Skocz do zawartości

[Ochraniacze ma buty] na zime


Sarbis1990

Rekomendowane odpowiedzi

Podane przez Ciebie oba są dobre. Tylko, ze mogą się okazać za grube na temperatury obecne ~6 st C. Nie będą tak przewiewne. Raczej są na mrozy << 0 st.

Chodzi Ci o grzanie, czy ochronę przed deszczem ?? Polecam jednak zakup prawdziwych butów zimowych SPD. Wszyscy po aktywnym sezonie jesien-zima-wiosna dochodzą do wniosku, ze tylko prawdziwy but zimowy się nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimowe buty to już zupełnie inny poziom cenowy. Te Northwave H20 o jakich wspomniałem są dosyć cienkie, dobrze chronią przed wodą o wiatrem. Śmigałem na nich w zakresie tempod +2 do -5 i dałem rady. Jednak na jakieś wielogodzinne jazdy przy dużym mrozie ich nie polecę bo bym skłamał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rowerze generalnie ludziom marzną stopy, ale każdy odczuwa zimno inaczej. Do tego rodzaj butów, a nawet grubość skarpetek mocno zmienia wrażenia z użytkowania danego modelu ochraniaczy. Dlatego producenci podają szerokie zakresy używalności. Generalnie jak ochraniacze mają duże wstawki, albo całe są z neoprenu to są ciepłe. Neopren to porowata pianka używana także w kostiumach nurkowych. Materiał jest przemakalny,ale łatwo go połączyć z wodoodporną membraną, albo całkowicie pokryć gumą i wtedy mamy nieoddychające, ale ciepłe ochraniacze na temperatury koło zera i poniżej. Jeśli neopren jest bez dodatków to nadaje się na jesień i wiosnę, najczęściej tak się projektuje modele szosowe. 

Pozostałe materiały używane w ochraniaczach to albo elastyczne i wiatroodporne, ale przemakalne odmiany softshelli (na lepszą pogodę), albo ocieplane materiały membranowe, zazwyczaj mało elastyczne, na zimę.

 

Poza materiałem bardzo ważny jest krój ochraniacza. Opinacz musi jak najlepiej przylegać do buta, przez co jest ciasny. Niektórzy wybierają o rozmiar większe modele żeby łatwiej się je zakładało, ale to skutkuje nasiąkaniem wody w szczeliny i przemakaniem podczas większego deszczu. Z kolei rozmiar właściwy dla nas szybciej się zepsuje przez większe naprężenia. Trzeba sobie powiedzieć, że ochraniacze to nie są specjalnie trwałe elementy ubioru i nic się na to nie poradzi.

 

Przykłady:

Mocne, ciepłe i nieprzemakalne ochraniacze na późną jesień i zimę:

Endura MT500 II

 

Cieńszy neopren z wodoodpornym wykończeniem na jesień (szosa):

Endura Road II

 

Wiatroodporny i przemakalny materiał na wiosnę i jesień

Author Windstop Plus

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ocieplacze Accent Thermal

https://www.centrumrowerowe.pl/buty-rowerowe/ochraniacze/p,ochraniacze-na-buty-thermal-czarne-accent,43244.html

Przy obecnych temperaturach (6-9 C) jeżdżę w letnich cieniutkich skarpetach, bo w zimowych jest za gorąco. Buty, w których jeżdżę to Shimano SH-M089, czyli raczej letni, przewiewny model.

Testowałem na trasach do 60 km i stopy nie marzną.

Polecam jako dobry wybór budżetowych ocieplaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cały ubiegły sezon jeździłam w ochraniaczach Northwave http://sporto.com.pl/p/235/5630/northwave-endurance-ochraniacze-na-buty-ochraniacze-na-buty-rowerowe-odziez-kolarstwo.html i cieszy mnie to, że są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kilka razy zahaczyłam o drzewo, zaliczyłam glebę i przejechałam butem po asfalcie itd. Buty i ochraniacze są po tym wszystkim całe. A najważniejsze, że dobrze chronią przed zimnem. Co do butów zimowych, przeszło mi przez myśl kiedyś, ale ja nie kupię. Przy dobrym bucie, ochraniaczu, mi nie potrzeba zimówek. Nie jest mi zimno. Zwłaszcza, że jednak zimą zazwyczaj mniej się jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę w takich http://www.wiggle.co.uk/bbb-heavyduty-overshoes/ są ciepłe, ale raczej mało wodoodporne. Wczoraj, w dość przewiewnych butach (Giro Rumble) i  cienkich skarpetach, przy temp. ok. zera i silnym wietrze przez godzinę żadnych problemów i brak dyskomfortu. Zależało mi głównie na wiatrooodporności i to zapewniają w wystarczającym stopniu.

Niestety to HeavyDuty to przesada i chłyt maketindody ;) w ruchu miejskim (czyli częste stawanie na światłach itp.) zaczęły sie już pruć na przodzie na lewej nodze, którą sie podpieram  :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy neopren jest wodoszczelny i wiatroszczelny. Jedynie szwy i klejenia mogą puszczać wodę i wiaterek.

 

Jeżdżę drugą zimę w wędkarskich npu3000x, kupionych za 80zł z allegro. Przy użyciu merynosowych skarpet do -10 st. dają radę i nie potrzeba mi butów zimowych. Są całe z neoprenu (oprócz czuba) z wierzchu wykończone tzw. smoothskinem, po którym spływa woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...