Skocz do zawartości

[kaseta] problem z dobraniem 7 rz. shimano


zbrodel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i, rzewnym lamerem i lajkonikiem będąc, o poradę proszę.

 

Miałem w starym kole nakręcany wolnobieg shimano, siedmiorzędowy, do tego przerzutka sis i manetka revoshift. Ponieważ mocno go już zajeździłem, nadszedł czas na wymianę. Przy okazji postanowiłem wymienić całe koło, bo z racji mojej niemałej wagi koło też było zajeżdżone.

 

Kupiłem sobie w decathlonie kompletne kółeczko z podwójną obręczą. Na opakaowaniu jest informacja że piasta pasuje do siedmio i ośmio rzędowych kaset. Kupiłem też kasetę shimano, która "na pewno będzie pasować".

 

Spuśćmy zasłonę milczenia na kompetencję panów z decathlonu. W każdym razie kaseta nie pasuje - po pierwsze jest 11 zębowa na najmiejszej koronce, a takie koronki, z tego co się doczytałem, wymagają wypustów na bębenku nie dochodzących do końca, dzieki czemu u mnie nie daje się nasunąć na bębenek. Poza tym cała kaseta jest "za cienka" - po założeniu na bębenek zostaje sporo miejsca. Jest ona cieńsza niż mój stary siedmiorzędowy wielotryb.

 

Byłem w dwóch serwisach, żeby się poradzić. W jednym mi zaproponowano dorobienie 4 milimetrowej (!) podkładki, żeby kaseta nie latała na bębenku. Pomysł super, ciekawe tylko, co na to powie mój revoshift. Z indeksacją chyba musiałbym się pożęgnać.

 

W drugim się dowiedziałem, że ta piasta jest pod kasetę ośmiorzędową. Do tej pory mi się wydawało, że siedmio i ośmio z zewnątrz mają takie same wymiary, różnią się rozstawem zębatek. Zresztą na kole wyraźnie była informacja żę jest do siedmi oraz ośmio rzędowych.

 

W każdym razie po wizytach w serwisach i szukaniu po necie jestem głupszy niż przedtem. Doczytałem się, że są jakieś grupy, różne HG i inne, ale nie udało mi się ustalić w jakiej grupie był mój wielotryb i czego w związku z tym potrzebuję.

 

Może ktoś z grupowiczów mógłby mnie ukierunkować, czy można dostać kasetę o takich rozmiarach (rozstawie zębatek) jak stary nakręcany wieltryb i jakiej grupy ona może być?

 

Pozdrawiam serdecznie

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bebenk jest albo pod 7 albo pod 8/9 , kasety na 7 nie zalozysz na bebenku pod 8/9 ( jak pisales trzeba by kombinowac z podkladka ). Generalnie wedlug mnie to niestety czlowiek uczy sie na bledach i na debilizmie Panow z Decathlonu , i pozostaje zakup kasety 8 biegowej. Chyba ze szkoda ci kasy , dorob podkladke , cudo to nie bedzie ale powinno dac rade. Kola wymienic szkoda ( czytaj nizej jeszcze ;] ).

 

A na Twoim miejscu ( fakt faktem mam charakterek :) ) poszedl bym do Decathlonu i ustawil tam tych sprzedawcow , zarzadal zwrotu pieniadzy za kolo , w koncu wprowadzili Cie w blad , i w ostatczenosci rozmawial z kierownikiem - glosno i dobitnie zeby wiedzial co za ludzie tam pracuja ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno głupie pytanie:

 

Oglądałem przez ciekawość siedmiorzędowe wolnobiegi shimano i na nich jest napisane "SIS index". Czy to znaczy, że sis inaczej indeksuje niż pozostałe grupy? Te wolnobiegi mają właśnie nieco większe odstępy niż kaseta siódemka. Czy to znaczy, że do SIS-a są tylko wolnobiegi i nie da się kupić kasety o takich odstępach?

 

Z drugiej beczki - załóżmy że założe kasetę osemkę. Da się kupić manetkę Revoshifta na osiem przełożeń? Byłem w paru sklepach i widziałem tylko siódemki i dziewiątki, ale może to tylko przypadek? Cholerka, przywiązałem się do obrotowej manetki i byłbym bardzo nieszczęśliwy, gdbym musiał zmienić na inną.

 

Pozdrawiam <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetki poszukaj na Allegro - widzialem pod 8 i mozna bylo sama prawda bodaj kupic.

 

 

z tym Sisem to juz nie pamietam , ogolnie wolnobieg a kaseta co innego i hmm ich szerokosc chyba jest ta sama , nie wiem bo daaaawno wolobiegu nie mialem ;] , generalnie kaseta czy wolnobieg 6,7 to bedzie to samo , 8 i 9 jest szersza ( obie tej samej szerokosci ). Jedynie do 9 lancuchy sa inne - wezsze 6,7,8 bedzie taki sam , jak cos pochrzanilem poprawcie ale zmeczony jestem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie wolnobieg a kaseta co innego i hmm ich szerokosc chyba jest ta sama ,

No własnie wygląda na to że nie, kaseta 7 jest wyrażnie węższa niż wolnobieg siódemka, czyli musi mieć pewnie mniejsze odstępy między zębatkami. Na tyle, że jeśli na siódmym biegu wózek przerzutki jest nad małą tarczą, to na pierwszym trafia już poza największą tarczę! Cholercia, nie wiem czy to się da wyregulować :P

Kurcze, jak to jest? Inna grupa manetek jest do wolnobiegów, inna do kaset? Pogubiłem się już w tym kompletnie!

 

Jak to jest z tymi grupami? U Pawlaka na stronie wolnobiegi i siedmiorzędowe revoshifty są w grupie Touring bodajże, a kasety w pozostałych, i ósemka revoshift też jest w innej grupie. Czyli co, Touring ma inną indeksację niż pozostałe?

 

Jeeeezu, a wydawało by się, że kolarstwo takie proste, siada się na rower i kręci pedałami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ych nagmatwales ;]

 

Jak pisalem dawno wolnobiegu nie mialem , ale wolnobieg na 7 i kaseta na 7 rozstaw koronek , szerokosc , bedzie taka sama - ten sam lancuch obsluguje. Kaseta pod 8 bedzie miala o 1 koronke wiecej i ten sam rozstaw - nadal ten sam lancuch obsluguje ( czyli i 7 i 8 ). Kaseta po 9 ma mniejsze przerwy i inny lancuch potrzebny - chudszy :P . Mozliwe ze wolnobieg sam w sobie jest szerszy - w koncu caly mechanizm zapadkowy ma w sobie czy co tam jest ;].

 

Manetka Revo 8 bedzie pracowala bez problemu z wolnobiegiem pod 7 - poprostu 1 bieg bedzie nie obslugiwany. Manwtka to manetka , nie ma znaczenia czy wolnobieg czy kaseta.

 

Jade na wakacje wiec powodzenia :]

Jak cos to http://www.cyfronet.krakow.pl/rowery/ moze znajdziesz tam jakies przydatne info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...