Raga138 Napisano 7 Sierpnia 2013 Napisano 7 Sierpnia 2013 Skąd różnice w wartościach między wskazaniem odległości licznika a telefon/gps. Licznik jest ustawiony co do milimetra (obwód koła) i żeby było śmiesznej to różnica we wskazaniach nie jest z każdym kilometrem o tą samą wartość większa, Licznik pokazuje co kilometr mniej więcej 50-100 m więcej i czasem np. kilka kilometrów pokrywa się ze wskazaniem GPS w telefonie (program Runtastic). Program w telefonie rejestruje faktycznie kilometry i nie orientuje się względem ulic.
impa Napisano 7 Sierpnia 2013 Napisano 7 Sierpnia 2013 U mnie endomondo najczęściej zaniża dystans od 1 do nawet 3 km km na dystansie 50km(doga asfaltowa) względem licznika.Najdokładniejszy pomiar to jest oczywiście z koła,pod warunkiem że mamy dobrze ustawiony obwód koła.Przy gpsie trzeba brać samą jego dokładność,warunki atmosferyczne,teren i mapy które są zainstalowane jak i interwał rejestrowania ..np gdy poruszam się po nowej drodze która nawet nie znajduje się na mapie(brak aktualizacji itp) to najczęściej endo czy innego tego typu program wyznacza linie od punktu A do B w lini prostej..stąd też mogą być gubione km.
kilosera Napisano 7 Sierpnia 2013 Napisano 7 Sierpnia 2013 Moim zdaniem winna jest niedokładność pomiaru GPS. Licznik to proste urządzenie (ilość impulsów * obwód koła = dystans) przez co trudno tu o jakieś wypaczenia Przejedź sobie dokładnie tą samą trasą kilka razy (najlepiej trasą z licznymi zmianami kierunku, obszarami zalesionymi / między budynkami - np ścieżka w parku) i zobacz jak wygląda odczyt śladu GPS na mapie - linie kolejnych przejazdów nigdy idealnie się nie nałożą a ostre zakręty będą pościnane (co potwierdziłoby niedokładność odczytu GPS i tłumaczyło czemu trasa licznika jest dłuższa). Inna sprawa to skala błędu - być może musisz zwiększyć częstotliwość zapisu punktów trasy w urządzeniu GPS
Marcint96 Napisano 7 Sierpnia 2013 Napisano 7 Sierpnia 2013 Wyjaśnienie jest proste. GPS wysyła sygnał co kilka sekund, i powstaje mapka z punktami. Potem te punkty się łączą i wychodzi trasa, ale nie dokładna i nie odzwierciedlona bo GPS działa podobnie jak sonar na filmach na statkach. Widać obiekt który się przesuwa jako kropkę, co kilka sekund. W gps. te kropki są rejestrowane i łączone, dla tego nie uświadczymy łuku na endomondo,albo runastic itd.
adolfik9501 Napisano 7 Sierpnia 2013 Napisano 7 Sierpnia 2013 Najlepiej to zostawić przez noc włączony GPS na parapecie i rano odczytać przebyty dystans jak i jego kierunki. Okaże się, że Gumisie nocą szalały. W warunkach ruchu odbiornika niedokładności są jeszcze większe, nie mówiąc o jeździe między budynkami, w lesie, czy po "niewłaściwym" zboczu. Na otwartej przestrzeni dokładność wzrasta, jednak dalej to jest cywilna odmiana GPS, więc na cuda nie ma co liczyć. Oczywiście parametry rejestrowania punktów również mają wpływ na dokładność trasy, lecz dalej to nie zmienia faktu, że GPS lubi pływać.
rdy Napisano 8 Sierpnia 2013 Napisano 8 Sierpnia 2013 GPS-y w telefonie to są urządzenia najniższej klasy i dopuszczalne są na nich DUŻE odchylenia. U mnie na dystansie +50km, zwykle jest różnica około 1km między licznikiem a endomondo - endomondo zawsze zaniża
pffoff Napisano 9 Sierpnia 2013 Napisano 9 Sierpnia 2013 GPS-y w telefonie to są urządzenia najniższej klasy i dopuszczalne są na nich DUŻE odchylenia. U mnie na dystansie +50km, zwykle jest różnica około 1km między licznikiem a endomondo - endomondo zawsze zaniża Nawet "profesjonalne" GPSy do używania na statkach, jachtach, a przecież tam dokładność wskazania = bezpieczeństwo życia człowieka, potrafią dawać wskazania z rozrzutem o kilkadziesiąt, a czasem i do 200m. Więc jak chcesz wymagać dokładności od badziewia montowanego w telefonach? Te skoki - 20m w jedną, póżniej 50 w drugą, dają ci właśnie niedokładności pomiaru.
AssassinGS Napisano 16 Sierpnia 2013 Napisano 16 Sierpnia 2013 Jako, że jestem geodetą mogę trochę w tej kwestii napisać. Moim zdaniem w głównej mierze trzeba obarczyć za błąd winą interwał czasowy odbiornika GPS (@impa już o tym trafnie wspomniał). Sprawę przedstawiłeś w taki sposób, że innego wyjścia nie widzę. Jechałeś znaną dla odbiornika trasą i te różnice były minimalne. Czym większe będą odchyłki podczas przejazdów na bardziej krętych drogach. Stąd między kolejnymi interwałami określane są pozycje odbiornika, a trasa wyliczana jest na zasadzie pomiaru odległości między tymi punktami. Nie wiem jaki interwał jest w odbiorniku w Twojej komórce, ale przypuszczam, że 5s. Wniosek jest prosty: Odbiornik GPS na dłuższych dystansach będzie pokazywał zawsze krótszą trasę. Kiedyś byłem słuchaczem na konferencji poświęconej temu problemowi w odniesieniu do GPS samochodowych. Oczywiście wnioski były banalne i łatwe do przewidzenia. W związku z rejestracją pozycji przez odbiornik w różnych interwałach, na dokładność wpływa wartość interwału i prędkość poruszania się odbiornika. Im mniejsza prędkość tym dokładniejszy pomiar GPS Ciekawostką było umiejscowienie odbiorników w różnych miejscach samochodu. Im dalej od lewej strony dla skręcającego w lewą stronę znajdował się odbiornik, tym większy dystans wskazywał na łuku. Oczywiście dla rowerzysty nie ma to żadnego znaczenia. Oddzielną kwestią jest dokładność wyznaczania pozycji w systemach GPS. W odbiornikach samochodowych wynosi ona ok. 3-5 m. Przypuszczam, że w komórkach ta dokładność jest porównywalna. Mało niestety. Jako ciekawostkę podam, że przy odpowiednim pomiarze dobry odbiornik wykorzystywany przez geodetów osiąga dokładność rzędu pojedynczych milimetrów. Jednak do celów nawigacji takie odbiorniki i takie pomiary nie mogłyby być wykorzystywane. Czym są spowodowane te niedokładności. W systemie GPS sygnał wysyłany przez satelity do odbiornika jest falą elektromagnetyczną, na którą działa wiele czynników powodujących błędy (min. przechodzenie fali przez warstwę troposfery i jonosfery-głównie, odbicia od przeszkód i błędy pomiaru czasu zegara satelity i odbiornika, ale także inne błędy własne odbiornika, geometryczne ustawienie się satelitów odbieranych przez odbiornik et cetera, cetera ). Chyba jednak kosmiczne technologia nie daje takich dobrych rezultatów w pomiarze prędkość jak zwykły licznik w rowerze, jednak i tutaj znalazłoby się kilka błędów, wpływających na pomiar odległości.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.