Skocz do zawartości

[fizyka] nieco wektorów w hamulcach tarczowych


Rekomendowane odpowiedzi

Jest to niezwykle ale mimo że golen się nie odksztalca trwale to podczas działania siły się odksztalca - podczas tego dokształcania wydziela się ciepło i to ciepło to efekt działania tej siły. Moim zdaniem siła ta nie przekłada się na koronę... Ale jak już pisałem głowy nie dam sobie uciac. Mechanike konstrukcji miałem tylko przez dwa semestry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale weź pod uwagę jeszcze siłę, która jest wytwarzana przez energię zachowana w kręcącej się tarczy gdy zacznie zaciskać się na niej zacisk. Siła ta (przyłożona do zacisku) bedzie próbowała go obrócić w kierunku obrotu tarczy. Nie obróci, bo zacisk jest przymocowany do goleni -logiczne. I teraz co dalej z ta siła?

P.S.

Nie mieszajmy tu pojazdów 4 kołowych- moim zdaniem to wprowadza tylko mentlik.

 

nie można tej siły lekceważyć ,ale na sam skręt nie ma wpływu , bo jest równoległa do kierunku obrotu koła, tylko skierowana w drugą stronę

 

 

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierowana jest w tę samą stronę. Przecież jakby była w przeciwną niż obrót koła to zacisk byłby wyrywany z goleni w tył roweru...

Jest równoległa, ok. Ale tylko po jednej stronie działa (bo zacisk jest tylko po jednej stronie). Jeżeli lewa goleń się wysunie do przodu, to piasta po lewej stronie również (szczególnie przy 9/10 mm). To będzie powodowało, według mnie, skręt koła w prawo, równoważony przez (nie istniejącą) "siłę bezwładności" (nie wiem jak nazwać ten zespół sił działających w podanych wcześniej przypadkach), powodujący skręt koła w lewo. Dzięki temu nas nie znosi  :thumbsup:

Brzmi całkiem sensownie, ale musze sie przyznac ze sie na tym nie znam - dopiero 3 gim. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienie działa w przeciwnym kierunku do obrotu tarczy. Siła, jaką rozpedzona tarcza napiera na zacisk pcha go w stronę, w którą sie obraca tarcza. A to powoduje wypchnięcie goleni do której przymocowany jest zacisk.

https://plus.google.com/photos/106228419896048907081/albums/6011065066554866817?authkey=CLDEo6SSoZX4bA

 

EDIT:

Pomyłka. Pozornie, "na ludzkie oko" pcha w ta samą stronę. Tarcza ma siłę działającą po okręgu ze środkiem w osi piasty. A ta która jest w zacisku i pcha goleń działa w przód, prawie prostopadle do goleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka. Twoja oczywiście. Już wcześniej pisałem. Siła ta chce pociągnąć zacisk za sobą. wskutek tego obraca dolną część golenii w punkcie obrotu którym jest górne mocowanie zacisku. Widać to na zdjęciu zniszczonego widelca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie zrobiłem pomyłki. Piszesz to co ja chciałem przekazać. To zdjecie pokazuje właśnie, ze siłą działa w przód względem roweru, nie w tył jak zasugerował copone.

2. Mówimy o sytuacji, gdzie widelec się poddał. Tyle milionów ludzi jeździ, i zdarza się to stosunkowo rzadko. Także skupmy się na goleniach które to wytrzymują.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak by siła działa w tą samą stronę to koło by się nie zatrzymało

 

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Chyba że cała energia idzie w cieplo

 

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe. Moim zdaniem jednak sama siła tarczy, która przechodzi z tejże do zacisku i goleni wypycha ją w przód. Dlaczego tego nie czuc tez juz pisałem (wyżej).

Zrobię i nagram test moze pojutrze, sciągnę klamki z kierownicy, postawię rower pionowo i po rozpędzeniu koła nacisnę klamkę. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna być to coraz bardziej logiczne wtedy ma znaczenie gdzie jest zacisk z przodu czy tyłu i skręt koła musiałby iść w kierunku wysunięcia golenia w naszym przypadku przeciwnym do strony gdzie zamocowania jest tarcza

 

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienie działa w przeciwnym kierunku do obrotu tarczy. Siła, jaką rozpedzona tarcza napiera na zacisk pcha go w stronę, w którą sie obraca tarcza. A to powoduje wypchnięcie goleni do której przymocowany jest zacisk.

https://plus.google.com/photos/106228419896048907081/albums/6011065066554866817?authkey=CLDEo6SSoZX4bA

Pisałem o tym, ten rysunek jest błędny. Siła próbująca poruszyć zakręcić golenią zgodnie z obrotem koła nie przekłada się na skręt kierownicy.

Sile na zacisku przeciwstawia się siła na osi koła, ich wypadkowa w kierunku prostopadłym do goleni jest 0. Punkty przyłożenia powodują chęć obrócenia goleni nie popchnięcia.

 

Eksperyment:

-zdejmujemy koło

-chwytamy za goleń

-próbujemy przechylić widelec do przodu

 

@johnny606

Powinna być taka możliwość. Spróbuj edytować pierwszy post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...