Skocz do zawartości

[przerzutka tył] dziwny problem z regulacja


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z regulacja przerzutki Shimano 105 5700 z tyłu :( Ale po kolei co juz zostało zrobione:

- wymieniony łańcuch

- wymienione kółeczka na BBB 

- wymieniona linka przerzutki

- zdemontowana i wyczyszona przerzutka

- próba na 2 różnych kasetach (12-28T i 12-30T)

 

Zakresy góra / dół są ustawione poprawnie.

 

Teraz przechodzimy do istoty problemu. Ustawianie zaczynam na małej przerzutce z przodu (2x10) i małej z tyłu po czym dostosowuje napięcie linki żeby z tyłu kolejne przerzutki wchodziły gładko i nie klikały. Problem zaczyna się w połowie kasety albo troszkę wyżej gdzie naciąg linki robi się zbyt mocy i słyszę klikanie. Gdy dojdę do samej góry to przerzutki nie chcą poprawnie schodzić w dół, dopiero za połową wszystko jest ok.

 

Jeśli dostosuje naciąg do górnych przerzutek (że one chodzą gładko) to wtedy problem jest z małymi - za małe napięcie :(

 

Więc podsumowując działa albo góra albo dół :( Jakieś pomysły co można jeszcze zrobić ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak prosty? Łańcuch odpowiedniej długości?

 

Przerzutki w rowerze masz 2, z przodu masz potocznie zwane blaty a z tyłu koronki. Nie pisz że wrzucasz przerzutki bo aż oczy krwawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, przeskakiwał łańcuch na najmniejszej koronce :) i klikało ... ale myslałem że to problem z łańcuchem bo miał juz 4k km, nie był jakoś wyciągniety - na przymiarze mniej jak 0,75. Wiec wymieniłem łańcuch i bylo tak samo z tym ze nie przeskakiwało na najmniejszej - a poźniej wymieniłem całą reszte.

 

Do pancerzy napsikałem wd40 i je obróciłem wiec powinno byc ok. W sumie są 3 od klamkomanetki pod owijka, pozniej przed rama - linka w ramie - i ten ktory idzie do przerzutki. Wymienić je ? Jak sprawdzić czy hak jest prosty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej do opisu pasuje mi krzywy hak przerzutki, pancerze też wypada wymienić bo smarowanie moim zdaniem to żadne rozwiązanie, pancerze są tanie więc jak coś jest nie tak to trzeba po prostu je wymienić. Ale zwrócił bym uwagę na jeszcze jedna rzecz, sam raz w pośpiechu po czyszczeniu łańcucha się na tym złapałem. Mianowicie kierunkowość łańcucha, 10 są kierunkowe i założenie łańcucha odwrotnie skutkuje podobnymi objawami więc może sprawdź i to ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem linkę i pancerze niestety jest tak samo ... moze jeszcze gorzej.

 

2 rzeczy mnie zastanawiaja:

  • na załączonym zdjęciu widać jak idzie ta link od klamkomanetki do ramy (klamkomanetka <-------pancerz-------> pokretlo baryłkowe <-----pancerz-----> rama) - zastanawiam się czy moge usunąć to pokrętło i zrobic tylko 1 pancerz od klamkomanetki do ramy ? może ono komplikuje sprawę ?
  • po wyjęciu linki ma ona w jednym miejscu dość mocne zagięcie - wyczuwalne gdy się ściaga pancerz - jest to chyba w miejscu gdzie linka wygina sie na dole ramy. Czy to może powodować takie dziwne działanie przerzutki czy to jest normalne że ta linka jest załamana ?

post-201708-0-90644000-1482083720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego robisz zdjęcia - wszystkie - z kiepskiej perspektywy - od dołu roweru??

Na pancerzu w miejscu styku z ramą nie masz przypadkiem gumowej osłonki chroniącej przed porysowaniem, a nie regulator? 

Jeśli chodzi o przerzutkę tylną nie ma on żadnego sensu jeśli śruba baryłkowa przy przerzutce działa.

Masz klamkomanetki 105 serii 5700 które w skrajnie niedobrym przypadku moga upośledzać pracę przerzutki.

Hak może być prosty ale przerzutka i tak będzie ciągnąć łańcuch na kolejne koronki - wiele razy wyginałem hak albo przerzutkę wbrew temu co było widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi to dokaldnie moje boje z ultegra 6700.

Wygladało to bardzo podobnie. U winna byla linka, ktora mimo ze nowa, chyba była podrabiana i sprawiała problemy nawet nowa na nowych pancerzach.

Co ja bym sprawdził to:

1. HAk czy jest prosty.

2. Linka - czy jest przymocowana z dobrej strony sruby do przerzutki (tylko jedna strona z rowkiem jest dobra)

3. Jesli koupiles linke z jakiegos tam allegro, kup sprawdzony komplet jeszcze i zobacz.

4. Czy pentelka pancerza przy tylnej przerzutce nie jest za krótka/długa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- wymienione kółeczka na BBB

Kółeczka oryginalne mają luz na kółku prowadzącym, zamienniki na łożyskach uszczelnianych są sztywne.

Ten luz jest po to by zwiększyć tolerancję skoku manetki. dzięki temu przy niedokładnym wyregulowaniu , jakoś to działa.

Kółka sztywne przy wyrobionej przerzutce i manetce mogą dać podobny do Twego  efekt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...