Skocz do zawartości

[endomondo] Ale o co chodzi z tymi kaloriami ?


zws

Rekomendowane odpowiedzi

Tworzę nowy trening ze śladu gps, przykładowo 25 km jazdy rowerem górskim. Endo pokazuje 1814 kcal. Wybieram edytuj, nic nie zmieniam, zapisuję i już pokazuje 1215 kcal :)

Co robię źle ?

 

Rozumiem, że wyliczenia są szacunkowe, ale w takiej sytuacji wszystkie rywalizacje na ilość kalorii są do niczego.

 

Czy wam działa tak samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku masz kalorie policzone przez gps, a jak zrobisz edytuj i nie odznaczysz ptaszka przy "aktualizuj kalorie" czy jakoś tak to zmienia ci wartość na policzoną przez Endomondo.

Dobrze widać na załączonym przykładzie, do czego nadają się wyliczenia kalorii podawane przez gps czy pulsaki. Do niczego :). Bezpieczniej opierać się na wartości niższej, czyli policzonej przez Endomondo.

Co ciekawe, zauważyłem, że im nowszy sprzęt, tym więcej kalorii nalicza. To po prostu odpowiedź rynku na powszechną potrzebę odchudzania, czy pomocna - nie wiem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sprawdziłem przed chwilą jak pokazują to różne programy. I tak jazda z 1 grudnia: 

 

czas: 1:45h

dystans: 38,7km

wznios: 887m

średnia prędkość: 22km/h

rower: stalowy zardzewiały złomek ok. 17kg wagi

średnie tętno: 151

temperatura średnia: 3 stopnie C, wiatr: ok. 6 km/h

waga ciała: ok. 72 kg, procent tłuszczu: ok. 18%, wzrost: 178 cm

wiek: niemal 40 lat 

 

I oczywiście różne wskazania spalonych kalorii:

 

Strava: 1807 kcal

Endomondo: 1576 kcal

Garmin Connect: 1118 kcal (czyta dane wprost z Garmina Edge 510 na podstawie tętna)

desktopowa aplikacja rubiTrack 3: 1180 kcal (czyta dane wprost z Garmina Edge 510 na podstawie tętna)

 

Moim zdaniem wskazania na podstawie tętna są najbardziej zbliżone do rzeczywistości - o ile oczywiście można polegać na takich uśrednionych wyliczeniach inżynierów z takich firm jak Garmin, Polar, Sigma, Suunto. Ponieważ jednak nie mamy innych możliwości, to należy się opierać na ich wskazaniach. W moim przypadku, ja nie walczę o spadek wagi. Ale staram się jeść tyle, żeby utrzymać obecną wagę, zwiększając jednocześnie proporcje ilości tkanki mięśniowej w stosunku do tłuszczowej. 

 

A wyliczenia Stravy, Endo, czy innych RunKeeperów należy raczej traktować jako pewne porównanie. Jeśli waga ciała spada, bo wskazania z pulsometru wydają się zaniżone, to należy po prostu dostarczać więcej kalorii i zbliżyć się do wskazań z tych serwisów.

Z moich doświadczeń wynika, że dane z pulsometrów Garmina (rowerowych i biegowych) sprawdzają się dość dobrze.

Ale każdy ma inny organizm, inny typ przemiany materii, inne życie, i za każdym razem należy po prostu patrzeć na wagę i orientacyjny skład tej wagi w stosunku do ilości mięśni, tłuszczu, ale też generowanej mocy (a widać to np. po wielokrotnych przejazdach po tej samej trasie w porównywalnych warunkach). Zebranie takich danych zajmuje pewnie co najmniej rok lub dwa lata treningów i obserwacji własnego ciała i osiągów. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odbiornik gps nie liczy mi kalorii, wgrywany ślad zawiera tylko współrzędne i czasy.

 

Porównywałem wyniki z kilkoma różnymi kalkulatorami kalorii, faktycznie, drugi, niższy wynik jest powtarzalny, ale skąd się w takim razie bierze ten pierwszy i dlaczego jest dużo wyższy ?

 

Mi nie chodzi o określenie ile tych kalorii spalam, tylko o motywującą do aktywności rywalizację między znajomymi. Jeśli chcąc być precyzyjny, przez edycję wprowadzę kilometry z licznika oraz tętno z pulsometru, to z automatu jestem na przegranej pozycji względem człowieka który jechał ze mną tą samą trasą i w tym samym tempie a jedyne co zrobił to przesłał ślad do endomondo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale on miał wyższe tętno, bo pewnie był: słabiej ubrany, miał cięższy rower, miał mniej aerodynamiczną sylwetkę, więcej ważył, miał gorszą formę, etc.

Porównywanie spalonych kalorii na podstawie zapisu gps… to nie jest miarodajne. Jak chcesz startować w takich zawodach, to Twoja sprawa. Po co Ci współzawodnictwo w ilości spalonych kalorii? Co ty jesteś piec kondensacyjny? Czy rowerzysta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio na jeża dla solidnej aktywności rowerowej można przyjąć ~800kcal/h różnica +-200kcal

Ja w więcej niż 1200 na 25km nie uwierzył.

Ale i tak bezsensem jest sprawdzanie kalorii spalonych bez pomiaru hr.

Ja w pulsometrze z lidia musiałem zaniżyć wiek żeby hrmax był zgodny że zmierzonym. Czyli teraz pewnie jeszcze na kolorach oszukuje...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zws - oczywiście że te rywalizacje nie mają sensu. Więcej: można sobie chyba z ręki wpisać spalone kaloriem zawyżając np o 500kcal i nikt ci tego nie sprawdzi. Rywalizacje to zabawa i nie ma co tego traktować poważnie. Możesz sobie rywalizować w dystansie albo tempie, tu masz jakieś potwierdzenie na śladzie, ale nie w kaloriach, bo to jest niesprawdzalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zawody, a na rowerze świat się nie kończy :)

Chciałbym porównywać aktywność kilku osób w kilku dziedzinach, narciarstwo, pływanie, bieganie, rower, ćwiczenia siłowe itp. Dane nie muszą być z gps mogą być z palca (wprowadzone, nie wyssane ;) ) ale chciałbym, żeby były w jakimś stopniu porównywalne :)

Tak, jak pisałem wcześniej, bez ciśnienia, dla motywacji :) Pewnie, że można oszukiwać, tylko po co, skoro to zabawa ma być ? 

 

Wracając do tematu, czy ta pierwsza (wyższa) wartość to błąd endomondo czy tak ma być z jakiegoś powodu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się upieram że ta pierwsza wartość jest z gps, przynajmniej tak jest u mnie. Może nalicza, a nie pokazuje? :)

W każdym razie, w przypadku roweru zawsze aktualizuję kalorie przez Endomondo, bo wartości z gps są bajkowe, czasem dwukrotnie przekraczają rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich skromnych doświadczeń z pulsometrem (lidlowym - swietny, polecam) nie było dużych rozbieżności między endomondo a pulsometrem.

 

Generalnie pół godziny biegu to plus minus 500 kcal i wskazania na obu urządzeniach były bardzo zbliżone.

 

Używanie samegoGPS to bez sensu - przecież ważna jest waga, HR Max, wiek etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dane - licznik rowerowy, endo, suunto. Zapisy prowadzę osobno więc mam porównanie. Różnica dystansu między licznikiem a endo: poniżej 2%, można pominąć. Każdy wyjazd to czasami 2-3 postoje na światłach - może być ważne ponieważ endo wtedy stoi na autopauzie a puls bije. Podaję czas jazdy, kalorie dla endo i suunto:

2:05/1791/1765

1:32/1409/1487

2:21/2075/2127 (4min różnicy)

1:29/1425/1425 (??)

1:25/1320/1128

1:20/1344/1294

2:03/1908/1759

3:01/2731/2582

1:54/1911/1860

Pierwsze 4 wyniki z tego roku, pozostałe to okres od czerwca do września, losowo wybrane. Pozostaje jeszcze pytanie czy i jak często twórcy endo korygują algorytm obliczania kalorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze aktualizuję przez endomondo, bo np. jak biegam, to GPS mi liczy zupełnie inne kalorie, bo myśli że jadę rowerem ^-^. A poza tym to oczywiście że nie ma co się zbytnio tym sugerować i podchodzę zawsze do tych spalonych kalorii z dużym dystansem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się upieram że ta pierwsza wartość jest z gps, przynajmniej tak jest u mnie. Może nalicza, a nie pokazuje? :)

W każdym razie, w przypadku roweru zawsze aktualizuję kalorie przez Endomondo, bo wartości z gps są bajkowe, czasem dwukrotnie przekraczają rzeczywistość.

 

Nie nalicza. Moje ślady rejestruje nawigacja turystyczna. Nie ma tam ani hr ani kcal a jest 33% różnicy między wartością z pierwszego odczytu a 'zaktualizowaną'. Druga wartość jest porównywalna z internetowymi kalkulatorami kalorii więc mi to wygląda na babola w portalu endomondo - ale mogę się mylić.   

 

 

Z moich skromnych doświadczeń z pulsometrem (lidlowym - swietny, polecam) nie było dużych rozbieżności między endomondo a pulsometrem.

Generalnie pół godziny biegu to plus minus 500 kcal i wskazania na obu urządzeniach były bardzo zbliżone.

Używanie samegoGPS to bez sensu - przecież ważna jest waga, HR Max, wiek etc.

 

Tu nie chodzi o rozbieżność między urządzeniami czy programami, ale między dwoma wyliczeniami tego samego programu na podstawie tych samych danych. Wagę i wiek podaje się w portalu. Przy tworzeniu treningu z pliku gpx powinny być uwzględnione w wyliczeniach. HR średnie i max też można wpisać, jednak czy się to zrobi czy nie to różnica i tak jest na poziomie 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garmin? U mnie właśnie Garmin kalorie zlicza, to że ich nie widać i że nie ma pomiaru pulsu o niczym nie świadczy. Wczesne Garminy w ogóle się nie opierały na pulsie przy liczeniu kalorii, tylko na odległości, prędkośći i przewyższeniu, dlatego zresztą zawyżały, bo przy pomiarze gpsem wychodzą zawsze kosmiczne przewyższenia. 

O! Być może Endo wylicza za pierwszym razem kalorie na podstawie przewyższenia z gpsa (choć jak turystyczny to może masz z pomiarem na podstawie ciśnienia, który jest dokładny). U mnie gps potrafi naliczyć 500m przewyższenia na 10km płaskiej trasy ;). Przy edycji Endo zdaje się aktualizuje też przewyższenie biorąc dane z googlemaps. Być może dlatego zmniejsza się ilość kalorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że inny algorytm jest zastosowany do wyliczeń ze starszych urządzeń i z plików a inny z nowszych i strony www. Tutaj więcej informacji: https://getsatisfaction.com/endomondo/topics/calories_calculation_method-nygpi

 

Dziwne to dla mnie, skoro na wejściu są jednakowe dane, ale widocznie taki zamysł autora...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Garmin? U mnie właśnie Garmin kalorie zlicza, to że ich nie widać i że nie ma pomiaru pulsu o niczym nie świadczy. Wczesne Garminy w ogóle się nie opierały na pulsie przy liczeniu kalorii, tylko na odległości, prędkośći i przewyższeniu, dlatego zresztą zawyżały, bo przy pomiarze gpsem wychodzą zawsze kosmiczne przewyższenia. 

O! Być może Endo wylicza za pierwszym razem kalorie na podstawie przewyższenia z gpsa (choć jak turystyczny to może masz z pomiarem na podstawie ciśnienia, który jest dokładny). U mnie gps potrafi naliczyć 500m przewyższenia na 10km płaskiej trasy ;). Przy edycji Endo zdaje się aktualizuje też przewyższenie biorąc dane z googlemaps. Być może dlatego zmniejsza się ilość kalorii.

 

Endomondo chyba nie robi nic takiego - albo jeśli robi, to niezbyt dokładnie; z tego co wiem to na pewno Strava zastępuje dane wysokościowe z GPS danymi DEM jeśli nie mamy wys. barometrycznego. No a w temacie kalorii - ten sam trening, ten sam track, wszędzie wpisane te same dane (waga/wzrost) i:

 

Runkeeper : 878 kcal

Mapmyrun 878 kcal

Smashrun 884 kalorie 

Gipis 913 kcal

Endomondo 916 kcal

Strava 1016 kcal

Garmin Connect 1016 kcal

 

 

DCRainmaker kiedyś się rozpisywał o tych algorytmach liczenia kalorii - Garminy mają kilka algorytmów, pewnie podobnie serwisy. Szczerze powiedziawszy ja bardziej wierzę matematyce z Garmina/Stravy niż z Endomondo - ale jak widać rozstrzał jest spory, GC pokazuje prawie 15% wiecej niż Runkeeper.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z FAQ Stravy - "Calories for runs are a function of speed (grade adjusted), weight, and moving time. " - tu jest chyba różnica, Endomondo nie bierze pod uwagę GAP (czyli podbiegów itp.) - cholera wie co Endomondo bierze pod uwagę, bo niestety ta firemka ma zero przezroczystości, zamkniętą platformę itp. itd. - Garmin przynajmniej podaje algorytm z którego korzysta wyliczając spalanie.

 

Jeśli chodzi o Garmina - info tu jest http://www.dcrainmaker.com/2010/11/how-calorie-measurement-works-on-garmin.html trochę opisane - w komentarzach jest też diss na Endomondo (ja jestem generalnie do EM trochę uprzedzony; dla mnie to takie trackerowe gadu-gadu ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z FAQ Endomondo - "The calorie calculation is based on the following data: body
measurements (height, weight, age, gender), sport, distance, time, speed and
heart rate. The more data you provide the more accurate we can calculate
your calories burned."

 

Przewyższenia nie są brane pod uwagę nawet gdy nie ma HR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...