Skocz do zawartości

[SPD]spd na szose?


karrol

Rekomendowane odpowiedzi

hej!

od pewnego czasu mysle o jakis pedalach zatrzaskowych. Potrzebuje je glownie na szose, ale poza treningiem szosowym dosc czesto jezdze turystycznie (z sakwami w polske:-) ). Dlatego chcialbym miec pedaly i odpowiednie do nich buty, w ktorych moglbym tez troche chodzic (cos zwiedzic itp). Po przegladzie rynku internetowego stwierdzam (poprawcie mnie jesli sie myle), ze

1. pedaly szosowe sa lepsze na szose (wow), ale za to w butach do nich nie da sie wogole chodzic

2. pedaly mtb sa gorsze na szose (2.wow), ale sa chyba takie buty w ktorych daloby sie chodzic

3. istnieja pedaly spd ktore po czesci lacza mtb+szosa

Wyniki przemyslen sa nastepujace <A HREF="http://www.cyklotur.pl/x_C_I__P_53037333-53010001__PZTA_0.html">PD-A520</A> + <A HREF="http://www.cyklotur.pl/x_C_Sz2.html?PT=53035214&PZTA=8&HNT=T">SH-M072</A>

Czy takie cos bedzie ze soba wspolpracowalo? Czy te buty nadaja sie do dreptania? Czy na szose faktycznie lepiej bedzie jak kupie takie pedaly, czy moze lepiej bedzie kupic zwykle mtb np. PD-M520/540 ??

Dzieki za pomoc!

(mam nadzieje ze obrazki zadzialaja, bo ja miszczem w tej dziedzinie (internet) to nie jestem)

(widze ze nie zadzialaly, moze przy okazji mi napisze ktos szybko jak na tym forum wstawiac linki??)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pedaly szosowe sa lepsze na szose (wow), ale za to w butach do nich nie da sie wogole chodzic

Cóż więcej dodać? W samo sedno :)

2. pedaly mtb sa gorsze na szose (2.wow), ale sa chyba takie buty w ktorych daloby sie chodzic

Generalnie są dwa rodzaje butów MTB. Pierwsze to sportowe, czyli właśnie m. in. SH-M072. Są sztywne i bardzo dobrze przekazują energie wkładaną w pedałowanie na napęd. Da się w nich chodzić, gdyż zapewniają minimum komfortu. Bieżnik podeszwy sprawia, że nie chodzimy blokami po betonie, więc bloki w czasie chodzenia nie niszczą się.

Drugi rodzaj butów, to tzw. buty turystyczne. Łączą w sobie zalety normalnych trampek do chodzenia z butami SPD. Są wygodniejsze, bo mniej sztywne. Oczywiście przekłada się to na spadek efektywności pedałowania. Takie buty najbardziej nadają się do turystyki typu: podjechać rowerem, iść coś zwiedzić, znów na rower, znów kawałek na nogach.

3. istnieja pedaly spd ktore po czesci lacza mtb+szosa

Istnieją, ale w sumie ciężko mi o nich cokolwiek powiedzieć. Jedyne co zauważyłem, to to że mało kto ich używa.

Czy takie cos bedzie ze soba wspolpracowalo? Czy te buty nadaja sie do dreptania? Czy na szose faktycznie lepiej bedzie jak kupie takie pedaly, czy moze lepiej bedzie kupic zwykle mtb np. PD-M520/540 ??

Takie zestawienie będzie ze sobą współpracowało.

W tych butach da się trochę pochodzić. Wnioskuję, że chcesz kupić tylko jedne buty, które będą służyły zarówno do treningów na szosie, jak i na wyprawy połączone ze zwiedzaniem. Myślę, że właśnie buty MTB będą najlepiej nadawały się do obu tych zastosowań.

A co do wyboru pedałów, to polecam opcję SZUKAJ. Na Forum temat różnych modeli pedałów Shimano poruszany był już wiele razy. na pewno przeczytanie tych opini pomoże Ci dobrze wybrać :)

moze przy okazji mi napisze ktos szybko jak na tym forum wstawiac linki?

Piszesz "http dwukropek slesz slesz (albo bekslesz bekslesz- nigdy nie rozróżniam) www kropka adres kropka html" i jest wstawiony link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za pomoc

 

jak dobrze wywnioskowales chce tylko jedna pare butow. mysle ze te sh-m072 bedzie najlepszym wyborem, bo wydaje mi sie, ze takie turystyczne to lipa bedzie, w sensie ze beda za miekkie a i chodzic wcale nie bedzie sie najlepiej.

 

A co do pedalow, to sporo szukalem o tych a520 i faktycznie b.malo osob o nich cos wie. Wydaje mi sie jednak ze firma shimano na tyle dobrze zna sie na sprzecie rowerowym, ze faktycznie sa one lepsze do szosy niz zwykle mtb. To wydaje mi sie dosc logiczne patrzac na ich budowe, bo porownujac pedaly szosowe do mtb widac, ze generalna roznica jest wieksza powierzchnia. I te a520 tez maja zwiekszoa powierzchnie dzieki tej ramce. To ze sa jednostronne niewiele mi przeszkadza, bo na szosie nie trzeba sie zbyt czesto wypinac i wpinac.

 

Jesli zas chodzi o linki, to zrobic to co napisales to ja potrafie:P chodzilo mi raczej o taki efekt, jaki daje polecenie <A HREF.....>, czyli zeby linkiem bylo np slowo "a520" :-)

 

licze na wiecej glosow pomocy :-))) jezeli ktos z was mial jakakolwiek stycznosc z a520 to prosze aby wyraził swoją opinie. dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie teraz uzywam noskow. Ale chodzilo mi wlasnie o to, ze zastanawiam sie nad kupnem spd;-) Noski nie sa takie zle, ale zeby miec dobra sile ciagniecia w gore trzeba zaraz po wsunieciu nogi podciagnac je mocno, ma to jednak spora wade, mianowicie ciezko wtedy jest sie uwolnic z nich. Wiec jezdze w dosc luznych noskach, na tyle ze mozna swobodnie wlozyc i wyjac noge, co daje slabszy efekt przekladu sily. Spd sa lepsze wlasnie pod tym wzgledem, ze lacza w sobie mocne polaczenie nogi z pedalem i latwosc wypiecia w kazdej sytuacji.

 

Licze wiec na dalsze opinie o moich planowanym zestawie sh-m072+pd-a520, lub inne cenne rady :-)

Dzieki za dotychczasowa pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie!

Szkoda, ze nie chcieliscie mi wiecej pomoc:(

Ale mam jeszcze pare watpliwosci. Jestem juz bliski kupienia butow sh-m072 i pedalow pd-a520 ale natrafilem na pewne problemy. Mam pytanie: czy te buty z tymi pedałami na 100% beda dobrze współgrały????? Bylem dzis w paru sklepach i czesc sprzedawcow mialo watpliwosci czy na pewno one beda ze soba dobrze dzialaly.

PROSZE jezeli ktokolwiek wie cos na ten temat niech sie wypowie :-)) (Jezeli ktos ma cos przeciwko polaczeniu tych oto butow z tymi pedalami [homoseksualizm sie szerzy], niech powie teraz lub milczy na wieki! ;-))) )

DZIEKI! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli kogos to interesuje, albo mialoby sie komus to przydac to pisze,ze:

od dzis mam w/w pare butow i pedaly i sprawoja sie swietnie.

Pasuja do siebie idealnie, i jezdzi sie w nich super. Teraz juz wiem skad ci kolarze maja takie przyspieszenie :-) (mimo ze do tej pory jezdzilem w noskach)

Nauka jazdy w spd zajela doslownie kilka minut i nie rozumiem wielu glosow strachu pojawiajacych sie na tym forum "jak ja sie naucze jezdzic w spd, przeciez to takie trudne" :blush:

jezeli ktos wahal sie przy wyborze tych pedalow to polecam :-)

pozdrawiam serdecznie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche (w sumie ~1500 km) używałem nosków. Niestety trzeba liczyć się z niszczeniem butów. U mnie w rowerze trekingowo-szosowym bardzo niszczyły się podeszfy od pedałów.

Kupiłem buty i pedały szosowe (spd sl). Faktycznie z chodzeniem to tragedia ale efektywność pedałowania jest większa niż w noskach. Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację butów. Zwykłe sportowe mają z tym kłopot.

Ktoś powie , że bezsens spd sl w takim rowerze ale ja jeżdże tylko po szosie. Poza tym w najbliższym czasie przesiadam się na rasową szosę.

Z wypineniem nie mam kłopotów bo noski nauczyły mnie ostrożności w tym temacie.

Wracając jeszcze do butów turystycznych czyli sznurowadła+przylepiec. Nie mam zaufania do sznurowadeł. Dwa razy miałem sytuacje podbramkową bo na pedał nakręciła mi się sznorówka.

Do turystyki polecam jednak "zwykłe" (mtb) spd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kustom: Czy ty czytasz na jakim etapie jest dyskusja? przecierz ja juz napisalem ze mam te pedaly i buty i ze wszystko jest ok :-)

 

Pozatym ja NIE pisalem ze potrzebuje je GLOWNIE do turystyki, ale rowniez do turystyki :-) Dzieki za odpowiedzi, szkoda tylko ze temat ozywil sie wtedy, jak problem zostal rozwiazany

pozdrawiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...