Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

cześć, taki temat, aktualnie rower w budowie i teraz dylemat (poniżej dwa pytania) przy założeniach:

- z przodu 1x

- oś tył 12x142, piasta z bębenkiem HG

- możliwe kasety sunrace 11s (11-42 lub 11-46 lub 11-51)

- przerzutka do wyboru sram GX typ 2.1 long 11s (pojemność do 42T)

- lub sram gx eagle 12s (pojemność do 52T)

1) zgodnie ze sztuką przerzutkę GX połącze z kasetą 11-42, ale pytanie jest, czy w jakiś sposób (modyfikacja?) ogarnie ona kasetę 11-46 ?,

2) alternatywnie czy gx eagle 12s razem z kasetą 11s (11-52) będzie pracowało z manetką GX 11s ?

3) inna konfiguracja - jaka ?

Dziękuję z góry za naprowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Pytanie o Campagnolo.

Mam w rowerze prawie kompletną grupę Veloce 2x10. Jako, że prawa manetka ma problemy (jeszcze w niej nie grzebałem - ale już niedługo ;) ) to zastanawiam się nad wymianą. Początkowo myślałem nad jakimiś używkami Centaur albo Chorus albo nowymi Veloce. Ale wyższe grupy na napędy w systemie 2x10 są już naprawdę stare, i znalezienie nie zajechanyh części będzie trudne. Zwłaszcza traci to sens jeżeli bym chciał przeskoczyć kiedyś na coś nowszego. I stąd pytania o kompatybilność Campagnolo:

1. Czy na bębenek 10s wejdzie też kaseta Campy 11s czy może nawet 12?

2. Czy przednia i tylna przerzutka będzie działać w 11 lub 12 rzędowym napędzie? (z manetkami Campy w systemie 2x11-12)

3. Czy korba nie będzie marudzić? 

4. Czy ewentualnie łańcuch pasuje? (choć przy takich zmianach łańcuch pewnie dałbym nowy) 

5. Zapomniałem o czymś? 

6. Pytanie dodatkowe ze strefy marzeń. Istnieją klamkomanetki z elektrycznymi przerzutkami i linkowymi hamulcami? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którą generację klamkomanetek masz? 

Jaki typ mechanizmu?

Jeśli masz te z mechanizmem Escape (zrzucanie biegów tylko o jeden) to pewnie problem wygląda tak:

Przyczyną jest wycieranie się plastikowego ząbka w przycisku zwalniającym. Nie ma do tego części zamiennych, ale da się to zregenerować domowym sposobem.

Do mechanizmu starszego typu są jeszcze dostępne sprężynki G i pierścień, w którym są zamontowane (te elementy czasem pękają).

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, problem jest dokładnie taki. Jako że kupiłem niedawno rower używany (sprzedawca uczciwie uprzedził o problemie) i jest to moja oierwsza styczność z Campagnolo to nie rozróżniam wersji, jedynie mogę przeczytać co jest napisane i policzyć ilość zebatek ;) Manetki wyglądają jak na zdjęciu. Czy po zdjęciu jesteś w stanie określić czy to nowszy czy starszy mechanizm? Może masz linka do filmiku jak problem rozwiązać?

 

Pytania o kompatybilność mimo wszystko aktualne, na przyszłość się może przyda ;)

IMG_20240626_222318.jpg

IMG_20240626_222301.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, istota problemu jest ta sama, choć ten film powyżej pokazuje to na przykładzie starszego modelu. 

Za chwilę idę do pracy i teraz nie znajdę, ale może po 22:00 wrzucę jakieś zdjęcia (bo na szosa.org hosting wygasł). 

Osobiście wolałbym jednak spróbować z blaszką zamiast szlifowania, bo to rozwiązanie bardziej trwałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było pomocne, jako że mam pewne możliwości zwiazane z obrobką metali to może udało by mi się jakieś fajne rozwiązanie wymysleć. Choć jeżeli będzie to zbyt pracochłonne to pomyślę o wymianie, i tu ponaeiam pytania o kompatybilności z wczesniej:

1. Czy na bębenek 10s wejdzie też kaseta Campy 11s czy może nawet 12?

 

2. Czy przednia i tylna przerzutka będzie działać w 11 lub 12 rzędowym napędzie? (z manetkami Campy w systemie 2x11-12)

 

3. Czy korba nie będzie marudzić? 

 

4. Czy ewentualnie łańcuch pasuje? (choć przy takich zmianach łańcuch pewnie dałbym nowy) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz zamienić bo kaseta 11sp jest szersza i wymaga innego bębenka,  którego do swojej piasty nie kupisz. 

Co możesz to wymienić kasetę na np 11-32 9sp,  łańcuch na nowy oraz tylną przerzutkę na jakąkolwiek shimano mającą w opisie kompatybilność 9sp (mega range). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np  taka tania Sora  ogarnia 32 , i jest trwała,  do tego warto kupić nie najtańszą kasetę xt  jak wyżej... można też zmienić korbę na kompakt 52/36 albo 52/34 albo 50/34 ( razem z suportem , tylko stara 105 jest ładna  i lekka i mam do niej sentyment)

Snapseed.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O coś takiego mam:
MANETKA Shimano Deore I-SPEC
PRZERZUTKA TYLNA Shimano XT RD-M786
KASETA Shimano CS-HG62-10 11-36 zębów - dogorywa

Mam wolne i się zastanawiam czy będzie działać z
KASETA Shimano 11 rzędowa 11-28
ŁAŃCUCH Shimano CN-HG601 11s SLX 105

Czy kupić po prostu kasetę:
Shimano Deore HG50-10 10 11-36T rzędów lub Shimano CS-HG500 10 rzędów 11-34T?

Nie potrzebuję lekkich przełożeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Przerzutka tył     SHIMANO ALIVIO RD-M4000
Przerzutka przód    SHIMANO ALIVIO FD-T4000
Manetki    SHIMANO ALIVIO ST-M4000 3 x 9
Kaseta     SHIMANO ALIVIO HG-300 9V
Łańcuch    SHIMANO ALIVIO HG-53
Mechanizm korbowy    SHIMANO FCM-391 ramiona 175mm tarcze 48/38/28

 

Muszę wymienić łańcuch oraz kasetę. Przy okazji przydałoby się lżejsze przełożenie na podjazdy. Czy SHIMANO Deore CN-HG53 116 ogniw 9-rzędowy + Shimano CS-HG400-9 11-36T będzie ok?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc czy moge zamiast korby Acera T3010 (48x36x26T) wsadzic korbe Shimano FC-T6010 ( 48–36–26T ) ?? zmiana korby na kwadrat na HOLLOWTECH II . Czy tylko korbe i suport musze wymienic ??. Naped jaki mam teraz 3 na 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 lat mam rower MTB Rockrider EXPL 540 29" https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-expl-540-29/_/R-p-329414 na grupie M4100.
Po 9 tysiącach kilometrów częściowo z własnych zaniedbań zajechałem napęd i chcę go wymienić. Wymieniłbym tylko łańcuch i kasetę ale że mam też uszkodzoną tylną obręcz i w związku z tym koło do zaplatania, pomyślałem o całkowitej zmianie napędu na 1x12 10-51 Shimano M6100 (manetka, kaseta, przerzutka, linka, pancerz) oraz koło z bębenkiem micro spline. Mam trzy pytania:

1. Obecnie mam blat 30T x10 mocowany do korby na standard Shimano asymetryczne 96BCD. Pod moje potrzeby potrzebuje nową zębatkę 32T do tej korby. To chyba taka: Y0K432000 https://www.veloportal.pl/p-75266/shimano-tarcza-mechanizmu-korbowego-32t-fc-mt610fc-mt510-1 Czy może lepiej coś innego do kompatybilne z M6100?

2. Gdzie kupić łańcuch SHIMANO CN-M6100 aby uniknąć podróbek, allegro raczej wykluczam?

3. O czymś nie pomyślałem przy zmianie napędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mój pierwszy post na forum i pierwsza większa zmiana przy rowerze, mam nadzieję że dobrze trafiłem:) Ale do rzeczy: 

 

Obecnie mam korbę Shimano FC-TY3010 46/36/26 i suport na kwadrat Neco 68x122.5mm. Chcę przejść na Octalink i wybrałem korbę Shimano FC-T4010 z taką samą liczba zębów i polecany do niej suport BB-ES300. 

Czy taka zamiana będzie "jeden do jednego"? Suport ma teoretycznie długość 121mm, czy ta drobna różnica na znaczenie? Czy na coś jeszcze muszę zwrócić uwagę? Wolałbym na razie uniknąć zmiany kasety i łańcucha.

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przejrzałem sklepy i znalazłem FC-T4010 i do niej SM-BB52. Przy suporcie nie widzę jednak parametru długości, czy przy hollowtech jest to uniwersalne? Nie będzie problemu z obecną przerzutką?

Druga opcja to przejście na napęd 1x9. Jeżdżę po mieście, bez podjazdów, także przełożenia nie będą problemem. Czy korba FC-U6000 jest cokolwiek warta? Co wtedy z łańcuchem, rozumiem że przejście z 3x9 na 1x9 wiąże się z koniecznością zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część! Potrzebuje Waszej pomocy. Mam gravela na grupie Sram Apex, od poczatku zmiana biegów dziala poporstu źle mimo kilku serwisów i wymiany haków, wózków, pancerzy, linek blabla... To już nie ważne ale chcę wiedzieć jaka przerzutka 11rz będzie kompatybilna z klamkami Apex, nie chce nowego Apexa, cokolwiek najlepiej też jakby obsługiwała większa kasetę np 11-46 bo Apex do 42 tylko. Czy jakaś przerzutka sram typu MTB pasuje? A może (w co. Od wierze) jakaś Shimano będzie ok? Bardzo Was prosze o pomoc. Pozdrawiam Bartosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...