Skocz do zawartości

[Strava]Suma przewyższeń zawyżona, co robić ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj rano zanim zaczynałem wypad na Stravie kolumnie podsumowującej dany rok miałem 13.792m przewyższeń. Przejechałem trasę po której Strava wyliczyła, że zrobiłem 2.693m przewyższeń. No i w kolumnie podsumowującej przewyższenia dodało prawidłowo i widniała suma 16.485m przewyższeń. Dwie godziny później w  domu przeglądam Strave i w sumie przewyższeń widnieje już suma 18.689m przewyższeń. 

Sprawa jest o tyle dziwna, że kiedy przeliczyłem każdy wypad pojedynczo to wychodzi suma 16.485m przewyższeń. Natomiast w podsumowaniu rocznym 18.689m przewyższeń. Jest to jakiś błąd czy ktoś miał taki przypadek i jak to zrobić aby podsumowanie roczne prawidłowo zliczyło metry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo Ci nie pomogę jeśli chodzi o samą Stravę, ale radzę Ci żebyś się za bardzo na wyniki przewyższeń uzyskane ze smartfonowego GPSa nie spinał. Nie wiem w jakim terenie uzyskane są te wyniki, ale nie zdziwiłbym się gdyby pomiar przewyższeń na poziomie 18k, w rzeczywistości uzyskany był 16k czy odwrotnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. akurat strava zaniża, a nie zawyża. Z moich wyliczeń wynika że błąd pomiaru w przypadku terenu gdzie ciągle jest góra- dół wynosi około 30%, natomiast przy trasach w górach gdzie są np. dwa większe szczyty około 10-15%.

Błędy pomiaru to jedno, a błąd portalu w podsumowaniu wyników to drugie. Korzystam z tych danych przy porównaniach z poprzednimi sezonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na stravie błędy gps nie mają za bardzo znaczenia. Strava przelicza przewyższenie na podstawie własnych map topo. Nie znaczy to że są super dokładne, ale na pewno bardziej zbliżone do rzeczywistych niż z gps w telefonie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat byl walkowany wielokrotnie na wielu forach. Tak jak pisze teryuu Strava korzysta w wlasnych danych wysokosciowych. Z tego co wiem poprawka przewyzszen jest automatycznie wylaczona dla komputerow rowerowych korzystajacych z wysokosciomierza barometrycznego.

Niektore smartfony maja rowniez wysokosciomierz marometryczny. Danych wysokosciowych branych tylko z danych GPS nie ma co brac na serio. GPS jest dobry w plaszczyznie poziomej, a nie pionowej.

Dane Stravy od razy po wgraniu czesto sa inne niz kilak godzin pozniej. Podejrzewam, ze to co widzisz zaraz po wgraniu to jakas szybka analiza, a pozniej jest to analizowane dokladniej i dane sa uaktualniane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...