Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Przy amortyzatorze najczęściej Oznaczenie QR12 czy QR15. Jeśli chodzi o tył to np. piasta 12/135, z czego pierwsze cyfry przed slashem oznaczają rodzaj osi. 

  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • Mod Team
Napisano
Co to są sztywne osie w rowerze MTB i jak je rozpoznać w specyfikacji technicznej?

Każda oś jest sztywna :D Jednak w slangu rowerowym oznacza to taki rodzaj mocowania piasty do widelca czy też ramy, gdzie by zamontować koło musimy przewlec oś przez widelec/ramę i piastę jednocześnie.

 

Zwykłe ośki na 9/10mm, można umieścić w widelcu/ramie bez tzw, QR czyli quick release - szybkozamykacza/zacisku koła. Bez niego koła wypadną, gdy podniesiemy rower ale na upartego jechać można.

 

W sztywnych osiach nie ma osi w piastach ... bo wyjmuje sie ją do demontażu kół., sztywnych osi jest kilka standardów:

- 20x110mm - gdzie pierwszy wymiar to średnica osi a drugi długość montażowa piasty. to pierwszy z powstałych, obecnie ostał się tylko w DH, dotyczy oczywiście przedniej piasty.

- 15x100mm, - pojawił sie dość nie dawno, szybko zastępuje osie 9mm w widelcach początkowo XC a obecnie nawet enduro czy freeride'u.

- 15X110mm - pojawił sie nie dawno, stosowany do widelców tzw boost, do cięższych zastosowań.

- 12x135/142 - również pojawił sie nie dawno, wszedł szturmem do ram, początkowo zjazdowych w celu usztywnienia tylnego trójkąta, obecnie stosowany w niemal każdej nowej ramie.

- 12x100 - świeżynka, stosowana w rowerach CX-cyclocross, czyli przełajówkach, w najnowszych konstrukcjach są stosowane piasty 12mm z przodu i z tyłu - w tych na hamulce tarczowe. Z tym że te z tyłu mają 12x135.

 

Są też oczywiście inne standardy jak np 150 mm z tyłu czy z przodu stosowane w fatbikach czy rowerach DH itd.

 

Warto wspomnieć ze nie zawsze przy średnicy osi jest QR. QR jak pisałem jest skrót od szybkiego wyjmowania koła, a pierwsze ośki 20mm były mocowane na 4, 5 czy 6 imbusów i na pewno do QR sie to nie zaliczało :D W ramach czasami mamy QR z wajchą - możliwość wyjęcia koła bez narzędzi np Maxle , lub na imbus 5 lub 6 mm i niestety bez klucza nie wyjmiemy koła.

 

Jeszcze jedno Zwracajcie uwagę na nazwę widelca np Rock Shox Pike 27.5 różni się od tegoż samego modelu o nazwie 27.5+, ten plusik oznacza ze ma ma oś boost czyli 15X110 i zwykłe koło będzie miało spory luz, bez adapterów sie nie da tego poskładać.

  • +1 pomógł 1
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
Napisano (edytowane)

Drop bar to typ kierownicy podobnej do szosowej.Jesteś pewien że chodzi o klamkomanetki?

No chyba że chodzi o same klamki hamulcowe.Są modele,które swoim kształtem są lepiej dopasowane do tego rodzaju kierownicy.

Edytowane przez Tatanka
  • Mod Team
Napisano

Baranie rogi to drop bar.

 

Klamkomanetki typu ST (Shimano)I, Brifter (SRAM) lub Ergoshifter (Campa) zostały właśnie do takich kierownic stworzone.

 

Szacunek...

I.

 

  • 1 rok później...
Napisano

Ożywię ten wątek bo nurtuje mnie jedno pytanie. W jednym rowerze mam stack 585. W drugim 615. Czy to oznacza, że mając taką samą ilość podkładek i ten sam mostek założony w ten sam sposób kierownica w tym ostatnim będzie znajdowała się o 3 cm wyżej niż w tym pierwszym? 

  • 8 miesięcy temu...
Napisano

Witam, 

Planuje reaktywowac mojego ponad 10letniego Gianta Rocka SE. Planuje w nim wymienić w pierwszej kolejnosci: kasetę, łańcuch, korbę i suport. 

Szukając w internecie informacji dot. suportu trafiłem na zapis:

Środek suportu: Cartridge

Chciałbym się dowiedzieć jaki suport kryje się pod tą nazwą. Czy to jakiś konkretny system? Zakładam, że będzie to mocowanie tzw. na kwadrat ale chciałbym znaleźć trochę więcej informacji. Jesteście w stanie pomóc? 

Poniżej link do strony, z której korzystalem:

http://www.bikekatalog.pl/2009/rowery/273/Giant.Rock/

Napisano (edytowane)

To na pewno będzie kwadrat, a sformułowanie cartridge jest dość nieszczęśliwe, bo bardzo ogólne. Po prostu chodzi o suport  nierozbieralny, pakiet, wymieniany w całości, bez określenia w jakim systemie (kwadrat, octalink, isis). W starych rowerach suport był rozbieralny:  bieżnie, kulki luzem albo wianki z kulkami, oś, ewentualne uszczelnienia itd. wszystko dało się rozebrać, ewentualnie coś tam wymienić, nasmarować, złożyć. Suport pakietowy po prostu się wymienia cały.

Edytowane przez Kolmark
  • +1 pomógł 1
  • 3 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • Mod Team
Napisano

Ekspander zastępuje popularną gwiazdkę. Jest on wymagany przy karbonowych rurach widelców, bo gwiazdka może zniszczyć karbon lub zgnieciesz rurę przykręcając mostek.

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...