Skocz do zawartości

[Torba podsiodłowa] Vaude Off Road Bag M


nillu

Rekomendowane odpowiedzi

Torba podsiodłowa Vaude Off Road Bag M

 

Producent: Vaude

Model: Off Road Bag M

Pojemność: 10 litrów + 2 litry po powiększeniu

Wymiary: 21x19x38 cm

Systemy: KlickFix

Czas użytkowania: ok. 500 km, 60 dni

Waga: 0.77 Kg

Udźwig dopuszczalny: do 4 Kg

 

Cena: 68 EUR (z przesyłką)

Gdzie kupić: www.amazon.de

 

Wstęp

 

Torbę zakupiłem w celu zastosowania jej w moim MTB (hardtail) jeżdżonym codziennie do pracy (średnio 6 km w jedną stronę - w jedną asfalt, z powrotem las). Przed nią jeździłem z małym plecakiem rowerowym z Decathlonu, jednak czasem brakowało mi miejsca. Wybór padł na torbę podsiodłową mocowaną do sztycy a nie bagażnika. Dlaczego bez bagażnika? Z prostego względu - nie podobają mi się rowery z bagażnikiem (cenię sobie walory estetyczne). 

W grę wchodziły także rozwiązania takie jak bagażnik montowany do sztycy, jednak o wyższości testowanej torby nad tamtym rozwiązaniem zadecydowała możliwość szybkiego zdemontowania torby i zastosowania jej jako przenośnego pakunku.

 

 

Wykonanie

 

Torba jest wykonana bardzo solidnie. Podstawowy materiał to 100% Polyester pokryty 600 D Polyurethanem. W zestawie znajduje się także osłonka przeciwdeszczowa wykonana w 100% z Polyamidu. Wnętrze torby jest chronione grubą powłoka z Polyamidu, dzięki czemu bagaż nie jest narażony na uszkodzenia i wodę. Podłoże torby to sztywna płyta, która śmiało pełni także funkcję błotnika i doskonale się ją czyści z błota.

Torba posiada także dwie kieszenie boczne na zamek, "pajączek" na klapie do przymocowania dowolnych przedmiotów oraz pasek, dzięki któremu zawieszam ją na ramieniu gdy odepnę torbe od roweru. Bomba!

Na bocznych oraz tylnej części torby są naklejone elementy odblaskowe z logiem Vaude.

 

Mankamentem może być jej kształt, którego nie dostrzegałem na zdjęciach producenta. Chodzi o to że torba jest strasznie wąska w miejscu łączenia się z zaczepem i stopniowo poszerza się by osiągnąć swą maksymalną szerokość dopiero na jej drugim końcu.

 

Na koniec dodam że torba wygląda bardzo estetycznie.

 

 

System mocowania

 

Torba jest mocowana do roweru systemem KlickFix. System ten składa się ze specjalnego adaptera, który mocuje się do sztycy za pomocą stalowej obejmy (dwa rozmiary obejm będą pasowały do sztyc od 25-36 mm). Adapter jest wykonany z mocnego plastiku. Z kolei torba posiada metalowe rurki które łączą się z atapterem na tzw. "klik". Jak to się sprawdza? Rewelacyjnie. Montaż to proste nasadzenie torby od góry rurką w specjalny rowek i klik. Demontaż - przyciśnięcie czerwonego przycisku na adapterze i wyciągnięcie do góry. Banał...

 

 

Użytkowanie i funkcjonalność

 

Torbę zakłada i zdejmuje się w 2 sekundy. Do tego mamy pas na ramię dzięki któremu torba jest mobilna. To bardzo duża zaleta. Przed jej zakupem brałem pod uwagę także  torby z seri MTX firmy Topeak. Kombinowałem to tak - będę jeździł z bagażnikiem i torbą, a gdy zapragnę off roadu - zdejmę bagażnik odkręcając go od sztycy. Cieszę się że nie wypróbowałem tego rozwiązania choć nie mam porównania. Dobrze mi z tym KlickFixem!!!

 

Kolejna sprawa to mnogość kieszeni i komór. Mamy tak:

- komorę główną na zamekktórą można powiększyć dodatkowym zamkiem

- kieszeń z siateczki pod klapą główną, na zamek (tam trzymam osłonę przeciwdeszczową)

- kieszeń wewnętrzna na zamek (portfel, telefon, inne wartościowe rzeczy)

- dwie kieszenie boczne na zamek(kasa, identyfikator do firmy, rzeczy podręczne)

- pajączek na klapie (kurtka, bluza, zakupy)

 

Pojemność? Parę razy zdarzyło mi się wrzucić do torby odzież zmienną do pracy. Oprócz tego co wożę codziennie włożyłem tam więc dwie koszulki polo i spodnie. Wtedy konieczne było powiększenie komory głównej o 2 litry. Wszystko się zmieściło bez problemu.

 

 

Stabilność

 

Największą obawę miałem o stabilność rozwiązania. Jak wiadomo maksymalna waga ładunku to 4 Kg. Do celów testowych badałem masę całej torby na wadze łazienkowej w momencie gdy wypełniałem ją po brzegi. Okazało się że w najcięższym wariancie ładunek mój wynosił niecałe 3 Kg (waga pokazywała 3,6 Kg wliczając w to wagę własną torby). A więc ok - wydaje się że dla pojemności 12 litór nie będe przekraczał dopuszczalnego udźwigu. I to jest OK (choć potrafię sobie wyobrazić że będę musiał przewieźć okazjonalnie coś cięższego - wtedy zapakuję się w zwykły, nie rowerowy plecak).

 

Teraz jak torba trzyma się adaptera przy masie torby 3,6 Kg? Dobrze. Zaskakująco dobrze. Szarpię rowerem na wszystkie strony, testuję, skok torby wynika jedynie ze sprężystości zastosowanych materiałów. Nie ma mowy o wypięciu się torby z adaptera. Super! 

 

A co ze skręcaniem się adaptera ze sztycy? Wydaje się to nieuniknione z biegiem czasu. Jedynym rozwiązaniem jest dokręcanie adaptera co jakiś czas do sztycy. Jak do tej pory musiałem to zrobić tylko raz, choć wydawało mi się że zacisnąłem go za słabo (śrubka wydawała już piski przy kontakcie z plastikiem więc jej dalej nie dokręcałem. Nie chciałem przesadzać choć okazało się potem, że można ją jeszcze ciut podkręcić).

 

 

Rzeczywiście do offroad'u?

 

Raczej tak. Torba i wszystko co jest w niej lata góra dół ale to normalka. Tylko nie można zapomnieć o zamknięciu wszystkich zamków - raz w ten sposób zgubiłem trochę drobnych z bocznej kieszeni.

 

Dlaczego tylko raczej a nie zdecydowanie tak? Bo niby nie wolno jej przeciążać... Cierpiałem jednak tylko z powodu złego komfortu psychicznego gdy ją przeciążyłem (załadowałem limit - czyli 4 kg). Cały czas jadąc po wybojach, korzeniach, itd myślałem sobie - co będzie jak przesadziłem? Rozwali sięI Jednak nigdy nic się nie stało i powoli zapominam o tym że

 

 

Podsumowanie

 

Torba na razie sprawuje się idealnie. Oferuje mi dokładnie to, czego od niej oczekiwałem. Nie muszę już jeździć z plecakiem, a zatem mam optymalną niczym nie wzruszoną sylwetkę podczas jazdy. Po za tym koniec mokrej plamy na plecach!

 

Zauważyłem też, że torba sprawdza się doskonale w przypadku gdy musimy pozostawić rower w miejscu publicznym. Nie mam już dylematu czy pozostawić torbę podsiodłową na rowerze czy motać się z jej odczepianiem (jak w przypadku innych toreb podsiodłowych. Klik i już mam ją na ramieniu. No i wzbudza to zainteresowanie przechodniów, bo jest to system u nas raczej niespotykany ;)

 

 

Plusy

+ Szybkie zakładanie i zdejmowanie

+ Świetny materiał

+ Zapewnia ochronę ładunku

+ Funkcjonalność

 

Minusy

- Limit ładunku do 4 Kg

- Co jakiś czas trzeba dokręcić adapter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...