27 kulek + 26 ma sens ? (dodam, że rozebrałem piastę z koła roweru specialized, niestety nie wiem jaka jest firma piasty). Zastanawiałem się czy może nie zgubiłem żadnej kulki i układ powinien być 26 + 26, ale jak widać na zdjęciach poniżej udało mi się zamontować 27 kulek na jedną z bieżni, dodam że zostały one osadzone na najwęższej średnicy.

 

2p281.jpgn30mcn.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś wskazówki jak najłatwiej zidentyfikować piastę ? Na razie wysłałem zapytanie do oddziału specialized w Polsce, ale na wiele nie liczę : (.

 

 

edit:

Tyle mówi strona specialized o modelu z 2017, który jest odpowiednikiem mojego tj. z 2015:

 

Tylna piasta: Specialized, loose ball bearings, 8-/9-speed cassette body, 32h, 9mm QR

 

Będzie chyba pod górkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasta to pewnie jakaś Formula czy Quando, najlepiej przejść sie do rowerowego i dopasować, do wielu "Formuł" pasują konusy z Shimano M475 - http://panrower.pl/stozek-piasty-fh-m475-m495-rm40-lewy-konus-shimano-p-155.html

 

Generalnie konusy są zamienne pod warunkiem, że 

 

1) W łożysku są takie same kulki jak konus jest zaprojektowany  i jest ich tyle samo sztuk

2) Piasta nie ma specjalnych uszczelnień i do nich dostosowanych konusów.

 

Takie uszczelnienie jak na zdjęciu to się zdejmuje i zakłada na nowy konus po prostu.

 

Konusy są najczęściej inne na tylną i przednią piastę.

 

Twój faktycznie dziwnie wygląda od strony zewnętrznej - pokaż zdjęcie wszystkiego a nie tylko konusa. Konus pomierz - średnicę, długość. Ile masz kulek i jakiej średnicy? Jaka średnica osi? Coś się dobierze. EDIT - to chyba tam jest po prostu nakrętka oprócz konusa na ośce?

 

 

W samej oście to najważniejsza jest długość. Średnica no i rodzaj - pełna czy na szybko-zamykacze itd.

 

Generalnie konusy w Quando, Formula, Joytech itd są przeważnie wymienne między sobą -pamiętaj tylko o pkt 1 i 2 w/w. Napiszę więcej - często są kompletnie nie do odróżnienia - są wręcz identyczne.

 

 

Ci mają dużo konusów z podaniem wymiarów:

http://allegro.pl/stozek-konus-do-osi-piast-przod-m9-x-1-nh-307-i6925315519.html

 

 

 

 

Co do bębenka i każdego innego łożyska na kulkach bez wianków - nigdy nie upychasz ciasno - zawsze musi zostać miejsce tak właśnie mniej więcej na kulkę.

 

Zdarzyło się już zgubić kulkę i nigdy nie było problemów z działaniem (teraz to mam dużo zapasowych więc podkładałem). Chcę napisać, że lepiej jedna kulka za mało niż jedna za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej więcej informacji o które zostałem poproszony:

 

Konus średnica: 16,90

Konus lewy (z uszczelnieniem) długość 14mm

Konus prawy: długość 14mm

9 kulek na konus. Średnia kulki 6,35mm

Średnica osi 9,28mm, średnica na gwincie 9,90mm, długość 145mm.

Oś jest na szybko zamykacze, ale wstawiłem ostatnio szpilki na klucz imbusowy.

Zdjęcie po prawej pokazuje jeden z konusów z nakrętką (konus prawy ze zdjęcia po lewej)

2mrzgyc.jpg2vuwj2d.jpg

 

Co do ilości kulek w łożysku, to też dowiedziałem się wczoraj, że nie mogą być za ciasno upakowane. Dziwi mnie teraz dlaczego ich ilość umożliwia tak ciasne upakowanie na jednej z bieżni.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz typową typowość, z częściami od Specialized możesz spokojnie dać spokój bo takie same konusy znajdziesz w rowerach po 1000 zł ;-)

 

 

Tu masz konusa (prawy i lewy taki sam), a uszczelnienie zbijesz tulejką (np. nasadką o odpowiedniej średnicy) i przełożysz (tylko sobie najpierw pomierz jak daleko ma wejść, lepiej najpierw założyć trochę płycej i docisnąć delikatnie po złożeniu piasty)

 

http://allegro.pl/stozek-konus-do-osi-piast-tyl-m10-x-1-nh-308-i6925315520.html

 


To jeszcze dodaj punkt 3) Oś jest takiej samej średnicy co oryginał, bo nie zawsze jest to M10 x 1.

 

 

Tak, oczywiście, o średnicy osi pisałem później w tym samym poście ale faktycznie dla konusa to też nie bez znaczenia :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz tych konusów pod ręką, ale ten zamontowany po prawej stonie osi ma kołnierz, który jest zintegrowany z konusem (po wykręceniu z osi stanowią jedna całość).

Drugiego nie demontowałem, ale wywnioskowałem że jest on zintegowany na stałe z częścią na którą nakłąda się uszcelnienie (o-ring).

Dlatego nie wiem w jakis sposób mogę wykorzystać zaproponowany konus z allegro. Jak czegoś nie rozumiem, to będę wdzieczny za wyjaśnienie : )

Nie rozumiem też co miałeś na myśli o zbiciu uszczelnienia (tego o-ringa z konusa ?)  nasadką I przełożeniu go na ? (no właśnie na co ?)

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jak gdzie ale w przyp. bębenka trzeba zachować dokładnie taką liczbę kulek po jednej i drugiej stronie jak producent przewidział. Jakakolwiek różnica będzie powodować delikatne przechylenie bębenka względem osi a co za tym idzie niepoprawną pracę zapadek (będą zazębiały się tylko rogiem zamiast całą powierzchnią roboczą) i znaczące "pływanie" kasety względem osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chad - zdejmuje się na pewno  i na pewno da się przełożyć . Natomiast jak przy ponownym zakładaniu przekrzywisz albo średnica konusa będzie inna - to będzie jak napisał Quell. 

 

@ Quell - też to robiłem i to kilka razy -  zero problemów ale nie twierdzę, że wyjdzie za każdym razem i to każdemu. Jeżeli np. stary konus będzie miał nieco większą średnicę niż nowy to tak będzie, jak piszesz. Ale jak się uda, że nowy będzie miał ciut większą średnicę niż stary to zaciśnie się dokładnie jak fabryczny. Oczywiście można "zaklepać" dziurkę na mniejszą średnicę ale to już trzeba mieć trochę doświadczenia. Ewentualnie można tez wkleić na zielony Loctite lub po prostu Poxipol.

 

Zapytaj się jaka ten ma średnicę osłony:

 

http://allegro.pl/stozek-konus-shimano-tyl-wh-r500-y4be98060-i6945370272.html

 

A jeszcze jedno - nie jest obojętne  w którą się zbija i w która stronę nabija - żeby nie pokrzywić kołnierza zbijać należy do zewnętrznej a nabijać od wewnętrznej. Natomiast na ten o-ring na drugim konusie to nie mam pomysłu bo nie wiedzę tego na zdjęciach, chyba, że to jest to czarne na konusie. Jeżeli tak to niestety pewnie wizyta u tokarze Cię czeka, ale konus jest twardy więc rowka się nie toczy tylko wypiłowuje - tokarz będzie wiedział, o co biega.

 

@ Dokumosa - pewnie, że najlepiej włożyć dokładnie tyle, le było i co do tego nie ma ŻADNEJ dyskusji. Tyle tylko, że kolega nie wie ile było. A ja twierdzę, że jak założy o 1 kulkę więcej to będzie źle NA PEWNO (skutek dokładnie jak opisałeś) a jak założy o 1 mniej to NIC SIĘ NIE PRZEKRZYWI na 100% bo nie ma takiej opcji - poziom ustala się na gwincie i nie siły, żeby 2 mm większej przerwy cokolwiek zmieniły.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co od o-ringa tak, to ten czarny widoczny na konusie. Pogrzebałem trochę na allegro i są konusy z uszczelnieniem np:

 

http://allegro.pl/konus-shimano-piasty-hb-m475-m495-y25w98020-i5583648821.html

 

http://allegro.pl/stozek-przod-hb-m495-m475-rm65-konus-shimano-i6720843897.html

 

Zastanawiam się z jaką precyzją trzeba je dobierać, jeżeli chodzi o wymiary pokazane w pierwszym linku.

 

Koszt konusów wyjdzie ok 50 zl z allegro bez gwarancji, że będą pasować, niewiele brakuje i idę z tym do serwisu : (

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie nową piastę np. deore (tył za 70zł znajdziesz chyba, że tarcze to około 90) i zanieś do przeplotu (usługa od 25zł). Przy okazji pozbędziesz się problemu z liczbą kulek w bębenku. A jak lubisz pogrzebać to możesz sobie smar wymienić w niej zanim założysz koło do roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko - biorąc pod uwagę wymiarowanie z allegro:

 

30ttjyr.png

 

u mnie "c" to około 4mm. Na jaki kompromis mogę pójść w przypadku tego wymiaru, pytam bo większość dostępnych na allegro to c=5mm.

Jeżeli chodzi o wymiar "d" to nie jestem go w stanie idealnie złapać suwmiarką ale jest ok 14 mm na moich konusach, a z tego co się domyślam to ten wymiar ma największe znaczenie.

Konusy na allegro o średnicy 17 mm mają wymiar "d" 13 mm. Średnica moich konusów to a=16,90 mm, czy jest to wystarczające kryterium doboru konusa jeżeli chodzi o wymiar "d" ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konusy z linku są po złotówce więc ryzyka nie ma, tym bardziej, że kupując przez internet możesz zwrócić. Do ośki, kulek czy miski będą pasować na 99%. Niewielkie różnice w wymiarach są bez znaczenia.Problemem są uszczelnienia. Proponuję do nich zadzwonić i pogadać bo pewnie na magazynie mają więcej modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się dostać konusy wymiarowo identyczne ze starymi z tym że:

- musiałem przelożyć kołnierz ze starego konusa na nowy, 

- jeżeli chodzi o konus z uszczelnieniem to ostatecznie użyłem konusa bez uszczelki - po przyłożeniu starego konusa z uszczelką do plastikowej osłonki wokół której on pracuje zauważyłem, że nie zapewnia on żadnej ochrony tzn. nie ma z nią kontaktu (nie wystaje nawet poza średnicę samego konusa), więc dałem sobie spokój z poszukiwaniem konusa z uszczelką - ryzyk fizyk.

 

Co do "zgubionej" kulki przemyśłałem to i stwierdziłem, że nie mogłem zapodziać żadnej kulki, zmontowałem bębenek w konfiguracji 27 kulek na jednej bieżni, 25 na drugiej tak jak na zdjeciah w pierwszym poście.

 

Piastę złożyłem wczoraj i póki co działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...