Skocz do zawartości
  • 0

Wymiana sprzętu Tourney na...?


Gość Norbert

Pytanie

Gość Norbert

Witam. Napiszę wprost. Mam rower Gianta na podzespołach Shimano Tourney 3x7 z hamulcami tarczowymi (zwykłymi). Chicałbym wymienić wszystko (nie od razu) na Deore lub Alivio. Od czego mógłbym zacząć? Wiem, że na koniec wartość nowego osprzętu może przekroczyć wartość całego roweru teraz. Dlatego chciałbym wymieniać "na raty". 

Wiem również, że sam osprzęt Deore lub Alivio ma kilkanaście modeli... Co proponujecie? Jaka jest różnica w jeździe na rowerze z Deore lub Alivio porównując do Tourney'a? Nigdy nie jeździłem na "lepszym" rowerze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jako osoba, która też modernizowała z Tourneya powiem ci, że pełna grupa Alivio 3x9 w zupełności ci wystarczy. Nie myślałbym więc o deore. Napęd wyższych grup działa pod większym obciążeniem, w gorszych warunkach i dłużej pozostaje dobrze wyregulowany. Efekt jest taki, że po prostu jeździsz dużo dynamiczniej, bo nie musisz przygotowywać się na zmianę biegów tylko po prostu cykasz nie tracąc na nic czasu, ani nie zaprzątając sobie tym myśli.

 

Jeśli chcesz przechodzić z 3x7 w górę to musisz wymienić tylną piastę (albo całe koło) na taką, która przyjmie kasetę. Wymiana piasty to jakieś 40-50zł za samą piastę i 30-60zł za robociznę w serwisie. Nowe koło to koło 120zł - komplet dwóch, jeśli chcesz mieć do zestawu około 220zł.

 

Jak już masz koło pod kasetę, to możesz z tyłu założyć kasetę 8rzędową i z niej korzystać tylko z siedmiu. Do niej kupisz nowy łańcuch.

 

I to bym zrobił jako pierwszy krok.

 

Potem możesz wymienić korbę (pewnie też suport), przerzutki i manetki.

 

A, sorry to powyższe to oczywiście pod 3x8. Jak chcesz mieć 3x9 to od razu będziesz musiał wymienić wszystko poza korbą, nie da się tego zrobić stopniowo, bo stare manetki nie będą działały z kasetą x9.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Norbert

Ok, więc skupmy się na Alivio... Chciałbym ominąć wymianę całego koła więc potrzebuję na start:

piastę, kasetę na 8-9 biegów, łańcuch. Czy nowy łańcuch podejdzie do nowej kasety i starej korby (ilość zębów itp) czy w grę wchodzi również wymiana korby (suportu - po co dwa razy płacić). 

A czy wymiana najpierw przerzutki tylniej ma sens. Wiem, że nie ma chyba tylniej przerzutki alivio do  7 zębatek więc gdybym założył do  8 lub 9 to pasowało byo to?

Jakie konkretne modele byście polecili poszczególnych elementów. Widziałem gdzieś całe "zestawy" np Alivio za bodajże 800-900zł. Czy takie rozwiązanie byłoby dobre? Takie plug'n'play. Wymiana wszystkiego za jednym zamachem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do modernizacji można też w drugą stronę. Możesz na początek kupić tylko przednia i tylną przerzutkę Alivio x9. Będzie działała z tym co masz teraz.

 

(ehm, nie rozumiem, czemu mi tego posta nie skleiło z tym poprzednim, jak zazwyczaj to robi?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Norbert

Hm. Rozumiem, że można kupić np tylnią przerzutkę Alivio przystosowaną do 7-8-9 rzędów i wymienić mojego Tourneya bez konieczności wymiany reszty? Natomiast wymiana łańcucha wiąże się z wymianą kasety, a ta z wymianą piasty w kole? Poza tym wymiana łańcucha to jednoczesna wymiana korby i suportu. Czy dobrze rozumuję? 

Sorry, za takie "tendencyjne" pytania, ale moje doświadczenie z rowerami skończyło się na wigry 3 w latach 90 ;) Oczywiście wymianą zajmie się serwis, ale nie chciałbym się w coś wkopać...

Jaki model tylniej przerzutki Alivio (Deore) byście polecili? Wybór jest spory. Rowerem poza ścieżkami rowerowymi zapuszczam się w leśne dróżki. Trudniejsze tereny nie wchodzą w grę więc spore podjazdy oraz maksymalne prędkości nie wchodzą w grę. Wymiana wiąże się tylko z poprawieniem jakości osprzętu i płynniejszej zmianie przełożeń bez konieczności częstej regulacji. A ta jest chyba częstsza w gorszym osprzęcie niż w lepszym... Czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja całego tourneya wymieniałem na deore, a tylko korbę wymieniłem na alivio (bo różnica w cenie była dość spora). Według mnie opłaca się dopłacić, bo różnica cenowa nie jest wielka. Chyba, że chcesz zrobić 8 rz to zostaje alivio. Też długo myślałem czy 8 czy 9, czy alivio czy deore.

Ja na początek kupiłem kółka, za 200 zł mach 1, możesz tylko tylne wymienić. Potem poczekałem i kupowałem resztę, jak uzbierałem wszystko to od razu wymieniłem cały napęd.

Jeśli chcesz wymieniać na raty, to raczej 8rz (na łańcuchu 7rz można jeździć też na 8rz) wtedy nie musisz zmieniać korby. Na początek kółko, kaseta, przerzutka tył i manetka. Potem reszta, czyli przednia przerzutka, manetka i ewentualnie korba. Pamiętaj o nowych linkach i pancerzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że nowe alivio 3x9 to technologicznie to samo co stare deore 3x9?

 

Łańcuch stary będzie pasował do 8rz, ale nie widzę powodu, by zostawiać stary, skoro kasetę kupujemy nową. Tylko ją szybciej zajedzie.

 

Przerzutka tylna Alivio 9rz będzie działała na siedmiu rzędach. Przednia też będzie działała na tym, co teraz masz, choć jest węższa więc po prostu może zawęzić wybór skrajnych kombinacji, na których i tak nie powinieneś jeździć.

 

Ogólnie sam grupa Alivo 3x8 wygląda tak:

 

- Przerzutka przód - 50-60zł

- Przerzutka tył - 90-100zł

- Przyzwoity łańcuch z kasetą - 100zł

- Suport octalink - 40zł

- Korba alivio - 110-130zł

- Manetki/klamkomanetki (w zestawie są linki) - 100-120zł

 

3x9 cenowo wygląda identycznie. Tylko pakiet kaseta+łańcuch kosztuje 120zł

 

Czyli czysto budżetowo, skoro wymieniasz wszystko, nie ma żadnego powodu, by nie pójść w 3x9

 

W sumie 3x9 też da się kupić stopniowo, tylko od drugiej strony.

 

Najpierw przerzutki i korbę.

 

A potem koła, manetki, kasetę i łańcuch.

 

Czy coś mi się pochrzaniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że nowe alivio 3x9 to technologicznie to samo co stare deore 3x9?

 

Łańcuch stary będzie pasował do 8rz, ale nie widzę powodu, by zostawiać stary, skoro kasetę kupujemy nową. Tylko ją szybciej zajedzie.

 

Przerzutka tylna Alivio 9rz będzie działała na siedmiu rzędach. Przednia też będzie działała na tym, co teraz masz, choć jest węższa więc po prostu może zawęzić wybór skrajnych kombinacji, na których i tak nie powinieneś jeździć.

 

Aivio 3x9 ma dobre opinie, być może to to samo co stare deore. Nowe deore ma za to Dual Release.

Stary łańcuch też odradzam, chodziło mi raczej o to, że 7 i 8rz są ze sobą kompatybilne, 9rz ma już węższy łańcuch, zębatki kasety i korbę.

Ja u siebie wymieniałem wszystko na raz, dzięki temu wszystkie nowe części zużywają się tak samo.

Zawsze można zrobić jeszcze 10rz:) pełna dowolność

Jedno jest pewne, musi wymienić koło/piastę, kasetę i łańcuch, przerzutkę i manetkę. Wtedy wszystko będzie ze sob dobrze pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żadna IMHO okazja :/

 

Ech, komórkowy ninja :D My tu niekumaci, więc wypadałoby jakoś wyjaśnić czemu nowe deore starszej generacji niewarte jest tych 50zł :)

 

A co do Alivio 3x9 to znalazłem ofertę praktycznie w takiej samej cenie całkowitej jaka wyszła z moich obliczeń:

 

http://www.bikestacja.pl/pl/grupa-osprzetu-shimano-alivio-m430-3x9.html

 

Tylko bez octalinka :/

 

Jakby kupowanie części osobno nie było możliwe bez jakiś chorych ilości kosztów wysyłki to można by coś takiego rozważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, gdzie Ty wyczytałeś, że nie jest warta tych... 50zł???  No właśnie - nie zaniżaj kolego... 59zł+9zł (min.) P&P daje jakieś... 

 

Napisałem, że IMHO żadna okazja, bo jest to przerzutka z odwrotną sprężyną, a takie "chodzą" za "psie pieniądze".

 

Sam kupiłem XT RD-M770 za ok. 80zł.

 

Okazja, to jest na przykład wtedy, kiedy kupi się taką nówkę Deore XT RD-T780 za 120zł gwizdze.gif

 

 

Ech, komórkowy ninja  :D ...

 

 

Boli Cię, że ktoś używa smartfona do komunikacji???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Boli Cię, że ktoś używa smartfona do komunikacji???

 

Tak, sam mieszkam w jaskini i noszę na głowie hełm z folii aluminiowej, by nie wpływało na mnie szkodliwe promieniowanie :D

 

Post był na tyle krótki, że bardzo ciężko było się domyślić, dlaczego uważasz, jak uważasz. Teraz jak napisałeś, że jest odwrotny ciąg, sprawa jest znacznie klarowniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Tadeus wyżej pisał o grupie alivio, to się zgadzam. Tylko jak będziesz brał 9 rz to możesz sobie trochę wymieszać z deore.

No to ja od siebie proponuję:

- kaseta hg50 9 rz alivio/deore + łańcuch hg53 - ok 120 zł,

- przerzutka tył deore - 70-150 zł  (ja kupiłem za 140 m592 Shadow),

- manetki jak uważasz alivio /deore - odpowiednio ok 100 zł/150 zł,

- korba alivio m430 octalink + suport - ok 130 zł + 40 zł, chyba ze chcesz taniej to korba na kwadrat- ok 120 zł,

- przerzutka przód alivio/deore - od ok 60 zł,

- pancerze jagwire/shimano - ok 20-30 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Post był na tyle krótki, że bardzo ciężko było się domyślić, dlaczego uważasz, jak uważasz. Teraz jak napisałeś, że jest odwrotny ciąg, sprawa jest znacznie klarowniejsza.

 

Przecież wszystko jest w opisie aukcji - czytać wystarczy :-P

 

Sent from my HTC One using Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Norbert

W sklepie rowerowym sprzedawca powiedział mi, że w moim przypadku nie mogę założyć np tylniej przerzutki alivio bądź deore na np 9 przełożeń, bo mam u siebie tylko 7 i dana przerzutka nie umożliwi tego. To rozumiem. Powiedział mi, że muszę wymienić najlepiej koło z nową piastą, kasetę (mam teraz wolnobieg) i dopiero wtedy ewentualnie zmienić tylnią przerzutkę. Na pytanie czy nie mogę zmienić w kole piasty na nową, założeniu nowej kasety i przerzutki powiedział, że trzeba by  było zrobić nowe przeplot (?) i to się nie kalkuluje. Czy to prawda, że nie mogę w moim przypadku mniej inwazyjnie wymienić sobie tylniej przerzutki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli chcesz przechodzić z 3x7 w górę to musisz wymienić tylną piastę (albo całe koło) na taką, która przyjmie kasetę. Wymiana piasty to jakieś 40-50zł za samą piastę i 30-60zł za robociznę w serwisie.

 

Tu właśnie pisałem o przepleceniu.

 

I moim zdaniem przerzutka 9rz będzie działała pod 7rz. Ja jakiś czas miałem tylną przerzutkę alivio 9rz przy manetkach 7rz i działało. Ale może niech ktoś jeszcze potwierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Norbert

Czy taka przerzutka podejdzie do mojego 7 rzędowego wolnobiegu:

 

http://allegro.pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-rd-m591-sgs-bs-i4222782378.html

 

i taka kaseta z łańcuchem:

 

http://allegro.pl/zes-shimano-deore-9-kaseta-cs-hg50-lancuch-cn-hg53-i4170291995.html

 

Poza tym trzeba by było wymienić jeszcze korbę, suport i może przednią przerzutkę. Czyż nie? A skończyć na manetkach. Czy kolejność powinna być jakaś inna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz jako już zarejestrowany forumowicz, mam następne pytanie ;)

 

Powiedzmy, że tylnią przerzutkę, kasetę i łańcuch mam (linki powyżej). Jaką piastę mam dobrać do tej kasety i jakie manetki byście mi doradzili (niekoniecznie deore - może być alivio) no i oczywiście co z korbą i z suportem...

 

Przerzutka, łańcuch i kaseta to wybór na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz te nowe najlepsze manetki alivio z technologią z deore:

 

http://allegro.pl/manetki-shimano-alivio-sl-m430-rapidfire-3x9-kompl-i4252754450.html

 

Co do korby i suportu to wpierw musisz zmierzyć długość mufy suportowej. Ewentualnie wyjąć stary suport i na nim wszystko sprawdzić. Poczytaj w necie artykuły o suportach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kauff

Trafilem na wasz watek w zwiazku z tym ze shimano tourney nie wytrzymuje dynamicznej zmiany biegow pod ciezarem 110kg mezczyzny i ciagle  wymaga regulacji (najczesciej podczas upalow :)  )

Kupilem jakies 2 msc temu 29era ze stajni fuji model nevada 1.9 ktorego zaczelem zmieniac startujac od wygladu zewnetrznego  (kierownica,mostek,siodlo,chwyty,tarcze,pedaly,opony)

Zrobilem nim jakies 500km i juz wiem ze shimano tourney to przednia przerzutka ktora nie jest przeznaczona pracowac pod ciezkim obciazeniem.

Tylny altus daje rade ale nie daje mu wiecej zywotnosci  niz 1500km przebiegu...

Roweru uzywam do dynamicznej jazdy po miescie w ruchu drogowym(ulicznym- nie chodnikowym!!!) podczas suchej upalnej pogody.

Wydaje mi sie ze waga rowerzysty jest bardzo istotna dla zywotnosci podzespolow o czym nie wspomina producent azjatycki.

Bloto i teren gorzysty sa uznawane w naszym kraju za najciezsze warunki pod ktore typuje sie grupy osprzetu zapominajac o ciezkich rowerzystach.

Myslicie ze wymiana na grupe deore wytrzyma moja wage i dynamike jazdy???????

 

 

 

PS.Majac na mysli dynamike chodzilo mi o zmiane przelozen na najbardziej elastyczne wzgledem uksztaltowanie terenu do minimalnego czasu potrzebnego na przejechanie odcinka drogi.Szybka,plynna jazda z maksymalnym wykorzystaniem przelozen roweru.

     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...