Skocz do zawartości

Zmierzenie efektywnej długości górnej ramy


Whit

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam pytanie trochę popatrzyłem w internecie ale nie jestem pewny na 100%.

 

geometria-gorna-rura-top-tube-effective-

 

By ją zmierzyć dobrze  miarą dotykam początku główki (nie połowy/końca?) i linią prostą rozszerzam miarę by dotknęła sztycy? (też sam początek jej?).

 

 

PS: Przy 29er i 180cm wzrostu jaka jest prawidłowa długość górnej ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary wykonuje się pomiędzy środkami odpowiednich rurek (sztycy i głowki), czyli musisz dotknąć "połowy":

 

effective_top_tube_length.png

http://www.bikecad.ca/effective_top_tube_length

 

Nie ma chyba czegoś takiego, jak prawidłowa długość górnej rury w zależności od wzrostu. Długość górnej rury, a tak naprawdę suma długości górnej rury i mostka powinna być dopasowana do długości tułowia i rąk, bo wyznacza odległość pomiędzy siodłem, a kierownicą, przy czym znaczenie ma jeszcze różnica wysokości pomiędzy siodłem, a kierownicą.

 

Tak z grubsza, to np. w tabelce Canyona dla 180 cm przewidzieli rozmiar ramy M/17", a dla tego rozmiaru ramy za standardową długość górnej rury można przyjąć 600 mm, ale to zależy od producenta i zastosowania roweru. Bardziej turystyczne rowery mogą mieć krótszą rurę, a wyścigowe dłuższą, żeby zawodnik bardziej się wyciągnął.

Trek robi dłuższe górne rury niż większość konkurencji jakby co i kiedy Scott czy Canyon w rozmiarze M mają 600mm, u Treka są 2 cm więcej.

 

Jeden człowiek przy wzroście 180 cm będzie miał długie nogi i krótszą resztę i będzie mu lepiej pasował Canyon, a drugi będzie miał inne proporcje i będzie wolał niski przekrok i długą rurę Treka. Dlatego najlepiej po prostu usiąść, przejechać się i sprawdzić, czy jest wygodnie.

 

Nie korzystałem z tego kalkulatora, ale chyba jak się cały wymierzysz, to poda Ci najlepsze wymiary ramy dla Ciebie:

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#type

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...