Skocz do zawartości

[Cykanie] Diwny dzwięk przy pedałowaniu co to może być?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu w rowerze zaczęło mi coś cykać, jest to irytujące zwłaszcza, że rower jest nowy, serwis jest trochę ode mnie, a może to jakaś głupota i Wy od razu ją zlokalizujecie.

Chodzi o to, że coś mi cyka przy pedałowaniu, z tego co zaobserwowałem głos wydobywa się tylko przy naciskaniu lewego pedału, w jednej pozycji i tylko podczas mocnego przyciśnięcia np. jazda pod górkę. Niekiedy zdarza się podwójny szybki cyk cyk. Jakieś przypuszczenia co to może być i dlaczego tak się zachowuje. Kiedyś dźwięk był cichszy, ale teraz jakby się nasilił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie suport korby. Moze byc ze sztyca siodelka jest brudna. Moga byc pedaly. Najlatwiej jest zebys przeczyscil sztyce i zamontowal ja z powrotem i sie przejechal. Jesli to nie pomoglo to suport lub pedaly, ale pewnie suport. Wtedy raczej trzeba kupic drugi albo sie nie przejmowac.

Co masz za suport?

Przeczytaj regulamin i popraw temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, sprawdzę ale tak na logikę nie potrafię tego przyjąć czemu akurat w lewym by stukało :)

Przy okazji mogę zadać pytanie bez zakładania nowego wątku? Hamulce powinny być jak ustawione względem obręczy, równolegle czy trochę z przodu bliżej felgi czy z tyłu bliżej felgi, po prostu mi piszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce maja byc tak ustawione aby klocki dokladnie przylegaly do obreczy podczas hamowania. Jezeli podczas hamowania piszczy tzn ze obrecz, klocki zostaly zatluszczone. Nalezy odtluscic obrecz kola i wymienic klocki. Odtluscic, ale nie benzyna ekstrakcyjna ani nie wd-40!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy najtanszy to alkohol izopropylowy lub jakis specyfik do tarcz samochodowych/motocyklowych. Odtlusc tarcze przejedz papierem sciernym swoje klocki i sprawdz czy nie piszczy. Jezeli piszczy a dobrze odtlusciles obrecz tzn ze to wina klockow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykanie może być od sztycy ale też od niedokręconego siodła !

Może być od suportu tzn łożysk  ale też od niedokręconej korby !

Może być też od samego pedału może trzeba go dokręcić , a może trzeszczy na ośce .

Hamulce V mogą być ustawione równolegle do obręczy albo przód nieco bliżej .

Niektóre klocki piszczą i trudno coś z tym zrobić , czasem po ,, dotarciu " samo przechodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim zaczniesz grzebać przy korbie odkręć pedały  i przesmaruj gwinty.

 

Gwinty pedałów przesmarować jakimś smarem uniwersalnym? A to środek pedału też jakoś smarować bo nie mam nawet klucza takiego oczkowego by tam dotrzeć.

Korby samemu wykręcać czy lepiej serwisowi to zlecić?

Sam to sprawdzę na pewno te siodełko, sztycę czy wszystko dobrze przykręcone no i te klocki papierem potraktuję, a felgę odtłuszczę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokręcenie sztycy , siodła , korby , pedałow możesz spr sam ( jeśli masz imbusy ) . Do smarowania gwintów w rowerze ja stosuję ,, specjalny " rowerowy smar tzn kupiony w sklepie rowerowym . Myślę że do pedałów można zastosować każdy smar stały .

Piszesz , że rower jest nowy . Jest na gwarancji ? Jeśli tak to nie bawiłbym się w rozbieranie suportu czy pedałów tylko oddał do serwisu .

Raczej nie masz narzędzi do zdjęcia korb i odkręcenia suportu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyce i siodło dokręciłem, pedały i korbę nie mam na imbusy, ogólnie czy to coś dało spradzę przy najbliższej okazji.

Co do hamulców jeden był paskudnie wyjechany, pasek z obręczy na nim widniał, ale papierem ściernym dało się wszystko ładnie wyrównać, obręcz odtłuściłem denaturatem, nic innego nie dostałem, a benzyną ekstrakcyjną odradzono mi. Oczywiście hamulce po zlożeniu, a ruszałem tylko klocki, nie dociskają się dobrze, lewy mi styka się z obręczą, nie wiem jak to możliwe, że nagle inaczej dociskają. Rozumiem, że teraz tylko reguluję śrubkami przy hamulcu i powinno się "przechylić" cały hamulec?

Co do serwisu, kupiłem Lazaro Integral przez portal aukcyjny, serwis mam 30km ode mnie, ale to muszę jeszcze dogadać z nimi czy ewentualnie na miejscu by mi zrobili bo czym bym wrócił gdy pojadę tam na rowerze, a do samochodu bida byłoby wcisnąć ten rower :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...