Skocz do zawartości

[Korba] XT FC-M780 - wymiana blatu na mniejszy


Abihabi87

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam

 

Posiadam korbę XT FC-M780 10s z konfiguracją 42-32-24.

 

Mam zamiar wymienić największy blat 42T na coś mniejszego np 36T lub 38T.

Mój blat 42T ma PCD (rozstaw śrub) 104mm.

 

Czy wybierając inny blat przeznaczony do korby XT z tym samym PCD 104mm będzie bezproblemowo pasował i działa z moją korbą.

Na przykład jak bym kupił taki blat

http://allegro.pl/shimano-deore-xt-t781-zebatka-tarcza-korby-10s-36t-i6712131391.html

 

Teoretycznie wszystko się zgadza, jest 10s - no jest, jest PCD 104 mm - też jest, czyli wnioskuje ,że powinno być ok.

 

A jak by wyglądała praca przerzutki przedniej, mam Deore M590, czy dobrze by to chodziło, czy z prowadnicą było by ok ?

 

Czekam na wasze opinie i liczę na potwierdzenie "Tak będzie działać i pasować" lub "Nie będzie działać" itp.

 

dzięki

Napisano

Zębatka z linku nie przypasuje bo jest to środkowy blat  od korby trekingowej (48/36/26) , nic mniejszego od 42T pod BCD 104 jako największą do 3s nie dostaniesz.

Napisano

BCD nie PCD. Ogólnie operacja nieco bez sensu, chcesz zakładać blat z różnicą 4 zębów? Może w takim razie pomyśl o innym stopniowaniu kasety.

Napisano

Zmienić całą korbę na 40/30/22 byłoby lepszym pomysłem, ewentualnie na 36/24, ale tu już przednia przerzutka będzie do zamiany.

Napisano

wymiana całej korby na dwu rzędową wiąże się z większymi kosztami jak dla mnie:

bo oprócz korby musiałbym też wymienić przerzutkę + manetkę.

 

a powiedzcie mi jeszcze, czy na korbie dwu rzędowej istnieje zjawisko krzyżowania na skrajnych przełożeniach ?

Napisano

Przebudowa twojej korby z 3rz na 2rz to koszt ok. 70/100zł + przerzutka ok. 80. Manetki nie musisz wymieniać.

 

Tak przebudowana korba pozwala na więcej niż korba 3rz, bo pozbywasz się zwyczajnie dużego blatu więc w praktyce jakimkolwiek złowrogim przekosem nie ma powodu się przejmować.

Napisano

@Arni220

 

Powiedz mi w jaki sposób mógłbym swoją korbę przebudować na dwa rzędy ? czy tylko wymieniając blaty ?

możesz mi podać jakieś przykładowe blaty z allegro jakie mógłbym do nie wstawić ?

Napisano

Tu masz blat 36z:

https://kastor-bike.pl/Tarcza-mechanizmu-korbowego-Shimano-Saint-FC-M810-665-36T

Prawidłowo do niego na młynku powinna być zębatka 22z:

https://kastor-bike.pl/Tarcza-mechanizmu-korbowego-Shimano-SLX-FC-M660-22T

ale wypróbuj posiadaną już 24z, powinno działać poprawnie, a jakby co, to zmienisz.

 

Blat 38z:

https://kastor-bike.pl/Tarcza-mechanizmu-korbowego-Shimano-Deore-FC-M615-38T-do-mech-z-tarcza-24T

ten działa z posiadaną już 24z

 

lub 38 do działania z 26z:

https://kastor-bike.pl/Tarcza-mechanizmu-korbowego-Shimano-FCM615-38z-do-rozstawu-38-26

 

Przerzutka:

https://kastor-bike.pl/q/?keywords=fd-m618

Nie wiem jakie masz mocowanie więc wybierz odpowiednią.

 

I to wszystko, możesz sobie zbudować korbę 36/22, 38/24 lub 38/26, co wolisz to zbuduj. Przebudowa polega na wywaleniu największego i środkowego blatu, a następnie w miejsce środka wkręcenie nowego. Młynek zmienisz lub zostawisz, zależy co chcesz zbudować. By 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...