Skocz do zawartości

[4000-5000] Zakup nowego bike'a do MTB, może full'a! HELP!


Rekomendowane odpowiedzi

Rulez miałem nastawienie na koła 26", ale mi trochę dałeś do myślenia i przeglądam oferty rowerów na 27,5". Jak jeszcze mi coś wpadnie do głowy to poproszę Was o komentarz

 

...a co sugerujecie w sprawie osprzętu, czy grupa Shimano (SLX, XT) czy może SRAM (7, 9)??? Raczej nie będę tyrał roweru, więc liczę, że chwilę na tym sprzęcie bez dokładania pojeżdżę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda porównanie :

sram_shimano_corespondent.jpg

Koła 26 bym tak łatwo nie przekreślał, w końcu to Ty napedzasz rower.

W internecie ostatnio oglądałem lekcje prowadzone przez Remigusza Cioka (wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski w xc) który mówił że nie widzi różnicy w osiaganych czasach i nie wyklucza powrotu do 26. Tak więc nie wiem co sądzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No popatrz, a tutaj nawet zatwardziali jak do tej pory dałn-hilowcy przesiadają się na większą kiszkę (mając do wyboru także 26") i z miejsca wygrywają zawody. :)

http://singletrackworld.com/2014/02/trek-developing-650b-session/

A jezeli już się mamy zawodnikami XC i ich opiniami w dyskusji podpierać, to pokaż mi kogoś ze światowej czołówki, kto jeszcze na małej kiszce jeździ i chciałby do niej wracać. :)

W kwestii osprzętu, kwestia indywidualnych upodobań, ale moim zdaniem w ostatnim czasie SRAM mocno zdystansował Szitmano, zarówno w grupach górskich, jak i szosowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam właśnie katalog Kellys'a na 2014 r. i zauważyłem ciekawą limitowaną pozycję na 27.5":):

 

http://www.kellysbike.com/PL/rowery-2014/gorskie/hardtail-27-5/thorx-10#.Uwet8s5sS3o

 

Jak w ogóle Kellys się teraz prezentuje? Słyszałem opinie, że firma bez szału, że ramy kiepskie itp. Nie siedzę w temacie rowerowym kilka dobrych lat i to tylko jakies tam zasłyszane opinie przy piwie...

 

...a tu TNT 90 w promocyjnej cenie, ale 29"

http://www.kellysbike.com/PL/rowery-2014/gorskie/hardtail-29/tnt-90#.UwexSs5sS3o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym się nie pchał w 27.5 cala. Póki co to jeszcze nowość i odpowiednio do nowości na niej zdzierają sprzedawcy.

A co do ewentualnej przewagi 27.5 nad 26 bardziej niż w szczerość zawodników wierzę w zdania: "But Trek is definitely investing in the 27.5in concept." :)

 

Swego czasu mistrzowie śmigali na dual controlach, ale jakoś dzisiaj nie widać tego rozwiązania.

Jak nie masz parcia na nowości to ja bym został przy 26, i pewnie wybrał lepszy osprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie będę namawiał na 29er, ale kółko 27,5" do  jazdy o jakiej pisze "gwizdek78" na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż 26"

 

Pewnie masz sporo racji w tym co piszesz, bo faktycznie aktualnie chcę mieszać trasy. Dawniej jeździłem w zasadzie tylko po górkach i rower na 26" wydaje mi się bardziej zwrotny, szybciej reagujacy, no ale nie jeździłem jeszcze na 27,5", więc moze stąd moje obawy..... ale jutro jestem umówiony do salonu, to się przejadę i ocenię, choć nie do końca będzie to adekwatna ocena, bo przejade się po szosie, a dalej nie będę wiedział jak mi "leży" 27,5" w terenie....:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jezeli już się mamy zawodnikami XC i ich opiniami w dyskusji podpierać, to pokaż mi kogoś ze światowej czołówki, kto jeszcze na małej kiszce jeździ i chciałby do niej wracać. :)

 

Czy nie chciałby to nie wiesz i na razie się nie dowiesz. Jak upłynie jeszcze trochę wody w Wiśle to z tymi opiniami będzie jeszcze ciekawie.

 

Różnice na korzyść 27,5" nie są aż tak spore aby się o nie kłócić. Przecież wiadomo, że ten standrd wszedł głównie przez to, że wielka kiszka okazała się niewypałem. Znaczna część osób nadal by się na małe koło decydowała ale nie ma już po prostu wyboru. Więc po co tak nachalnie hejtujecie 26-ke jak w tej rywalizacji szanse stały się nie równe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Przecież wiadomo, że ten standrd wszedł głównie przez to, że wielka kiszka okazała się niewypałem.

 

To jest delikatnie powiedziawszy...bardzo śmiała teza. Wielka kiszka niewypałem? Wow...

 

 

Czy nie chciałby to nie wiesz i na razie się nie dowiesz.

 

To akurat wiem. Wystarczy poczytać lub pooglądać wywiady z zawodnikami.

Nie róbmy tu koledze OT, bo od tego jest odpowiedzi dział na forum, gdzie można udowadniać swoje racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie róbmy tutaj koledze wody z mózgu truciem, że 26" jest be a koło o 1,5" takie fajne. I nie pouczaj mnie kolego bo nie tylko ja poruszyłem temat wielości koła. 

 

Co do wielkiej kiszki to niewypał rozumiem przez jednak nie zaakceptowanie przez sporą cześć środowiska tej wielkości i co więcej przez niektórych zawodników też. Przy wzroście 176 cm polecisz mu do tyrania po górach sprzęt na pełnym zawieszeniu z kołem 29"??  Chyba nie zaprzeczysz więc po co ta dyskusja.

 

@gwizdek78 jak nie masz parcia na komfort i lubisz bardziej dynamiczną jazdę to bierz HT ale już na większym kole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
To nie róbmy tutaj koledze wody z mózgu truciem, że 26" jest be a koło o 1,5" takie fajne. I nie pouczaj mnie kolego bo nie tylko ja poruszyłem temat wielości koła.

 

Ja nikomu wody z mózgu nie robię. Kolega zapytał, ja grzecznie wyraziłem swoją opinię na ten temat. Chyba mi wolno? I niby w jakiej kwesti ja Ciebie pouczam, bo jakoś niezauważyłem?

 

 

Co do wielkiej kiszki to niewypał rozumiem przez jednak nie zaakceptowanie przez sporą cześć środowiska tej wielkości i co więcej przez niektórych zawodników też. Przy wzroście 176 cm polecisz mu do tyrania po górach sprzęt na pełnym zawieszeniu z kołem 29"?? Chyba nie zaprzeczysz więc po co ta dyskusja

 

Następnym razem wyrażaj się jaśniej, bo ogólne stwierdzenie, że "29er to niewypał" jest trochę na wyrost. Aha i czy ja gdzieś autorowi tematu poleciłem 29era?

 

 

 

to bierz HT ale już na większym kole.

 

Czyli, że jak? Jednak większe koło lepsze? :D

 

EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło.

 

Nie róbmy tu koledze OT, bo od tego jest odpowiedzi dział na forum, gdzie można udowadniać swoje racje.

 

Zainteresowany powinien się zdecydować na koło 27,5" ale główny powodem na pewno nie jest jego aż tak przewaga w stosunku do 26-ki. Już pomijam drobny szczegół w sprawie co jest akceptowalne i co jest priorytetem między zawodnikami a zwykłym użytkownikiem amatorem.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, po co sie kłócic.

Wrzuce przytoczony wczesniej wywiad, jest tam sporo fajnych informacji.

I troche wiecej dystansu do pytania o wielkosc kola :)

 

 

A Kellysa chyba można brać. Podobno kiedyś w nich ramy pękały (robią je w tej samej fabryce co Kross, których ramy podobno pękają często - na forum jest długi temat o tym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis odwiedziłem salon rowerowy i przejechałem się full'em Meridą One Twenty 500-D z 2013 r., którego mógłbym kupić za niewiele ponad 4k. Wrażenia z jazdy były naprawdę pozytywne do czasu aż przejechałem się tym:

 

http://www.rowerymerida.pl/produkt683/bigseven-xt-edition-rower-merida.html

 

Wrażenia z jazdy niesamowite, na szosie ten rower po prostu płynie, nie wiem jak wypada w terenie, ale jazda po płaskim to czysta przyjemność! Jedyny makament to cena 6490 zł! Znalazłem niższy model tej serii, który tez wygląda ciekawie, a cena jest niższa o 1800 zł.!

 

http://www.rowerymerida.pl/produkt684/bigseven-900-rower-merida.html

 

Co sądzicie? Czy Merida XT Edition jest warta swojej ceny? Po jeździe zaczęło mi po głowie chodzić, czy aby go nie kupić:)

 

Masakra im więcej czytam i oglądam, to tym bardziej się nie mogę zdecydować...

 

P.S. Ta propozycja w postaci BULL'a też bardzo ciekawa! Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę drogo za tą Meridę.

 

Popatrz jeszcze na KTM Ultra 1964. Jubileuszowa edycja. Wg mnie wygląda nieziemsko (zwłaszcza takie smaczki jak czarne koła z jedną pomarańczową szprychą), a z osprzętu jedynie hamulce niezbyt (m395).

Resztę rzeczy można wymieniać z czasem jak się zużyje (np. korbę czy przerzutkę z Deore na XT jeżeli chcesz wyższe modele).

 

No a cenowo w porównaniu do wersji XT masz po wymianie hamulców 2000 do przodu, a do wersji 900 200 zł do przodu, ale lepsze hamulce, lepszy amortyzator (RS Reba vs RST First), lepsze piasty.

O geometrii się nie wypowiadam, ale nie jest jakoś drastycznie różna. Musiałbyś go też przymierzyć, żeby mieć porównanie, ale powinien być dostępny.

 

Gdybym ja szukał 27,5" to w pierwszej kolejności sprawdziłbym tego KTMa właśnie, bo firma porządna, osprzęt bardzo spoko w tej cenie no i ten wygląd :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://www.rowerymerida.pl/produkt684/bigseven-900-rower-merida.html

 

Co sądzicie? Czy Merida XT Edition jest warta swojej ceny? Po jeździe zaczęło mi po głowie chodzić, czy aby go nie kupić :)

 

Masakra im więcej czytam i oglądam, to tym bardziej się nie mogę zdecydować...

 

P.S. Ta propozycja w postaci BULL'a też bardzo ciekawa! Dzięki

 

Nie można kupować kierując się tylko kryterium opłacalności, powiedzmy, że na Meridzie przepłacisz (względem rowerów o podobnym osprzęcie) 300 zł, teraz musisz się zastanowić jak się na nim czujesz, jak ci się jeździ, i czy lepiej ew.dopłacić za dopasowany rower, czy zapłacić mniej, ale jeździć z mniejszą przyjemnością ... czy poszukać czegoś innego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rulez, no właśnie dobrze, a nawet super sie czułem, geometria mi odpowiada, rama 18,5" jest chyba idealna pod mój wzrost, ale jak zacząłem się zastanawiac nad tym wyższym modelem i zacząłem grzebać w necie to natknąłem się na test tego modelu i z tego co wyczytałem jest kiepsko po względem trudniejszej jazdy w terenie, co tez w mojej jeździe zakładałem. Potwierdziło się za to, to co pisałem na świeżo po jeździe, czyli, że na szosę jest idealny:)

 

Z Bike Radar http://www.bikeradar.com/mtb/gear/category/bikes/mountain-bikes/hardtail/product/review-merida-big-seven-xt-edition-14-47994/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi im o kąt sterówki .... jest to typowy ostro prowadzący się rower XC, przy takim kącie i stosunkowo wąskiej kierownicy na kamieniach czy korzeniach trzeba mieć "mocną rękę" i niezłą technikę, w takie warunki oczywiście łatwiejszy w prowadzeniu był by rower z kątem sterówki np 69* , jednak jeśli nie planujesz jazdy w takich warunkach, (strome zjazdy, kamienno- korzenne) to rower będzie ok.... a jeśli założysz szerszą kierownicę , np. 680 mm i krótszy o 10 mm mostek to poprawią się własności w trudniejszym terenie .

Tak to już jest, że to co lepsze na utwardzone drogi, jest gorsze w trudny teren ... i odwrotnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jazda rowerem MTB po asfaltach wokół sklepu nigdy nie będzie adekwatna do tego, co Cię może "spotkać" w terenie.
To, jakie masz potrzeby, jak chcesz się czuć na rowerze, czego od niego oczekujesz na danym podjeździe, zjeżdzie, na danej nawierzchni, w danym zakręcie tak naprawdę zdobywa się latami doświadczeń. A i tak naprawdę niewielu z nas tutaj, jeździ na customowych, dopieszczonych co do milimetra geometrycznie ramach. Dodatkowo każdy jeździ "swoją" techniką, inaczej czuje dany rower i ma inne przyzwyczajenia. To nie jest tak, że nie można jeżdzić danym rowerem i go nie "poczuć", bo dajmy na to ma o 15mm dłuższy ogon, albo dłuższą podsiodłową. Takie "mankamenty" z reguły wyczuwa się, jak się ma lata doświadczenia i miało kilka/kilkanascie rowerów pod doopą. To także nie jest tak, że nie da się dla siebie "trafić" roweru, jak się wie czego się chce, ale nie róbmy tu ołtarzyka dla cyferek, bo co innego papierek, a co innego jazda w terenie. Jak zaczniesz się do nich bezkrytcznie modlić, jak co poniektórzy na tym forum, to roweru nigdy nie kupisz i nie będziesz zdobywał jakże potrzebnego doświadczenia pozwalającego Ci się określić w temacie: "jaki rower jest dla mnie najlepszy".

Tak więc mniej ideologii, a więcej jeżdzenia. :thumbsup:

Tyle ode mnie (chociaż to tak naprawdę temat rzeka ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Merida jest stanowczo za droda. Ani widelec nie powala do tego z osią 9 mm jak dobrze widzę i do tego nie taper. Rzuć okiem na ofertę 19" Authora http://velo.pl/rowery/gorskie/cross-country-275/author/vision-275-2014

 

Co do tych wszystkich kątów i cyferek z nimi związanych w pełni podpisuję się pod tym co napisał @adamos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego byś nie napisał, to akurat  Bikeradar ma rację, taki rower będzie trudniejszy do opanowania na stromych kamienno-korzennych zjazdach (i niestety biker ze  słabą techniką szybko to zauważy), tylko czy autor tematu będzie w takich warunkach jeździł ...

 

Na minus Meridy zaliczył bym brak modnej obecnie (nie wiem czy koniecznej)  taperowanej sterówki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...