Skocz do zawartości

[rower-jak to jest zrobione] Drewniany designerski rower


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Natrafiłem w odmętach internetu na takie oto cudo: http://www.designfather.com/analogone-one-bicycle-grainworks/  :woot: 
i tak mnie naszło, na rozważania czysto hipotetycznie jak zrobić taki wehikuł, żeby był używalny.

I tu się zwracam do wszelakich znawców i bywalców forum o pomysły. Ktośby wiedział jak to wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najpierw ściąć drzewo ... ? Sporo można trafić informacji o drewnianych rowerach. jak sie je robi ?? pewnie pilnikiem :D albo obrabiarką numeryczną :P Najważniejsze to projekt i trzymanie sie tego co sie planuje. Dodatkowo duża wiedza na temat gatunków etc etc ... prędzej na forum stolarskim se dowiesz niż tutaj :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic przypadkowego. Forniry (cienkie paski skrawanego poprzecznie drewna) klejone warstwowo, dobierane gatunkowo (wytrzymałość) oraz estetycznie (odpowiednia kolororystyka poszczególnych warstw). Masa pracy, odpowiednie kleje. Sprzęt całkowicie użytkowy..... Odpowiednie lakiery zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Jedyny problem - połączenia klejowe, o ile wykonane dobrze - na lata. Manufaktura godna ukłonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w sieci znalazłem film w którym taki dziadek z włoskiej miejscowości robił obręcze z drewna - mieli do tego maszyny a samo drewno na ciepło i na mokro poddawało się pięknie.

http://www.youtube.com/watch?v=1hjCwav452s - poszukałem i chyba znalazłem :thumbsup:

 

Taki projekt ramy można sobie ułatwić używając sklejki bo jest bardzo wytrzymała, tania, dostępna w rożnych grubościach a jeśli trzeba grubszej to vikolem można posklejać kilka płatów. Ogólnie to strach takim rowerem pojechać do lasu w obawie przed kornikami :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i nie dla palaczy, chyba że zamiast bidonu gaśnica.

 

Ja myślę, że jak ktoś myśli trzeźwo to nie łączy roweru i fajek. Jednak to prawda, że spotyka się takich co na pauzie "dotleniają się" :down:

 

Tak myślę, że takie korniki nawet mogłyby się przydać - ramę nieco odchudzą :icon_lol:

 

 

Zobaczcie to: http://www.liveleak.com/view?i=968_1337032965

Osobiście uważam, że taki rower najlepiej jako fixie będzie wyglądał - bez hamulców tylko 1 przełożenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Taki projekt ramy można sobie ułatwić używając sklejki bo jest bardzo wytrzymała, tania, dostępna w rożnych grubościach a jeśli trzeba grubszej to vikolem można posklejać kilka płatów.

Gwarantuję, że do tego projektu nikt gotowej sklejki nie używał. Moim zdaniem jest to specjalnie selekcjonowane drewno pod względem usłojenia (jednolitość, bez tzw zawojów), oraz gatunków i ułożenia w ramie. Wszystko było klejone warstwowo. Zwróćcie uwagę jak dokładne są łączenia. Wątpię żeby klejem był cytowany vikol - jest zbyt mało elastyczny i podatny mechanicznie. Pewno poliuretan i to wodoodporny. Ogólnie....zapiera dech w cycku....cudeńko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantuję, że do tego projektu nikt gotowej sklejki nie używał.

A czy ja napisałem, że tamten projekt był wykonany na sklejce? Zasugerowałem, że można zastąpić  to sklejką co zmniejszy koszty i nakład pracy.

 

 

Zastanawia mnie też, że klocki hamulcowe trą po drewnianej obręczy...  :icon_confused:

Dlatego ja to widzę w minimalistycznej formie - jako ostre koło bez plątaniny kabli na kierownicy, bez hamulców, przerzutek itp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykład z mojego miasta

 

Kolego zamiast szukać porad na forum wybierz się w odwiedziny i pogadaj z Panem rzemieślnikiem (wizytuj z jakim załącznikiem :thumbsup: ).

Z pewnością uzyskasz w kilka minut rozmowy więcej cennych rad niż wszystkie tutaj zebrane razem :)

Widać, że Pan Józef także upodobał sobie sklejkę jako materiał na budowę - może zbuduje lub pomoże Ci w budowie własnego drwenoślada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że ten drewniany czarny z napędem z lewej strony, jest zrobiony na ostre koło, no chyba że ma zastosowany wolnobieg o którym nic nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...