Skocz do zawartości

[obręcz] spawanie łączenia obręczy


kato39

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

właśnie na łączeniu zaczęła się powoli rozchodzić a nie będę kupował nowej pod koniec sezonu

właściwie mam spawacza na tej samej ulicy co mieszkam co zajmuje się tym zawodowo. tylko chce się spytać czy obręcz nie traci swoich właściwości po spawaniu 

 

Napisano

właśnie na łączeniu zaczęła się powoli rozchodzić a nie będę kupował nowej pod koniec sezonu

właściwie mam spawacza na tej samej ulicy co mieszkam co zajmuje się tym zawodowo. tylko chce się spytać czy obręcz nie traci swoich właściwości po spawaniu 

 

Oczywiscie ze traci. Spawanie takich stopow bez pozniejszej obrobki nie ma wiekszego sensu.

Napisano

masz jakieś doświadczenie że tak powiedziałeś ?  jak oglądam różne kanały telewizyjne ludzie spawają jakieś ramy i nic potem z tym nie robią 

  • Mod Team
Napisano

Stopy z amelinium .. tego co nie pomalujesz sa poddawane odprężaniu czyli obróbce cieplne oznaczanej literką T w wyrobach np rama 7005 T6, to tylko przykład :D czyli taki stop należy poddać obróbce nr 6 która ma tam swój proces. Spawanie narusza miejsce blisko spawu i możliwe ze zacznie pękać.

 

Ja tam metalurgiem ani spawaczem nie jestem, skoro gość spawa zawodowo amelinium to powinien wiedzieć czy spawanie ma jakiś sens czy nie ma.

Napisano

Ten spawacz to ci Migiem spawa czy Tigiem? W tym drugim przypadku nie będzie żadnych problemów z obróbką termiczną. Co do zmiany struktury wokół spawu to tak, takie coś istnieje, ale robiąc tą drugą metodą, nie powstają aż takie naprężenia. Co do samej obróbki cieplnej wspomnianej wcześniej to dotyczy to elementu, w tym przypadku rury. Same spawy są prawdopodobnie odpuszczane z całością ramy w jakimś wielkim piecu, o ile w ogóle. Jeżeli nie jeździsz po Syberii to nie masz się czym martwić. Jeśli zaś chodzi o obręcze, to tutaj żadnej filozofii nie ma: jest profil -> przechodzi przez giętarkę i jest spirala -> piła przecina spiralę -> obręcz trafia na zgrzewarkę -> bzyt i obręcz zgrzana -> piaskowanie, szlifowanie i ewentualne frezowanie pod Vki. Jak jakieś wątpliwości że to tak wygląda to powinno być gdzieś w "Jak to jest zrobione?".

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Napisano

Spawanie obręczy nie ma sensu z dwóch powodów.

1) Obręcz wymaga obróbki, co najmniej od wewnątrz, żeby móc założyć ogumienie. Jeżeli są V-ki, to jeszcze trzeba wyrównać powierzchnie boczne.

2) Spawacz nie pospawa obręczy od wewnątrz, może ją tylko przejechać po obwodzie. Wewnętrzne części profilu pozostaną niepołączone.

Moim zdaniem spawanie - nawet jeżeli ktoś się tego podejmie - to wyrzucenie pieniędzy w błoto, bo będzie trudno uzyskać na tyle trwałe połączenie, by mieć do niego zaufanie. Dywagacja na temat stopu i wyciąganie 25-tej pochodnej funkcji zmiany struktury metalu nie ma sensu, bo wystarczy popatrzeć jak wygląda profil losowo wybranej obręczy.

 

obrecz_trekking_alexrims_td17_700_x32otw

Napisano

Jeżeli spawałeś kiedykolwiek, to wiesz, że taka 3-komorowa to nie problem, trwałość również, tak samo późniejsza obróbka (niekiedy, z różnch powodów musiałem wyprowadzić ręcznie powierzchnię do odpowiedniego wymiaru, np, flansze, czy otwory pod sworznie i nie było później problemu ze szczelnością czy dopasowaniem, więc się da). To co jest problemem to wyprowadzenie łuku, bo naprawdę niewielu spawaczy potrafi pospawać bez naprężeń wogóle, a w tym przypadu za mała długość, by się bawić w dzielenie na odcinki. Żeby bawić sie w kalibrację takiej obręczy to trzeba by było mieć walec dopasowany do profilu.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

  • Mod Team
Napisano

A jesteś pewny ze twoja obręcz była spawana ? może tylko była łączona a w takich często sa szpary i to nie małe. Możesz pokazać jak to wygląda ?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...