Skocz do zawartości

[pompowanie opon]Zagwostka z manometrem


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Otóż, jak napompować koła?...taki joke.

Na poważnie, mam rozkmine, jak to jest z manometrem, np na stajach paliw. Jak wiadomo, powinien on pokazywać cisnienie, jakie jest w oponie. No i pokazuje, ale właściwie kiedy wskazanie jest prawidłowe, w momencie kiedy trzymamy naciśnięty spust pistoletu kompresora i koło się "pompuje", czy wtedy gdy puścimy spust? Różnica w wyniku to około 1,5 bara, no tak sporo troche. Paczałem w internecie, ale konkretów nie znalazłem.

PZDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yhm. A czym mozna napompować opone do 5-6 barów? Bo kompresory w mojej okolicy to tak 4 maks.

PS. Mam w domu jakąś starą, nozną pordzewiałą pompkę z wentylkiem samochodowym. Jak podłącze ją do dętki, pokazuje zero, podczas pompowania do 2,5 bara, gdzie faktycznie jest nieco więcej, bo na stacji musiałem upuscić powietrza, by było 2,5 bara. Rozumiem, ze jest zepsuta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kup sobie porządny manometr...  I to niekoniecznie wskazówkowy.

Te na stacjach najczęściej pokazują BZDURY...

Nawet jak były przyzwoite to szlak je trafił po pierwszym ciśnięciu nimi o ziemię przez pompującego przed tobą buraka.

Są jeszcze stacje gdzie ustawisz ciśnienie elektronicznie i zapominasz. 

 

I trochę mnie dziwi to co piszesz o "kompresorach w swojej okolicy"  Nigdy nie trafiłem na taki który by mi nie dobił do tych 5,5 do których pompuje koła.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie i sensowne pompki stacjonarne oferuje np market Real, miałem Beto podobną do wskazanej przez Schwefela, nabyłem o ile dobrze pamiętam za 45 zł. 

Każdy inny duży market ma dział sportowy, w tym z akcesoriami, i nie zawsze są to "makrokesze".

Nawet tania stacjonarna pompka pozwala na pompowanie co najmniej 10 barów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zwracałem jakieś szczególnej uwagi na to, nie bd sie kłócił. Co do kompresorów w mojej okolicy- był czas (jakoś miesiąc temu) że przez 2 tygodnie każdy kompresor na 3 różnych stacjach w moim mieście był zepsuty. Póki był ten elektroniczny, było OK. Jak się zepsuł do tej blaszanej puszki włożyli taki zwykły, mały, garażowy kompresorek i od tego czasu źle mi się pompuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz się kłócić, to raczej zupełnie elementarna fizyka/matematyka. 

Skoro jedna opona ma objętość większą niż druga to trzeba wpompować więcej powietrza - jeśli kompresor jest o tych samych parametrach to pompowanie trwa trochę dłużej. Jeśli kompresor jest gorszy to odpowiedź jest również oczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwie kiedy wskazanie jest prawidłowe, w momencie kiedy trzymamy naciśnięty spust pistoletu kompresora i koło się "pompuje", czy wtedy gdy puścimy spust?

 

 

Gdy puścimy spust manometr pokazuje to, co jest w dętce.

Podczas pompowania wskazuje bliżej nieokreślone, uśrednione ciśnienie z układu kompresor-wąż-wentyl-dętka. Nie jest to absolutnie górna granica możliwości kompresora - jeśli poczekasz, 'dobije' więcej.

Grubsze koła pompują się dłużej niż cienkie, ale kompresor nabije tyle ile może, jednakowo do jednej jak i do drugiej. Pewna różnica jest w procentowym ubytku ciśnienia podczas podłączania i odłączania wentyla - w nabitej szytce będzie większa strata ciśnienia niż w lekko napompowanej, potężnej zjazdówce.

Jeśli chcesz zgłębić tajniki ciśnienia w swoich oponach, potrzebujesz własnego, sprawdzonego manometru - te na stacjach pokazują co chcą i do tego na każdej stacji inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE :)

Po każdym ciśnięciu o ziemię będzie ci on pokazywał co innego.

 

A czas życia pistoletu też nie jest jakiś specjalnie długi. Nie wiem jak często pompujesz koła ale ja robiąc to kilka razy w roku rzadko mam przyjemność korzystać z tego samego pistoletu dwa razy an tej samej stacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Jezeli ciagle pompuje na jednej stacji, moge traktować różnice między pomiarami za wiarygodne?

Kup sobie pompkę z manometrem i będziesz miał pomiar w miarę wiarygodny.

http://www.cyklotur.com/akcesoria/pompki-rowerowe/podlogowe/p,pompka-podlogowa-cmp-080sg1-z-manometrem-beto,174613.html

Wydatek nie przewróci budżetu domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...