Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

@@arek_wro, O to właśnie chodzi, że mając zawieszenie VPP/Horsta/Maesto nie buja nawet w pozycji D inaczej nie byłoby tej całej rozmowy. Musisz to koniecznie przetestować jak masz taką możliwość, będziesz zaskoczony jaka fajna to jest sprawa. Właśnie podjeżdżając w trudnym, kamienistym, luźnym terenie damper w pozycji D bardzo ułatwia sprawę bo masz jeszcze lepszą trakcję.

Napisano (edytowane)

@@Tomek21001, Prowadzimy sobie konstruktywną rozmowę. Fakt, że nie objeździłem Bóg wie ile rowerów, ale coś tam objeździłem i jakieś tam pojęcie mam. Właśnie rozmowa jest dla tych co jeszcze wszystkiego nie objeździli, a chcą wiedzieć co i jak. Tutaj @@beskid, mnie wyprostował apropo zawiasu VPP, bo od jakiegoś już czasu zastanawiałem się gdzie tkwi "magia".

Jaki dokładnie Event masz na myśli w Srebrnej, że będzie dużo rowerów. A to fakt, że nie narzekam na odległość od Srebrnej bo traski przepiękne tam mają.

Edytowane przez KartofeL
Napisano

Objeździłem Beskidy na Camberze z Horstem, teraz śmigam po górach na jednozawiasie Treka i różnicy nie czuję, 

no poza tym, że Trek robi lepsze wrażenie, bo jest bardziej zwinny, generalnie full 29er w góry to świetna sprawa.

Napisano

@@arek_wro, O to właśnie chodzi, że mając zawieszenie VPP/Horsta/Maesto nie buja nawet w pozycji D inaczej nie byłoby tej całej rozmowy. Musisz to koniecznie przetestować jak masz taką możliwość, będziesz zaskoczony jaka fajna to jest sprawa. Właśnie podjeżdżając w trudnym, kamienistym, luźnym terenie damper w pozycji D bardzo ułatwia sprawę bo masz jeszcze lepszą trakcję.

 

Po pierwsze nie ma zawieszenia, które bez blokady nie buja. Po drugie nie można porównywać gruszek z jabłkami. D i C to ustawienia specjalne, które różni producenci różnie tuningują. We Fuelu EX masz dwukomorowy damper, który w ustawieniu D otwiera szybko obie komory bo ma ci dać „enduro feel” na zjeździe. Podjeżdżanie w tym ustawieniu nie ma sensu bo pełną trakcję i skok masz już w ustawieniu Trail.

W normalnym ustawieniu jeśli porównasz horsta, ABP treka czy nawet maestro gianta, różnice w bujaniu nie będą na tyle duże, żeby miał to być czynnik decydujący o wyborze roweru. Chcesz zobaczyć jak buja maestro, to wsadź kogoś na gianta i jedź obok obserwując damper. Nawet osławione maestro nie jest całkowicie odporne na bujanie, choć faktycznie wypada lepiej niż większość konkurencji.

Napisano

Dla pewności zapytam ile ważą koła w Giant Anthema X 29er - to model Giant P-XC2 29er. Myślę, że jeśli uda mi się wymienić nawet koła w tym modelu na DT Swiss 1700 Spline Two to waga spadnie o około 0,5 kg.

 

P.S.

Ile waży Giant Anthema X 29er rozmiar M ?

Napisano

 

 

O to właśnie chodzi, że mając zawieszenie VPP/Horsta/Maesto nie buja nawet w pozycji D inaczej nie byłoby tej całej rozmowy.

Moje bujały. A producent zapewniał że nie bujają. :) 


 

 

A wątpię żeby było lepsze bo jak już wspominałem ujeżdżałem dwa czterozawiasy i żaden nie bujał i nie usztywniał się przy hamowaniu,

Ja również ujeżdżałem 4ro zawiasy i wszystkie bujały.

Nie będę się spierał kto ma rację ale akurat niebujanie nie jest cechą zawieszeń tego typu.  

Napisano

Moje Maestro buja, ale mimo to podjezdza, choc nie mam blokady w damperze.

 

Testowane przeze mnie FSR w starszym Specu SJ bujalo i nie chcialo podjezdzac bez platformy lub blokady (bardzo duzo pary szlo w gwizdek, czyli bujanie).

 

Obydwa zawieszenia swietnie kleja tylne kolo do podloza na zjazdach. Moze FSR troche swietniej ;)

 

Dla mnie to jest mocny argument za Maestro i podobnymi. Dla innych moze byc to argument przeciw.

 

Ostatecznie wazniejszy jest podzial na zawieszenia dobrze zaprojektowane (chodzi o projekt konkretnej ramy a nie rodzaj zawieszenia) oraz spartolone. Tych drugich jest raczej niewiele. Reszta to kwestia preferencji.

Napisano (edytowane)

@KatofeL - każdy zawias buja bo taka jego rola. Ma bujać i tyle. Co do wyższości danego zawieszenia nad innym można pisać dużo, ale twierdzenie typu "wydaje mi się" , "pewnie" itp to żadna argumentacja. W każdym razie im wiecej ruchomych elementów tym mniejsza sztywność, im bardziej skomplikowane kinematycznie tym trzeba to "wspomagać" platformą itd. Np Specem bez braina już się nie polata...

Tu masz filmik GT który pokazuje trajektorie koła i do tego np kopanie w korby co też wiąże się z usztywnianiem podczas hamowania jeśli np nie zastosuje się tak jak w Treku "ich" ABP

https://www.youtube.com/watch?v=5nGoqF7CNR8

ok zaraz ktoś napisze że to film reklamowy i każdy może sobie coś takiego umieścić, pytanie czy jeśli byłoby to fałszywe pokazanie np vpp albo fsra to czy taki film szybko nie zostałby usunięty... a nie został. Btw kto kiedyś jeździł na GT to pamięta jak to "stare" ID działało, jednak to nie był zawias idealny do xc bo tam się marnował po prostu plus nie ta waga. Kinematycznie jednozawias...

W każdym razie najszybsze fulle do xc na których lata światowa czołówka to najczęściej wciąż "zwykłe" jednozawiasy - Scalpel, Spark, B9... Dlaczego to chyba nie trzeba tłumaczyć.

A co do maestro:

https://www.youtube.com/watch?v=R22aYVKaWnk

Edytowane przez sivydym
Napisano

Jemu daliby Wigry i przyjechałby zapewne jeszcze nie na końcu stawki. Kulhavy to Kulhavy po prostu. Popatrz jednak na czym jeździ reszta czołówki - gdyby jednozawias był zły to nikt nie startowałby na tym...

Napisano (edytowane)

Tak, oczywiście. Ale wyniki puchary świata , MŚ nie świadczą o tym że dany system amortyzacji jest najlepszy , tylko o tym że dany rider jest dobry :) Według mnie przynajmniej . 

A tak poza tym , mało kto z nas ( amatorów , ambitnych amatorów ) jeździ na ustawieniach prosów ( czytaj - wyłanczamy blokady tylko na 3 metrowych dropach :) ) , a w takich warunkach zawieszenia pracują całkiem inaczej ... 

 

edit : sponsor produkuje to co może ( patrz patent Speca na FSR w USA i same w sumie jednozawiasy w ofercie Scotta, Cannona ) , oraz przede wszystkim to na czym zarabia 

Edytowane przez marcin_ostrów
Napisano

@@sivydym, Przeczytaj  cały ten temat ze zrozumieniem, a będziesz wiedział, że "wydaje mi się" pisałem odnośnie tego na czym nie jeździłem i nie było to żadną argumentacją a zachętą żeby wypowiedział się ktoś kto jeździł Santa Cruzem z zawiasem VPP.

Ma bujać mówisz? To dlaczego wszyscy producenci zachwalają, że to właśnie ich zawieszenie nie buja skoro ma bujać? Może wiesz lepiej od nich?
Zawieszenie ma zapewnić trakcję a nie bujać i tyle. Jadąc idealnie gładką drogą ma w ogóle nie pracować (damper w pozycji otwartej).

 

W tym filmiku sami sobie zaprzeczają: "Maestro sprawia, że ruch koła jest pionowy, a nie po łuku, co sprawia, że jest niezależne od sił pedałowania i jest to jedyna słuszna droga koła..................... Zawieszenie Speca FSR tak działa, że koło ma ruch tylko w pionie i sprawia bujanie podczas pedałowania czyli jest to rozwiązanie nieefektywne..."

 

CTD - Climb Trial Descend nie zawsze się używa zgodnie z nazwą, Pro riderzy używają D do podjazdów a Trial do zjazdów (wyczytałem tak gdzieś na MTBR, nie mogę teraz źródła znaleźć). D podczas podjazdów daje lepszą trakcję, koło się nie ślizga i można podjechać bardziej strome i śliskie górki. Trial podczas zjazdu lepiej tłumi zawias i sprawia, że się nie zapada do końca.

Napisano

Na razie porównujecie coś co trudno porównać. Innymi słowy prostą nawet z dodatkowymi dzwigniami konstrukcję 1 zawiasu a do tego lekką z najlepszym zawieszeniem obecnie w postaci virtuala. Ale też słowo "prostą" nie oznacza złą dlatego tyle fulli xc na tej konstrukcji. Po prostu jedzie się inaczej, ma się inne oczekiwania i zastosowanie.

 

Od siebie tylko napisze, że u siebie w Giancie pomimo, że zawieszenie z tłumikiem pracuje na podjazdach i to dość mocno to "efekt bujania" jest minimalny by nie powiedzieć prawie żaden. To jest mój największy szok i "bajki" producentów nic tu nie wnoszą. To czuć jak jednego dnia jadę na fullu a drugiego na sztywniaku.

Napisano (edytowane)

Zakładając temat nie wiedziałem, że sprawa wyboru fulla aż tak się skomplikuje. Dobrze, że się skomplikowała bo przynajmniej zmieniło to mój punk widzenia na wybór fulla. Większość czasu będę jeździł szybko więc jeśli zdecyduję się na fulla nawet z małym skokiem to i tak będzie trochę bujało i mogę stracić na prędkości na pewnych odcinkach. Powiedzmy, że jedynym rozwiązaniem będzie przetestowanie fulla jednak nie znalazłem jeszcze takich eventów jakie robią markowe firmy za granicą, aby zareklamować rowery.

 

Jeśli uda mi się pojeździć fullem to na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę poza:

- rodzaj tylnego zawieszenia i "odporność" na pedałowanie

- jak zachowuje się tylne zawieszenie podczas hamowania

- długość tylnych widełek (czytałem, że niektóre konstrukcje mają dłuższe widełki co przekłada się na napęd)

- geometria ramy i dopasowanie (ta kwestia chyba zeszła na razie na tor boczny)

- wyposażenie względem ramy (droga rama + podstawowy amortyzator i ciężkie koła to też nie dobre połączenie jeśli nie chcę za wiele zmieniać przynajmniej przez kilka sezonów)

- autentyczna waga w moim rozmiarze (kurczę nie mam podręcznej wagi :) )

 

Zmodyfikuję też trochę listę rowerów:

1) Giant Anthema X 29er (mimo, że go na liście nie było jest na równi z Canyonem ponieważ dostanę go w okolicy i jestem w stanie przymierzyć się do niego. Maestro jak widać może okazać się rewolucją, a jeśli nie to będzie po prostu przeciętne jak każdy inny rower. Wyposażenie powiedzmy podobne jak na Canyonie, ale koła zdecydowanie cięższe - na podstawie tego co znalazłem w internecie - SLX w zupełności powinien dać radę. Rower mieści się w budżecie, ale liczę na rabat ! :) )

2) Canyon Nerve AL 8.9 (specyfikacja przede wszystkim i cena, a brak możliwości przymiarki i sprzedaż wysyłkowa nie koniecznie stanowią problem, ale wolałbym mieć dealera pod ręką)

3) Scott Spark 940 (z dobrym rabatem też ciekawa opcja, osprzęt Shimano, który znam i lubię)

4) Trek Superfly FS 8 (zamiast Fuel EX 7, który miał większy skok i zaliczał się do trailowych. Znam geometrię Treków i dobrze mi się jeździ na HT Superfly czy xCaliber. Droższy od Scotta o 1000 zł)

5) Specialized Epic Comp 29 (drogi, ale gdzieś widziałem spore rabaty na rowery z poprzednich sezonów. Jest na osprzęcie Sram, którego jeszcze do tej pory nie miałem i musiałbym się przyzwyczaić + jeszcze RS Reba w tym przedziale cenowym)

6) Orbea Occam 29 H10 (słabo znam markę i dealerów, ale można dopasować w cenie osprzęt z jakim chcesz odebrać rower. Nie wiem na jakie rabaty można u nich liczyć)

 

P.S.

Napiszę też coś o geometrii, osprzęcie, opłacalności sprzętu względem ceny - pewnie znów się czegoś nowego dowiem i nauczę.

Edytowane przez damian83
Napisano (edytowane)

Ja mogę polecić Anthem 27,5, kupiłem z 3 tyg temu i jestem zadowolony, chcesz na kołach 29, to masz na kołach 29 też:

http://www.giant-bicycles.com/pl-pl/bikes/model/anthem.x.29er/18854/76343/#specifications
On jest do wyrwania za jakieś 8k zł, o ile znajdziesz rozmiar pod siebie.

Zawieszenie bardzo fajnie pracuje, do amatorskich maratonów będzie ok, jednak hardtail dużo lepiej wchodzi w zakręty(miałem wcześniej hardtail 29 więc mam porównanie), coś za coś albo wygoda w fullu, albo lepsze prowadzenie w zakrętach. ;)
Na pewno nie jest to sprzęt do wygrywania maratonów, tylko do jazdy dla zabawy/dla siebie raczej.

Edytowane przez phoe
Napisano

W takim razie dzięki Wam chyba idę w dobrym kierunku.

 

Czytałem, że na Anthem na 27,5 jeździ się rewelacyjnie, ale 29 już nie jest taki dobry przez rozmiar koła. Chciałbym wygrać maraton jednak daleko mi do tego, amatorsko pojechać dla zabawy i rywalizacji, czemu nie? Są też tacy co się dziwią po co tyle osób jedzie w maratonach skoro tylko 3 staje na podium :)

Napisano

Mam anthema  26", skok 100mm/4 ". M-ka waży  13,3 z SPD. Reba RL i Monarch R robią robotę. Osobiście NIGDY nie wsiąde już na HT, komfort jazdy jest z innego świata, ale koniecznie trzeba wrzucić piankowe gripy.  Podstawowa cecha maestro to permanentny kontakt tylnego koła z podłożem i to wtedy gdy go najbardziej potrzeba, czyli lecąc w dół po dołach, kamieniach czy korzeniach chcesz przyhamować. Napęd 22/33/44-11/36 powoduje, że rower wjeżdża wszędzie gdzie tylko koła mają przyczepność, a na asfalcie też można powalczyć. Dobrałem rozmiar przymierzając XTC-ka, bo często stoi po sklepach. Aaa, śmigam też w okolicahc Pogorii :)

 

Pozdr.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...