Skocz do zawartości

[Dziki] Dziki w Kabackim i Konstancinie


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio jezdze codziennie wczesnie rano po lasach w tych okolicach

i coraz czesciej widze dziki. Dzis w dwoch miejscach, przy czym raz takie w miare nieduze,

choc duzo, tak z 8, 10, ale w Kabackim przy glownej sciezce stalo kilka gigantow w rozmiarach takich,

ze nie wiedzialem, ze takie dziki osiagaja... I to w kompletnym bezruchu, takze je zauwazylem,

gdy byly tak z metr ode mnie.

Mam dzwonek, ktory moge ustawic na ciagle pobrzdekiwanie.

Ale to dzisiejsze spotkanie troche mnie zaniepokoilo.

Macie jakies doswiadczenia? Gaz? Uciekac? Te duze wygladaly,

ze moga mnie latwo dogonic, gdyby tylko chcialy...

Slyszeliscie, zeby kiedys atakowaly? Czy raczej zawsze uciekna?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie uciekają. Aczkolwiek jak poczują się zaatakowane to oczywiście będą się bronić. Najagresywniejsze są samce w huczce (ruja) oraz samice z małymi. Jeżeli jedziesz na dzika z dużą prędkością to może zinterpretować to jako atak.

 

Dziki łatwo się oswajają - to, że nie ucieka może być też efektem dokarmiania. W jednostce wojskowej locha chodziła za nami dosłownie jak pies. Jeżeli ludzie dokarmiają dziki (czasami nieświadomi przez odpadki na których jest ludzki zapach) to nie tylko, że nie uciekają ale wręcz odwrotnie - kierują się na ludzi.

 

Artykułów na ten temat masz w necie mnóstwo bo i mnóstwo dzików w Polsce mamy...

 

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/7833,Elblag-Dzik-jest-dziki-ale-nie-jest-zly-Jak-sie-zachowac-gdy-spotkamy-na-osiedlu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Slyszeliscie, zeby kiedys atakowaly?

Owszem.

Całkiem niedawno w Poznaniu na nowej Wartostradzie dzik pogonił biegacza. Na szczęście gość był szybszy.

Dzik w lesie to niby norma ale również panoszą się w miastach.

Recepta? Nie drażnić, nie prowokować, omijać. W ostateczności ogień w pedały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dzwoń, bo tylko dzika możesz zdenerwować. Dzik jak słyszy coś co go niepokoi to się denerwuje i może wtedy zaatakować.

Zignoruj i na pewno nie podchodź z gazem, kijem czy czymkolwiek. Jak ich nie niepokoisz to nie są groźne. Dorosły dzik potrafi bez problemu rozszarpać dużego i agresywnego psa.

Jak widzisz lochę z młodymi prosiakami, to najlepiej jest po prostu zawinąć się jak najdalej od nich.

W Bydgoszczy, tu gdzie mieszkam są ich dziesiątki. Jeżdżę codziennie i bardzo często je widzę. Tylko raz mnie jeden pogonił, ale byłem po prostu głupi i zatrąbiłem, jak zobaczyłem go na ścieżce.

 

Poczytaj jak się należy zachować:

http://www.podrozezpsem.pl/2017/05/dzik-dziki-czyli-uniknac-ataku/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W Stanach wiele osob jezdzi z takim na niedzwiedzie i dziala.

Aż misie skumają, że dźwięk dzwonka oznacza "obiad jedzie". 

W temacie dzików. Otóż chciałbym zwrócić uwagę, iż temat dzików nie jest niczym nowym i już sam profesor Ambroży Kleks zajmował się tą tematyką wiele lat temu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Urbanizacja terenów zielonych i nieodpowiedzialne dokarmianie powodują krzyżowanie się dróg dzikich zwierząt i człowieka.

My wkraczamy na ich tereny i takie spotkania pewnie będą się nasilały.Nie ma co chojraczyć , w sytuacji wątpliwej lepiej wycofać się na z góry upatrzone pozycje. ;)

+100kg taran powali każdy rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Spotykam je bardzo, bardzo często, praktycznie na każdym wyjeździe (dużo podróżuję po lesie). Również multum saren przelatujących w pełnym pędzie w poprzek leśnych ścieżek - ryzyko zderzenia. Z moich doświadczeń wynika, że najgorsze co można zrobić to się skradać (czyt. być cicho). Zaskoczone są nieprzewidywalne. Jeśli wytwarzam jakiś hałas to omijają człowieka z daleka i nie ma co dramatyzować, aczkolwiek jeśli już do takiego spotkania z dzikiem dojdzie, lepiej się wycofać, jak wspominali koledzy. Mówię o tych, które egzystują normalnie w lesie. Z dzikami mieszczuchami nie mam doświadczenia ;)

 

Pozdrawiam, Grzegorz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tutejsze" dziki nie są bardzo agresywne. Spotykam je regularnie. W Konstancinie i okolicach jest kilka dużych stad (lub jedno, które się przemieszcza).

Metoda?

Zatrzymać się w miejscu, gdzie się je zauważyło i poczekać. Dla pewności można odwrócić rower w drugą stronę. ;) Zadzwoń dzwonkiem, postrzelaj z manetek - jeśli jeden Cię usłyszy, wszystkie uciekną. Zapewne największy stanie i popatrzy na Ciebie, jak to zwykle robią, po czym pobiegnie ze wszystkimi w las.

Tylko nie ruszaj od razu, bo czasami jacyś maruderzy zostają z tyłu i potrafią Ci nagle wyskoczyć przed koło w pogoni za resztą.

 

Jeśli zdarzyłaby Ci się sytuacja, że zostałeś zaatakowany - biegnij/jedź przed siebie ile sił w nogach i zrób unik w ostatnim momencie. Dziki nie ponawiają ataku - pobiegnie dalej przed siebie. Bieganie/jeżdżenie slalomem nie ma sensu, bo tylko Cię szybciej dogoni. ;)

 

P.S.

Proszę się tym nie sugerować w przypadku spotkania "dzikich dzików", to znaczy takich z dala od miasta, bo te zdecydowanie rzadziej mają kontakt z człowiekiem i jak ktoś pisał - są nieprzewidywalne. To, co napisałem, dotyczy tylko "znanych" osobników.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze spotkanie z dzikami miałem w wojsku.Przychodziła do nas locha z młodymi.Dawaliśmy jej żarcie.Jadły obok nas,pogadały po swojemu i odchodziły.I tak parę razy.To dawno temu było.

Ze dwa lata temu jadąc skrajem lasu kątem oka zauważyłem,że coś się poruszyło,odwróciłem głowę,a tam stado dzików na czele z bardzo dzikim dzikiem,który gdy mnie zobaczył tylko lekko wzdrygnął,a ja na jego gest uciekłem na rowerze ze znaczną prędkością.To stado było ode mnie jakieś 20 metrów.

Poza tym wielokrotnie spotykałem dziki w odległościach ode mnie około 20 - 50 metrów.Przechodziły sobie spokojnie lub patrzyły z zaciekawieniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...