Skocz do zawartości
  • 0

Wymiana części w rowerze, problem z kompatybilnością.


Gość Michał

Pytanie

Gość Michał

Witam roweromaniaków.

 

Mam prośbę do Was. Jestem posiadaczem roweru Trek Navigator 100 (koledzy mówią rehabilitacyjnego, ale jest ekstra wygodny). Nie wytrzymałem psychicznie i wywaliłem manetki sram, były beznadziejne. Nie wiem dlaczego ale rozpuściły się i kleiły, pewnie od stania na słońcu.

Przednia przerzutka shimano c101 i daje radę. Tylna sram prawdopodobnie 3.0. Chcę wymienić tylną przerzutkę na shimanowską. Obecna jest za wolna, gdy wybiorę się w teren i ogólnie jej żywot się kończy. Ponoć jest nie kompatybilna i nie da się jej wyregulować.

 

Przydałoby sie wymienić również wolnobieg ( jak rozumiem mam wolnobieg a nie kasete).

Proszę o napisanie co kupić, chce zachować obecne klamkomanetki http://cycnut.com/forums/gallery/image/2850-shimano-st-ef51-ez-fire-shiferbrake/

Zestaw ma się składać z:

1. przerzutki tylnej,

2. wolnobiegu odpowiedniego.

3. przedniej przerzutki (proszę podać model chyba wymienie zależnie od ceny).

4. jaki łańcuch.

 

Rower głównie służy do dojazdów do pracy, rekreacyjnie ale czasem fajnie i w las pojechać.

Obecny wolnobieg 11-34 T, mógłby być i nieco szybszy(wolę pedałować mocniej i wolniej, niż na odwrót).

Co do ceny, to bez przesady. Jestem za dopłaceniem do lepszego niż oszczędzaniu i żałowaniu.

 

Mocno zastanawiałem się nad wymianą koła z piastą na kasetę, ale aktualnie wolnobieg spełnia moje oczekiwania. Może za rok nowy rowerek.

 

Mam nadzieję że opisałem temat jak należy.

 

Dzięki z góry za pomoc i czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

 

Obecny wolnobieg 11-34 T, mógłby być i nieco szybszy

 

Jesteś pewien, że to wolnobieg a nie kaseta? Najmniejsza koronka w typowych wolnobiegach ma 14 zębów, czasami zdarzają się 13, ale mniejze to rzadkość (a ich ceny są zaporowe).

Co to znaczy "mógłby być nieco szybszy"? 11 zębów na najmniejszej koronce powinno zapewniać odpowiednio dużą "szybkość". Możesz ew. pomyśleć nad zmianą tarcz korby (lub całej korby) na większe, co pozwoli rozwijać większe prędkości. Z drugiej strony jazda typu wolne kręcenie ale z dużą siłą to proszenie się o kłopoty z kolanami.

 

Nie wiem ilu biegowe masz te manetki ST-EF 51 (przypuszczam, że 3x7 lub 3x8). W zasadzie każda shimanowska przerzutka tylna od Acery wzwyż obsłuży taką ilość przełożeń. Celuj w Alivio lub Deore. Co do przerzutki przedniej to również wybrałbym coś od Acery w górę.

 

Obecna jest za wolna

A kiedy linki i pancerze były wymieniane? Na ogół jak tylna przerzutka zaczyna wolniej pracować to przyczyną są zabrudzone lub zużyte linki i pancerze. No chyba że już faktycznie wyeksploatowała się sprężyna.

 

Łańcuch... zależy jaką masz kasetę/wolnobieg. Przy kasecie szukałbym czegoś z tej samej grupy lub wyżej. Przy wolnobiegu jakiś tani łańcuch, bo szkoda w to inwestować większych pieniędzy.

 

Co do cen: nowe przerzutki alvio (przednia i tylna) to wydatek ok 100-120 zł, łańcuch HG-53 ok. 40-50 zł, linki i pancerze przerzutek ok. 15-20 zł za komplet.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał

Co do kasety lub wolnobiegu jednoznacznie nie odpowiem ponieważ nie mam pewności. Na wolnobiegu 13-34t napisane,  pomyliłem się.

Klamkomanetki jak napisałeś.

 

fc8bbf8d9ce6683am.jpg

 

85cf8fdfcacb461fm.jpg

 

 

1eafbd97c3f61929m.jpg

 

b6eab7b8b4d0e0ffm.jpg

 

fe6f0014c3df54abm.jpg

 

a747bbb2d77a463em.jpg

 

8650fd321eb134d2m.jpg

 

94bc450df6a74d57m.jpg

 

Klamkomanetki (z linkamik) założone w tamtym roku w środku sezonu. Pancerze stare ale linki chodzą delikatnie i bez zacięć.

Deore trochę za drogie, jak dla mnie Alivio, tylko gdybyś mógł podać konkretne modele. Będe bardzo wdzięczny.

 

Czy na zdjęciach widać czy to kaseta/wolnobieg.

 

Jak wrażenia po obejrzeniu zdjęć(po za smarem), nadaje się jeszcze. 

 

Proszę jeszcze model większej przedniej korby .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...