Skocz do zawartości

[obręcz] Chyba dość nietypowe bicie - jak wyregulować?


Kapitanchips

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jakiś czas temu zaplatałem koło. Wyszło akceptowalnie jeśli chodzi o bicie na boki (nie było praktycznie) ale mam problem z biciem góra-dół. Zazwyczaj obręcz formuje się w kształ rozciągnietego koła, lecz u mnie kształtem przypomina jajo. Czyli wszędzie okrągłe prócz jednego miejsca gdzie idzie w górę. Próbowałem to zniwelować, ale niewielka poprawa. Czyżbym źle zaplótł koło ? Robiłem na dwa krzyże, a szprychy dobierane dość chałupniczo, tzn. mam trzy rodzaje tam. Z jednej strony jeden rodzaj z drugiej od kasety dwa rodzaje. Oddać to lepiej do fachowca ? Da się jeszcze uratować obręcz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbym źle zaplótł koło ? Robiłem na dwa krzyże, a szprychy dobierane dość chałupniczo, tzn. mam trzy rodzaje tam. Z jednej strony jeden rodzaj z drugiej od kasety dwa rodzaje.

 

masz odpowiedź , mierzyłeś długość ? szprychy powinny być jednakowe ze względu na rozkład naprężeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale 2 różne długości po jednej stronie?
Nic strasznego. Gwintu w nyplach zawsze jest 12 mm, a nagwintowane zawsze 16mm. to co kupisz w sklepie to szprychy o skoku długości co 4 mm, czasem co 2mm, więc jeżeli nie masz gwintownika, to i tak będą pasować gdy kupisz nawet te 4 mm za długie (kalkulatory nawet dla nypli 16mm liczą długość gwintu 12mm). Takie jajo da sie wyregulować ale na centrownicy. na logikę trzeba popuścić szprychy oddalone o 8 i 12 szprych i centrować od nowa. Mająć centrownicę robi się to bardzo dokładnie i sprawnie. Cała sztuka w centrowaniu polega na zrozumieniu gdzie rozchodza się siły. kręcąc jednym nyplem nie tylko napinamy i luzujemy dana szprychę ale również regulujemy naciąg sąsiednich, sąsiednich po drugiej stronie, szprych krzyżujących i szprych biegnących w linii prostej (oddalonych o 8 szprych dalej), a także wszystkich szprych biegnących  w tym samym kierunku, dlatego nigdy nie reguluje się od razu do pożądanego naprężenia, tylko coraz bardziej zbliża do niego, np. kręcąc co piątym nyplem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...