Skocz do zawartości

maxwell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam ten temat, ponieważ nie znalazłem odpowiedzi.
Skorzystałem z tego kalkulatora długości szprych: https://leonard.io/edd/ do piasty Dartmoor Revolt Cassette 135x10 (2014) i obręczy Sun Ringle Inferno 27 (2015) 26" i otrzymałem następujące wyniki: dł. szprych z lewej 259.8 mm; i z prawej 258.4 mm w dodatku wyniki z innych kalkulatorów nieco się różnią i nie bardzo wiem co mam o tym myśleć.
I tu sie pojawia moje pytanie, czy ktoś z was może ma taką piastę i taki rozmiar obręczy i jakiej długości szprych używa? A jeśli nie to co o tym myślicie i jaką długość szprych byście kupili?  :icon_question:  :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Użyj tego kalkulatora http://www.sapim.be/kalkulator-dlugosci-szprych , sam korzystam z niego na co dzień w pracy, zaplatam na nim kilka kół tygodniowo. Zawsze wszystko jest ok. Jest po polsku więc mega łopatologicznie sobie policzysz.

Hej . Podepnę się. Mam piastę sun ringle demon 150mm i obręcz sun ringle inferno 25 - 29er, po 3 krzyże na stronę. Użyłem czterech kalkulatorów : pro-bike, prowheelbuilder, dt-swiss oraz polecanego sapim. Pro-bike -288,5mm . DT i  prowheelbuilder -  292mm lewa i 291mm prawa strona. Natomiast sapim wywala 295mm lewa i 294 prawa . Jakieś pomysły dlaczego taka różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kalkulatory są obarczone błędem (często dość sporym jak wynika z praktyki) poza tym korzystają z różnych danych, dzięki którym obliczają długości. Najbardziej profesjonalne uwzględniają wyciągnięcie się szprych czy odkształcenie obręczy pod wpływem naciągu. 

 

Generalnie kalkulator jest dobry, jeśli chcesz zmierzyć długości "w miarę" nieźle. Ja np korzystam do tego celu z tabeli DT Swiss (liczy ERD, długości i pomaga w określeniu wymiarów piasty): 

 

ERD.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebujesz jednej sztuki to zmierz jakie masz teraz na kole i po sprawie.

Koniec końców tak zrobię. Jednak kalkulatory jednak po coś są i te popularne powinny wskazywać  poprawną długość.

A to nie są przypadkiem zwykłe szprychy które rdzewieją?Bo jeśli tak to ja bym wszystkie wymienił.

Raczej wątpię żeby w rowerze za blisko 10k pln zakładali takie szprychy  :confused:

Może ktoś wie co to są za szprychy ? jaka firma?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne się pod temat, chcę kupić obręcze dartmoor fortress 26" 32H i do tego piasty slx HB m675 i FH m675.

Czy ktoś mógłby mi napisać jakie długości szprych  będą mi potrzebne? Zaplot na trzy krzyże.

Z góry dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawet ktoś podejmie się tej dziwacznej prośby i obliczy (czy raczej wywróży) długości szprych dla tego zestawu obręczy 26" i piast, to i tak szanse prawidłowego dobrania długości szprych (jakich szprych???) są nikłe...

Niezbędne jest dokładne zmierzenie średnicy obręczy (ERD), tudzież samych piast; dane te wyrażone w milimetrach posłużyć mają do wyliczeń i, w zależności od sposobu zaplotu, dobrania odpowiedniej długości szprych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#jmc , niektóre programy mają już wpisane te średnice, wystarczy podać model obręczy i piasty i powinno obliczyć. Jednak dla mnie jest to zawodne ponieważ po pierwsze mała baza danych obręczy i piast, druga sprawa to kwestia wpisania wartości. Wystarczy że ktoś kto robił taki program wpisał coś źle, czy korzystał ze złych danych i mamy za długie lub za krótkie szprychy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#pablo102425, ...jest jeszcze trzecia sprawa - te same modele obręczy, lecz pochodzące z różnych czasowo partii produkcji, mogą nieco różnić się wartośćią ERD (doświadczyłem tego). Różnice bywają niby niewielkie (1 - 2mm), ale przyjęcie w ciemno wartości katalogowych może prowadzić do dobrania nieodpowiednich długości szprych i nawet najlepszy program-kalkulator okaże się zawodny.

Nawiasem mówiąc, mierząc ERD obręczy warto dokonać pomiaru w dwóch kierunkach i wyciągnąć średnią. Normą bowiem jest, że "goła" obręcz nie tworzy geometrycznego koła, a dopiero proces centrowania i naprężania szprych w budowanym kole stworzyć ma idealny kształt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...