Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

https://youtu.be/y4rpVHImcHI

 

Zapraszam do obejrzenia i dalszego śledzenia mojej "wyprawy" po kanadyjskiej prowincji Alberta :)

 

Wyruszyłem ze słonecznego Edmonton, skąd przez pustkowia dotarłem do Jasper, kurortu w Górach Skalistych.

Następnie przejechałem jedną z najpiękniejszych szos na świecie - Icefields Parkway przebiegającą przez serce kanadyjskich "rockies", dwie przełęcze ponad 2000m, z których jedna ociera się lodowiec Columbia.

Zwieńczeniem jazdy był dłuższy postój w miejscowości Banff, a następnie powrót do Calgary, skąd właśnie piszę.

 

Trasa którą zrobiłem nie jest trudna dla doświadczonego cyklisty (górskiego), problem stanowi jednak pustkowie które wymusza sposób myślenia na kilka dni do przodu. To nie Europa, gdzie miejscowości są blisko siebie. Na Icefields Parkway wyruszasz ze świadomością, że za kolejne 250 km jest malutka stacja benzynowa i "convienence store" z podstawowymi produktami.

 

Przed górami czekało na mnie 170 km jazdy szutrową drogą pośrodku niczego, na końcu której znalazłem zlikwidowany sklep i półkę z pudełkowanym suchym chlebkiem do kupienia w lokalnym barze. Jedyne z czym nie było problemów, to woda którą mogłem brać z czystych rzek i strumieni.

 

Relację publikuję w formie krótkich odcinków. Nagrywam tylko to co mnie interesuje, z założenia na pamiątkę dla siebie.

Kolejne filmy będę wklejał w tym temacie.

 

https://youtu.be/y4rpVHImcHI

 

Pozdrowienia z Kanady!

 

zdjecie,pelne,625352,20160528,porzucony-

 

Edytowane przez c1ach
  • Mod Team
Napisano

Normalnie Ameryka ( szkoda, że nie w konserwach - turystycznych ).

Te ule to jak gdzieś za polską miedzą.

Pierwsze skojarzenie to symboliczna śmierć motoryzacji, jednak patrząc na Twojego awatara ( czy to nie jest przypadkiem kadr z zaj ... filmu " To nie jest kraj dla starych ludzi " ? ), to chyba lubisz amerykańskie samochody.

Nie boisz się tych wielkich truck'ów na drodze ?

PS

Wkleiłeś dwa razy ten sam link, czyli brakuje linku do tematu.

 

Napisano

Hej,

 

amerykańska motoryzacja bardzo mi się podobała zanim tu nie przyjechałem :)

Pierwsze kilka dni strasznie się jarałem, potem zaczęło mnie to zwyczajnie denerwować. Auta są tutaj bardzo głośne i wielu ludzi uważa że tak ma być, co wkurza podczas rowerowania. Jest mnóstwo pickupów których opony wydają odgłos przejeżdżającego tira, silniki po 6 litrów a wydechy jak w ciężarówkach. To jest taki odgłos, że w Polsce każdy już zadziera głowę i szuka nadlatującego samolotu.

Same ciężarówki są jeszcze gorsze, szczególnie te stare śmierdziuchy. Ogólnie ta część świata nie wygląda na regulowaną przez cokolwiek. Jest także mnóstwo sportowych lub pseudo-sportowych wozów, których zadaniem jest przewyższyć resztę swoją głośnością.

Komfort jazdy rowerem w takim towarzystwie - 3/10. Lepiej jest na szosach typowo turystycznych, bo te tranzytowe są zaprojektowane wyłącznie pod auta. Ścieżki rowerowe dopiero zaczynają się pojawiać, Kanada jest zacofana względem Polski.

Ta część świata jest zaprojektowana tak, aby się przypadkiem nie narażać na wysiadanie z samochodu. Rowerzysta ciągle musi kombinować jak przeżyć.

 

Po drogach asfaltowych rowerem szosowym nie jeździ się łatwo. Jakość szos jest porównywalna do polskich, natomiast pobocza są pełne ostrego żwiru i nikt ich nie sprząta. W ciągu paru dni znalazłem młotek, klucz nasadowy, kombinerki (te akurat mi się przydały :P), osłonę tarczy hamulcowej, mnóstwo haków, troków, drutów, szkieł i podobnych atrakcji. Opony miałem semislick 30mm, a i tak ledwo dojechałem.

 

Kierowcy trucków jeżdżą zawodowo, omijają szerokim łukiem a nawet zmieniają pas.

Najwięcej "Januszy" jest wśród pickupów (dla mnie to taki odpowiednik Passata, grupa docelowa wiele się nie różni).

Najniebezpieczniejsze sytuacje powodują kierowcy prywatnych autobusów-kamperów - ludzie którzy zrobili sobie prawko na autobus i nie za bardzo potrafią nimi jeździć, ponieważ robią to zaledwie kilka razy do roku i są niedokształceni. Takie autobusy mijały mnie na żyletkę, zero świadomości. Zazwyczaj też ciągną na sztywnym holu samochód osobowy, żeby mieć czym jeździć po bułki ;)

 

Natomiast w dzielnicach mieszkalnych wszyscy jeżdżą spacerem, co jest dla mnie niewiarygodne. Uprzejmość i wpuszczanie rowerzystów/pieszych wszędzie gdzie się da - zatrzymująca się 3-pasmowa droga to nic dziwnego. Chociaż to też zależy od miasta, Calgary wypada gorzej niż Edmonton.

Napisano (edytowane)

Dzięki! :) Odcinki są dlatego aby nie ugrzęznąć na 3 miesiące, ponieważ czasu mam niewiele, a sprzęt każe mi czekać na wszystko i długi film renderowałby się chyba dwa dni.

 

Jedyny niedźwiedź którego spotkałem gryzł trawę w odległości 100 m i nie przejmował się mną, dopóki nie wiatr nie poniósł zapachu przepoconego rowerzysty. Wtedy misiek zaczął się zastanawiać, ale nie czekałem na to co wymyśli i odjechałem żeby go więcej nie stresować  ;) Przy większości spotkań widzisz niedźwiedzia który stoi i coś robi, one nie urządzają sobie biegów lekkoatletycznych przez las, więc można się bezpiecznie wycofać.

 

Kempingi i popularne szlaki turystyczne są bezpieczne i kontrolowane.

Na kempingach ludzie do 23 trzaskają drzwiami samochodów, a jak jest weekend to w promieniu 5 km dosłownie wali dymem z grilla i spaloną kiełbą - nawet to nie jest w stanie zwabić misia w tak "niebezpieczne" miejsce.

Szlaki dostępne dla turystów są monitorowane pod względem obecności śladów i odchodów, można też samemu zgłosić jak się zobaczy. Miśki mają swoje własne trasy, ale czasami je zmieniają na kolidujące ze szlakami i wtedy cały obszar jest wyłączany z ruchu turystycznego. Ja 2 razy trafiłem na takie miejsca.

 

Podsumowując - Kanada dba o swoją reputację i robi wszystko, aby obydwie strony czuły się dobrze. Pojedyncze ataki zdarzają się co kilka lat, to są jednak incydenty i śmieszne liczby patrząc na liczbę turystów odwiedzających kraj. Wystarczy nie robić z siebie poszukiwacza przygód i stosować ogólne zasady bezpieczeństwa. Być tu zaatakowanym to jak wygrać w lotka.

To dotyczy wyłącznie obszarów typowo turystycznych w Kanadzie, wierzę że na Alasce, w Rumunii itp. może być trochę inaczej ;)

Edytowane przez c1ach
Napisano

Fajna relacja i przygoda. Powodzenia. Ja rowerem jeździłem tylko po Quebecu.

 

 

 

Być tu zaatakowanym to jak wygrać w lotka. To dotyczy wyłącznie obszarów typowo turystycznych w Kanadzie, wierzę że na Alasce, w Rumunii itp. może być trochę inaczej

 

Wystarczy przejechać się do... Yellowstone. Tam bywa niebezpiecznie pod tym względem. Temat jest długi i nie chcę go tu rozwijać. Podstawa na "miśkowym" pustkowiu to nie zachowywać się... zbyt cicho. 

 

pzdr

Fawlty

Napisano

Po dotarciu do Jasper udałem się na pieszą wycieczkę, aby rozprostować nogi. Poszedłem do Maligne Canyon, gdzie są fantastyczne ścieżki piesze. Utworzono jest wzdłuż kanionu, na dnie którego spływają wody z jeziora Maligne. Tym pięknym wodospadom nakręciłem w sumie słabą reklamę, ich wygląd jest oszałamiający.

 

Na jezioro Maligne nie miałem już czasu, a podobno jest to najlepszy rejs jaki można sobie tylko wyobrazić. Ale ja się cieszę, że jest co zwiedzać następnym razem :)

 

Jasper i Maligne Canyon

 

zdjecie,pelne,627027,20160604,pociag-oso

Napisano

Kanada całkiem fajny i wielki kraj. Byłem tam parę lat temu ale zdążyłem zwiedzić tylko od Ontario na wschód.

W sumie mam tam rodzinę która chciałaby żebym na stałe tam osiadł, a ja głupi twardo siedzę w Lachostanie  :icon_confused:

 

Kolumbia brytyjska jest na mojej liście celów do odwiedzenia także zazdraszczam obranego kierunku.

 

Ehhh... a gdyby tak wypożyczyć jakiegoś siepacza i pojechać do słynnego Whistler :whistling:

 

Napisano
Dotarłem do głównego celu wycieczki, czyli szlaku pod jęzor lodowca Columbia. Zlokalizowany jest on na wysokości 2030 m, gdzie przy drewnianych toaletach zostawiłem rower i po reorganizacji sprzętowej ruszyłem na pieszą wycieczkę.

Przestrzeń, wiatr, chłód i zapach są niesamowite - nie do pokazania w jakikolwiek sposób.

W takich miejscach jedyne co przychodzi do głowy, to jakieś gitarowe solówki typu Free Bird ;)

 

Columbia Icefield

 

zdjecie,600,628646,20160612,columbia-ice

  • 2 tygodnie później...
Napisano

Odcinek Coleman Creek - Banff. Ostatni dzień pokonywania trasy Jasper - Banff. Przewodniki opisują wycieczkę na 6 dni, w praktyce wypoczęty biker zrobi ją w 3, ja jechałem 4. I bardzo dobrze, bo widoki zapierają dech w piersiach. Była to najlepsza wypłata od natury jaką dostałem.

 

Spanie było tym razem nielegalnie na zamkniętych campingach. Na drugim z nich zauważyła mnie obsługa i grzecznie wyprosiła z komunikatem "radź sobie sam", na szczęście dopiero rano  :) Wszystko przez to, że przeniosłem namiot do wiaty która była widoczna z daleka.

Nie pozostało nic innego jak pedałować w deszczu do Banff, kurortu z najwyższej półki i wszelkimi usługami. Jak wiadomo, deszczowo-zamglone góry robią wrażenie wcale nie gorsze, niż te przy bezchmurnym niebie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=P52KPzPEBlg

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Napisano (edytowane)
Wyjazd w stronę Calgary wzdłuż pięknego pasma gór. Początkowo ścieżką rowerową wzdłuż autostrady, a dalej już mniej ruchliwą szosą przez Kananaskis i Cochrane. Trasa początkowo wiodła terytoriami kopalnymi, gdzie non stop mijały mnie wywrotki, a tory kolejowe i bocznice nie miały końca. 
 
Za tym całym "indastły" czekały na mnie fenomalne trawiaste prerie - dosłownie po horyzont. A dalej góry, ciemnozielone na tle trawy. I tak przez 50 kilometrów, jazda w miejscu które wydawało się nierealne, jak z jakiegoś filmu o Indianach.

 

https://www.youtube.com/watch?v=M0QdeXK48z4

Edytowane przez c1ach
Napisano

 

Wyjazd w stronę Calgary wzdłuż pięknego pasma gór. Początkowo ścieżką rowerową wzdłuż autostrady, a dalej już mniej ruchliwą szosą przez Kananaskis i Cochrane. Trasa początkowo wiodła terytoriami kopalnymi, gdzie non stop mijały mnie wywrotki, a tory kolejowe i bocznice nie miały końca. 
 
Za tym całym "indastły" czekały na mnie fenomalne trawiaste prerie - dosłownie po horyzont. A dalej góry, ciemnozielone na tle trawy. I tak przez 50 kilometrów, jazda w miejscu które wydawało się nierealne, jak z jakiegoś filmu o Indianach.

 

 

Mógłbym pisac ochy i achy, ale bym się powtarzał po innych ;)

To że cholernie zazdroszczę, to też odtwórcze :)

 

Zapytam więc, dlaczego zdecydowałeś się jechać sam? Nikt nie chciał dołączyć, czy też tak chciałeś się zresetować bez towarzystwa?

Napisano (edytowane)

Do Kanady nie przyjechałem w celach rowerowych.

Turystycznie wiedziałem że interesuje mnie tylko i wyłącznie pustka, natura i bycie z dala od wszystkiego. Budząc się rano w tajdze i mając po 150 km w każdą stronę do najbliższej chałupy zdecydowanie nie byłbym w stanie poczuć otoczenia, gdyby ktoś mi gadał nad uchem. W miejsca typowo turystyczne - jeździj z kimś, na odludzie - samemu.

 

Na miejscu i tak ciężko szukać kompanów, bo wyprawa rowerowa jest tam sprowadzona do miana wyczynu. Dużo ludzi robiło mi zdjęcia, nikt tam nie myśli o takiej jeździe na rowerze jako czymś normalnym. Turystyka = kamper, własny samochód. Nic poza tym, jak się zdarzają szaleńcy to na bank wiadomo że narodowość inna niż kanadyjska  ;)

 

Ja to w sumie niewielką część Kanady zobaczyłem, ale warto się przyjrzeć np. wyprawom Kamili Kielar:

https://www.youtube.com/watch?v=4-fts3OPzeQ

Edytowane przez c1ach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...