Skocz do zawartości

[problem] Strzały w rowerze Hexagon X3


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum,wcześniej tylko przeglądałem.Potrzebuje waszej pomocy ponieważ nieustannie strzela mi coś w okolicach korby/suportu albo przynajmniej mi się tak wydaje.Wcześniej miałem taki problem dlatego postanowiłem wymienić korbę (była już bardzo zniszczona) oraz wkład suportu.Dodatkowo do korby kupiłem nowe zwykłe pedały bo w starych już miałem zjechany gwint.Po zamontowaniu nowego zestawu nie było problemów przez jakieś 20 km ale po tym dystansie ponownie zaczeło coś strzelać.Aktualnie na nowym zestawie przejechałem około 45 km.Wczoraj z ciekawości odczepiłem całe siodełko i nadal to samo, strzela.Zapomniał bym napisać że strzały są tylko pod obciążeniem, czyli jak jadę na rowerze natomiast tak na sucho chodzi jak powinien.

Pozdrawiam, Patryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo znowu suport padł co dziwne to takim małym dystansie. Albo tylna piasta wymaga serwisu ,bo to w niej łożyska strzelają :)

Co do tego suportu to wydaje mi się że z nim nie powinno być problemów bo jest świeżutki.A co do tylnej piasty to nie mam pojęcia, a czy to możliwe że to ona tak strzela a mi się wydaje że to z okolic korby?Sam już nie wiem co robić bo poszło by się na rower ale wstyd jechać bo to aż tak głośno strzela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając temat wyobraziłem sobie że napadli Cię Indianie :D

 

Co do meritum - dźwięki bardzo często niosą się tak że trudno zlokalizować ich pierwotne źródło. Suport i pedały wymieniałeś sam? Zadbaj żeby nie dostało się na gwint żadne ziarenko piasku i dobrze nasmaruj gwinty. Strzelać może jarzmo siodełka i sztyca w ramie - sztycę i wnętrze rury można trochę nasmarować oliwką. Mogą trzeszczeć zanieczyszczone stery. Może trzeszczeć np. tylna piasta, zobacz czy nie ma nigdzie luzów i jest czysto.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład suportu wymieniałem sam ale niestety nie dałem żadnego smaru na gwinty.Nie wiem czy mam jakikolwiek smar, może być olej?Co do tego siodełka to raczej odpada bo wczoraj wyjąłem całą sztyce razem z siodełkiem i przejechałem kawałek aby sprawdzić czy to w tym leży problem ale nadal strzelało.
A tutaj nagrałem wczoraj filmik, niestety aż tak dobrze nie słychać podczas tego filmu bo wieje wiatr ale mam nadzieję że coś pomoże w ocenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiego filmu ciężko cokolwiek wywnioskować. Kup na stacji benzynowej ŁT-43, nie kosztuje wiele (10-20zł za dużą puszkę której nie zużyjesz przez parę lat) a to dobry smar stały. Olej na gwinty to słaby pomysł. Wykręć suport i odkręć pedały, porządnie wyczyść z wszelkiego kurzu i piasku, posmaruj gwinty i dopiero skręć to wszystko do kupy. Jest szansa że to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od najprostszych do sprawdzenia rzeczy. Czyli tak jak zaproponował Karol (Publius) połączenie rurki podsiodłowej z ramą, mocowanie kierownicy i mostka. Popatrz na ustawienie przerzutki przedniej względem tarcz korby. Być może jest tak, że prowadnica zahacza o którąś koronkę. Jeżeli wyeliminujesz te miejsca, to skup swoją uwagę na piaście tylnego koła. Po suporcie to kolejne najbardziej podejrzane miejsce w rowerze, z którego mogą dochodzić takie głośne dźwięki. Sprawdź stan bieżni, konusów i kulek w piaście tylniej. Przy okazji umyj i nasmaruj łańcuch. Powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztycę eliminuje się w prosty sposób podnosząc tyłek z siedzenia. Strzela dalej to idziemy w kierunku suportu. Nie wiem czym dokręcałeś pedały ale to kolejny podejrzany. Sam system kulki- konus nie powinien wydawać aż takich dzwięków a jeśli już to podejrzanym jest bębenek.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli strzela tylko podczas pedałowania, to raczej nie będzie to piasta. Ewentualnie bębenek. Mi tak strzelał oryginalny suport z A2(bez takiej tulejki w środku) gdy za mocno wkręciłem go w ramę :blink: Może te "zwykłe" pedały są źle skręcone. Kuzun takie kupił, jedne z tańszych i rozsypały się po 2 dniach.

 

Wysłane z mojego Live With Walkman za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli strzela tylko podczas pedałowania, to raczej nie będzie to piasta. Ewentualnie bębenek. Mi tak strzelał oryginalny suport z A2(bez takiej tulejki w środku) gdy za mocno wkręciłem go w ramę :blink: Może te "zwykłe" pedały są źle skręcone. Kuzun takie kupił, jedne z tańszych i rozsypały się po 2 dniach.

 

Wysłane z mojego Live With Walkman za pomocą Tapatalk 2

Czyli suport może strzelać też przez to że go za mocno dokręciłem?Dziś poszukam jakiegoś smaru w piwnicy a jak nie to kupie na stacji jak inni radzili.Jutro rozkręcę cały wkład i korbę, przeczyszczę dokładnie i nasmaruje zobaczymy czy pomoże.Pedały nowe zwykłe ale przed wymianą też strzelały, wcześniej sprawdzałem dwa inne komplety i było to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe zbaranieć można od takiej liczby potencjalnych przyczyn. Z tej listy skreślam bębenek, bo go najprawdopodobniej nie masz. Seryjnie w Hexagonach X3 montowane są wolnobiegi Shimano Tourney TZ21. Jeszcze raz zwracam uwagę na piastę. Wystarczy, że któraś z kulek jest lekko "ujedzona" i już może pojawiać się strzelanie - szczególnie przy większym obciążeniu napędu, które potrafi samo ustać na krótki czas, aby ponownie powrócić.

 

Tak czy inaczej życzę cierpliwości, bo rozwiązanie tej zagadki zajmie ci trochę czasu. Przyjmij kolejność działań (zgodnie z prawidłami metody kartezjańskiej  :)) od najprostszych do sprawdzenia  do najtrudniejszych. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak, kupiłem wczoraj smar na CPN.Dzisiaj nasmarowałem gwinty w wkładzie suportu, korbę i gwinty w pedałach.Dodatkowo wyczyściłem tylną piastę i wszystko chodzi na razie jak powinno ; )
Dziękuje wszystkim za pomocne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem podobny problem w moim hexagonie , problem pojawił się po kilku dniach po wymianie pedałów na nowe. 

 

Po nasmarowaniu gwintów i przykręceniu ich do ramion korby z odpowiednią siła wszystko wróciło do normy , dodam jeszcze że bylo to z początkiem wakacji i jak na razie wszystko jest ok :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...