Skocz do zawartości

[napęd] Co to jest i dlaczego ?


Mrów

Rekomendowane odpowiedzi

Bo firma GT często ma finezyjne pomysły :) . To jest poprostu inny sposób przeniesienia napędu na tylnie koło..i z tego co czytam w opisie napęd ten ma 8 biegów. Można spotkać w sklepach rowery z przerzutkami w piastach w tylnym kole...w tym przypadku taka piaste zamocowali po prostu w ramie zamiast w piaście...ale nie wiem czy to jest jakieś specjalnie dobre rozwiązanie i jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania.

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzyści tego rozwiązania są oczywiste.

Po pierwsze łańcuch jest dużo wyżej niż normalnie, więc ciężej go zerwać na nałęziach, kamieniach

Po drugie nie ma przerzutki z tyłu więc nie ma co się urwać. Ktoś może powiedzieć że w każdy biku można wymontować przerzutkę, ale wtedy traci się możliwość zmiany biegów, a w tym biku biegi są, zmieniane przez przerzutkę planetarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest poprostu gear-box. Rozwiązanie już spory czas powszechnie znane, ale nie stosowane ze względu na cene i trudną konserwacje, lecz firmy coraz częsciej przełamują się i je stosują. Sądze, że za 2-4 lata to rozwiązanie będzie powszechnie stosowane z bardziej zaawansowanych downhilóówkach.

 

Swoją drogą gdyby stworzyć specjalną piaste i rame (oraz gear-boxa i hamulce) można by zrobić wahacz idealny (tzn. napęd byłby przekazywany z dwóch stron, a tarcze z zaciskami również byłyby z dwóch stron, a to wszystko aby odciążyć, czyt. wyrónać, siły działające na piaste i koło. Rozwiązanie to jest też zastosowane w downihill'ówkach rosyjskiej armi (te co mają po 300 mm skoku z przodu i tyłu). Pzdr!

 

PS. Rozwiązanie to jest też zastosowane w downihill'ówkach rosyjskiej armi (te co mają po 300 mm skoku z przodu i tyłu)- chodzi o gearboxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci Ecia, że troszke mnie zmyliłaś i zanim zorientowałem się, że temat mógł być przeniesiony troszke mineło, ale "pozdrówka porządkowe"!

 

Wracając do tematu to przeszukałem dysk i w tym rowerze rosyjskiej armii jest ta rama Nicolai co pokazywaliście. Maszyna wygląda bosko: tutaj! Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...