Skocz do zawartości

[Przerzutki] Nieużywane biegi


Calypsett

Rekomendowane odpowiedzi

Które biegi mają prawo nie wchodzić tak jak należy przy prawidłowo wyregulowanych przerzutkach?

Innymi słowy mówiąc które konfiguracje są nieużywane?

 

Proszę ustosunkować swoją odpowiedź do następującego schematu:

Przód - 3 przełożenia

Tył - 8 przełożeń

 

Z góry dziękuję za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych przełożeń nie pamiętam ale chodzi o to żeby nie dopuścić do krzyżowania się łańcucha. Ogólnie to chyba było tak...że jak masz z przodu na najmniejszej zębatce to nie możesz wrzycać z tyłu na 7 i 8 bieg. Jak masz na najwyższym przełożeniu z przodu to nie możesz na tył wrzucić 1 i 2 biegu..jak masz przednią przerzutkę na środkowym blacie to nie możesz wrzucać na skrajne biegi z tyłu..czyli 1 i 8. Choć do końca nie jestem pewny czy dokładnie tak jak podałem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych przełożeń nie pamiętam ale chodzi o to żeby nie dopuścić do krzyżowania się łańcucha. Ogólnie to chyba było tak...że jak masz z przodu na najmniejszej zębatce to nie możesz wrzycać z tyłu na 7 i 8 bieg. Jak masz na najwyższym przełożeniu z przodu to nie możesz na tył wrzucić 1 i 2 biegu..jak masz przednią przerzutkę na środkowym blacie to nie możesz wrzucać na skrajne biegi z tyłu..czyli 1 i 8. Choć do końca nie jestem pewny czy dokładnie tak jak podałem...

 

a jak to jest przy jednym blacie z przodu ? według tej teori przy 1x8 nie powinienem używać ani jedynki ani ósemki ? to jak to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych przełożeń nie pamiętam ale chodzi o to żeby nie dopuścić do krzyżowania się łańcucha. Ogólnie to chyba było tak...że jak masz z przodu na najmniejszej zębatce to nie możesz wrzycać z tyłu na 7 i 8 bieg. Jak masz na najwyższym przełożeniu z przodu to nie możesz na tył wrzucić 1 i 2 biegu..jak masz przednią przerzutkę na środkowym blacie to nie możesz wrzucać na skrajne biegi z tyłu..czyli 1 i 8. Choć do końca nie jestem pewny czy dokładnie tak jak podałem... ;)

Bardzo dziękuję. O to mi właśnie chodziło. Wszyscy się zgadzają z GZA20?

 

Na pewno krzyżoweanie łańcucha nie jest zalecane. Na skrajnych zębatkach łańcuch nie układa się idealnie, więc nie powinno się tak jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym przekosie łańcuch ma sporo większą tendencje do...zrywania się. Naprawde bardzo łatwo jest go tak zerwać.

Dlatego na podjazdach najlepiej mieć jak najmniejszą "przerzutke" z przodu i największą z tyłu (np. 1*5 niz np 2*3) a na zjazdach na odwrót :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No te przełożenia które podawałem to już są takie skrajne w których jest duże ryzyko zerwania łańcucha. Ja osobiście jakoś specjalnie nigdy o tym nie pamiętam ale ja nie dopuszczam do jakiegokolwiek krzyżowania się łańcucha. Jak mam z przodu na 1 to na tylnej przerzutce operuje biegami tylko od 1 do 4. Jak mam na 2 z przodu to z tyłu operuje tylko od 4-6 biegu, a kiedy mam na 3 z przodu to zawsze mam od 5 do 8 biegu z tyłu. To sa jak dla mnie najbardziej optymalne biegi i nawet nie mam zamiaru sprawdzać biegów których z zasady nie powinno się używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sie staram nie krzyzowac lancucha, jak jezdze normlanie to w zasadzie korzystam zazwyczaj z 12-16 biegow pomimo 3x8 :D... tak sie nauczylem. CHociaz tera zmusze omijac 2-ga zebatke z przodu bo jest zjechana na maxa wiec troche te przekosy musze uzywac,ale i tak naped jest na dojechaniu wiec to troche zlewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na podjazdach najlepiej mieć jak najmniejszą "przerzutke" z przodu i największą z tyłu (np. 1*5 niz np 2*3) a na zjazdach na odwrót :P

Właśnie tym sposobem (1x5) robisz duży przekos.

Podaję użyteczne biegi (pierwsza cyfra bieg z przodu, druga z tyłu)

kaseta 9sp:

1x1

x2

x3

2x4

x5

x6

x7

3x7

x8

x9

 

kaseta 8sp:

1x1

x2

x3

2x4

x5

x6

x7

3x7

x8

 

kaseta 7sp:

1x1

x2

x3

2x3

x4

x5

3x5

x6

x7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dziwne u mnie akurat nie ma przy takim przełożeniu przekosu :)

Założyłem nową korbe i jest jakoś dziwnie daleko oddalona od ramy (suport stary, wszystko dobrze zamontowane). I moge spokojnie jeździć na 2x7, 1x5. A najdziwniejsze jest to, że na 3 blacie z przodu nie ma przekosu dopiero jak mam 8ke :P

 

A z tymi przełożeniami chodziło mi o to, żeby głównie używać na podjazdach niskiego przełożenia z przodu i wysokiego z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to chyba było tak...że jak masz z przodu na najmniejszej zębatce to nie możesz wrzycać z tyłu na 7 i 8 bieg. Jak masz na najwyższym przełożeniu z przodu to nie możesz na tył wrzucić 1 i 2 biegu..jak masz przednią przerzutkę na środkowym blacie to nie możesz wrzucać na skrajne biegi z tyłu..czyli 1 i 8. Choć do końca nie jestem pewny czy dokładnie tak jak podałem... ;)

Mam dokładnie tak, jak piszesz.

Oprócz tego przy ustawieniu 1 (przód) i 6 (tył) łańcuch już trochę nieprzyjemnie "brzmi". To źle? Można trochę to podregulować, czy nie należy się tym przejmować? Poza tym wszystko sprawuje się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli słyszysz że już dziwny dzwięk idzie to lepiej nie używaj takiego przełożenia. Bo kiedy łańcuch zaczyna dochodzić do głosu oznacza to że już jest dość mocno skrzyzowany.

A też tak masz? Co mogą powiedzieć w tym temacie inni użytkownicy rowerów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zalezy od wielu czynników. Od tego jakiej firmy masz korby, kasete itp. Kumpel może wrzycić nawet 2 (przód) i 7 (tył) i chodzi płynnie. A jesli dobiega cię dziwny dźwięk przy skrajnych przełożeniach nie używaj ich jeśli nmie chcesz wymienić łańcucha niedługo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zalezy od wielu czynników. Od tego jakiej firmy masz korby, kasete itp. Kumpel może wrzycić nawet 2 (przód) i 7 (tył) i chodzi płynnie. A jeśli dobiega cię dziwny dźwięk przy skrajnych przełożeniach nie używaj ich jeśli nmie chcesz wymienić łańcucha niedługo.

OK, dzięki. Moge podać moją specyfikację, ale chyba nie ma to większego sensu.

 

Kumpel może wrzycić nawet 2 (przód) i 7 (tył) i chodzi płynnie.

To tak też mogę spokojnie jeździć. Dopiero na 8 (tył) zaczynają się schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...