Skocz do zawartości

[DIY] Chlapacz - przedłużenie do pełnego błotnika


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że patentów na chlapacze będące przedłużeniem pełnych błotników jest wiele więc można zebrać je w osobnym miejscu. Ja używam dwóch - jednego z dętki, drugiego z butelki :) 

Są też chlapacze dostępne w sprzedaży ale te które spotkałem były tylko estetycznym zakończeniem błotnika i niczym więcej. 

 

Jeśli ktoś jeszcze takowego nie posiada to według mnie że warto - dobre (długie) chlapacze chronią buty przed przemoczeniem a napęd przed zabrudzeniem, ilość piachu, soli czy po prostu wody dostająca się na łańcuch, zębatki korby czy suport jest dużo mniejsza. 

 

W rowerze trekingowym używam chlapacza wykonanego z butelki po energetyku - bo szukałem jakiejś z nieprzejrzystego tworzywa. Zamocowany jest przy użyciu dwóch trytek do otworów wywierconych na krawędziach błotnika z tworzywa. 

 

Zalety: nie rzuca się zbytnio w oczy, można dobrać kolor wedle upodobań, ogólnodostępne materiały, odporność na rdzę. 

Jedynym minusem jest to że butelka jest dość sztywna, szczególnie jeśli jest wygięta w łuk. Mój chlapacz jest już trochę połamany po tym jak zawadziłem nim o gałęzie i może to w jakiś sposób odbić się negatywnie na delikatnym mocowaniu błotników podobnych do SKS ATB. Niemniej jednak sprawdza się cały czas.

 

SAM_4630_zpsb4a87890.jpg

 

Drugi chlapacz mam zamocowany w zimówce. Został wykonany z dętki, jednak nie potrafię powiedzieć jakiej. Wymiary mogą sugerować że pochodziła z koła w jakiejś ciężarówce lub traktorze. Jest dużo grubsza niż dętka rowerowa - 2,4 mm. Mocowanie to cztery podkładki i aluminiowy nit.

Zalety: duża, dobrze chroni nawet przy sporych opadach deszczu  czy podczas jazdy w śniegu, elastyczna, odporna na zniszczenie. 

Minusy: według niektórych wygląda obciachowo, najtańsze podkładki rdzewieją, problem z dostępem do materiałów (ja dętkę znalazłem "gdzieś"  lata temu, nie mam pojęcia gdzie, wiedziałem że guma się przyda).

 

SAM_4600_zps50325a96.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie ma takiego ryzyka z kilku powodów:

- rower ten jeździ tylko do pracy/sklepu,

- błotnik zamocowany jest do korony widelca a więc jest wyżej,

- przytwierdzony jest na dwie opaski zaciskowe i myślę, że to one są najsłabszym ogniwem, które w razie uderzenia się podda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

No to niech juz bedzie dubel, skoro pojawił sie dedykowany chlapaczom własnego wyklepu temat.

 

15923458481_282de3275e_c.jpg

 

15305771923_967e4e1f82_c.jpg

 

15737968818_fd1fdb4c99_c.jpg

 

Bliżej niesprecyzowany, podwójny kawałek dętki, sklejony klejem Tip-Top, 2 śrubki z odzysku po tarczy hamulcowej, 2 nakrętki z nylonowym lock'iem, dwie trytytki i kawałek starego, połamanego błotnika.

 

Przetestowane, działa :)

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitał.

Na mojej zimówce już drugi sezon latam z chlapakiem wyciętym z plastikowych kanistrów 5l. (woda destylowana, płyn do spryskiwaczy etc.) Białe, w miarę estetyczne i możemy dopasować pożądany kształt. Mocowania na krótkie śruby i nakrętki. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...