Skocz do zawartości

[Program] Do Rysowania Śladu Na Mapie .TAR (.map, .png)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Potrzebuję pomocy w pewnej kwestii (niestety nie znalazłem odpowiedzi w google). Czy zna ktoś program na PC, za pomocą którego mógłbym wyrysować sobie ślad po mapie w formacie .TAR (po rozpakowaniu otrzymujemy plik .map, oraz mapę pocięta na kilkadziesiąt plików .png). Mapy takie sprzedaje np. Compass do programu trekbuddy. Próbowałem programu OziExplorer, niestety nie da się zaznaczyć wszystkich pociętych kawałków mapy i wczytać jako całość, wybranie jednej kafelki jest w tym momencie bezużyteczne. 

 

Program Locus na telefonie radzi sobie z tym bardzo dobrze tylko jest trochę niewygodnie ze względu na mały wyświetlacz stąd moje poszukiwania aplikacji na PC.

Gdyby ktoś miał jakieś pomysł jak by rozwiązać ten problem byłbym wdzięczny :))


Udało się rozwiązać jeden z problemów, połączyłem te kafelki w 1 całość i teraz mogę działać OziExplorerem, po narysowaniu trasy okazuje się jednak, że ślad na telefonie jest przesunięty 0 1cm w lewo względem szlaku na mapie.

Trzeba jakoś skalibrować mapę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz po prostu modyfikować drogi na mapie czy mieć ślad zaplanowanej trasy?

W drugim przypadku chyba lepiej po prostu przygotować ślad i wprowadzić go do pamięci telefonu/nawigacji. Problem to program do tworzenia takich śladów. Ja mam BaseCamp od Garmina, ale bez map nie nada się na wiele. Może z Google Earth da radę zapisać gpx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce sobie narysować ślad i eksportować do pliku gpx i wrzucić na telefon do Locusa. Taka czynności umiem juz zrobić tylko mam dziwny problem, że jak wrzucę ślad go Locusa to nie pokrywa się idealnie a jest przesunięty w lewo. Nie mam pojęcia co jest grane :/

udy5e2ej.jpg

Ślad powinien iść po czerwonym szlaku, później żółtym i niebieskim. Jak widać jest przesunięty :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że to sa te same mapy. Dlatego się dziwie, że takie kwiatki wychodzą. 

Teraz znowu zauważyłem kolejną dziwną rzecz, jak włączę Ozi... załaduję mapę i plik .gpx od nowa to też jest przesunięty, wtf? Czyli wychodzi jakby coś przy eksportowaniu gpx się chrzaniło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc raczej nie doszukuj się błędów przy eksporcie śladu. Po prostu mapy z tej firmy mają w pewnych obszarach przesunięcia sięgające nawet po 150 - 200 m od stanu faktycznego. Kupiłem kiedyś mapy Ziemi Kłodzkiej i Gór Stołowych własnie stamtąd i miałem podobne kłopoty. Pisałem do producenta map w sprawie tego odchylenia, mieli to poprawiać w następnej wersji mapy, czy tak zrobili, nie wiem. Dla porównania nanosiłem ten sam ślad na mapy Messtischblatt oraz mapy sztabowe, tam ślad przebiegał zgodnie z oczekiwaniami. Dodam, że mapy Messtischblatt były tworzone w latach trzydziestych XX wieku :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może się mylę ale; gdybym nagrał ślad GPSem i wrzucił na mapę compassu to odstepstwa o których piszesz mogłyby się pojawić. Ale ja rysuje ślad po mapie compassu, eksportuje do pliku. gpx, następnie wczytuje i okazuje się ze jest brak pokrycia. To mnie dziwi, pracuje na tej samej mapie a po wyeksportowaniu śladu i ponownym wczytaniu coś się dzieje i ślad jest przesunięty cala długością np. 100 na wschód. Jeśli wgram ten slad na inna mapę to tez jest przesunięty. Problemu nie ma gdy rysuje Lucusem, albo pobieram z neta jakiś slad, wtedy wszystko się zgrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jakie masz odwzorowanie w Ozi, a jakie ma Compass. Jeżeli są różne, to mogą właśnie takie kilkudziesięcio czy nawet set metrowe przesunięcia.

Był przypadek w Gdyni, że statek nawigował według innego odwzorowania i władował się w falochron.

 

Spróbuj też zobaczyć jak wyświetla się ślad zapisany w telefonie, czy ma przesunięcie w ozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli o odwzorowaniu?

 

Przesunięcia i na Ozi i na Locusie są takie same. Wrzuciłem zdjęcie wyżej gdzie widać jak ślad jest przesunięty w prawo.

Częściowo odkryłem tylko, że w locusie można przemieszczać mapę i w ten sposób moge ją dopasować do śladu. Zastanawiam się tylko czy jeśli w rzeczywistości stane na szlaku i włącze GPS to nie będe stał gdzieś z boku w lesie. No i 2 sprawa, że moge mieć wtedy wczytany tylko 1 ślad, bo gdy wczytam 2 to też się nie pokrywa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia niestety nie jest płaska i niestety nie jest też kulą. Dosyć dokładnie opisują ją elipsoida, a jeszcze dokładniej geoida. System WGS jest właśnie opisem kształtu Ziemi, bardzo ogólnie to są długości dwóch półosi elipsoidy. Najczęściej jest wykorzystywany WGS84, ale może się trafić starszy WGS72 lub jakiś inny bardziej egzotyczny.

 

Jeżeli w Ozi mapa jest zorientowana według innego systemu odniesienia niż w telefonie, to przesunięcie wystąpi.

 

Odwzorowanie nie jest tutaj ścisłym terminem (mój błąd) i jest to jeszcze inny problem (jak odwzorować bryłę na płaskiej powierzchni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...