Skocz do zawartości

[Płyn hydrauliczny] jaki wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

W wyrobach między innymi tektro i Shimano jest na wieczku napisane "mineral oil". Jak zalejesz dotem to po hamulcu. Sprawdź jakie masz hamulce.

 

Byle czego tam wlać nie można , może pamiętasz kiedyś płyn da1 ? Niby hamulcowy , ale po wlaniu do samochodu po miesiącu trzeba było robić remont całego układu hamulcowego.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

W wyrobach między innymi tektro i Shimano jest na wieczku napisane "mineral oil". Jak zalejesz dotem to po hamulcu.

 

Nie jest to takie oczywiste:

https://www.forumrowerowe.org/videos/view-967-test-dot-4-w-hamulcu-shimano/

choć oczywiście nie zalecam takich eksperymentów. Zwłaszcza ze mineralny można niedrogo dziś kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za poprzednikami - sprawdź, czy masz w układzie olej mineralny, czy płyn hamulcowy.

Jeśli olej mineralny - wejdź na alledrogo itp., znajdź, kup.

Jeżeli płyn hamulcowy - Płyn, to płyn. Sprawdź tylko, jaki masz wlać (czasami na hamulcach jest napisane np. "DOT 4 ONLY") i jeśli pasuje - lej ten, który posiadasz.

"Markowe" płyny kosztują po kilkadziesiąt złotych za 100-125ml.

Ja kupiłem bodajże DOT 4 na Orlenie za jakieś 13 zł/0,5l. I co? Szok i niedowierzanie - rower jeździ, a hamulce hamują! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można lać samochodowy DOT.

Chyba że jeździsz extremalnie.

Wtedy lepiej używać dedykowanych płynów, bo często są to specjalne mieszanki.

"Markowy" DOT5.1 może mieć punkt wżenia 330°C, zamiast standardowych 270°C

Tylko pamiętać, że DOT3, DOT4, DOT5.1 są kompatybilne, ale DOT5 już nie.

 

I nie zamieniać DOT z mineralnym i odwrotnie, ale to chyba oczywiste  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gadaj takich głupot , że można lać wszędzie wszystko bo potem będzie , że forum omijać , że hamulce ciekna. Może niektóre na docie podzialaja a inne od razu puszczą. Po coś masz napisane co tam lać.

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...