avacs Napisano 23 Lipca 2013 Napisano 23 Lipca 2013 Witajcie Forumowicze. Pytanie moje jest takie który z dwóch niżej wymienionych stopów amelinium jest lepszy? aluminium 6061 czy może Aluminium Super Lite (cokolwiek to oznacza) Miałem rower na ramie z pierwszego z wymienionych stopów. Teraz prawdopodobnie dostanę nową ramę z drugiego stopu. Poprzedni popękał w okolicach suportu. Czy w nowa rama z innego stopu jest wytrzymalsza czy coś w ten deseń. Przydadzą się jakiekolwiek informacje o tych stopach. Jeśli zły dział proszę o przeniesienie do odpowiedniego. Pozdrawiam
tobo Napisano 23 Lipca 2013 Napisano 23 Lipca 2013 SuperLite to nazwa użyta przez producenta tej ramy. W praktyce nie przekłada się to w żaden sposób na określony stop, z którego zrobione są rury. Nie przekłada się to też na trwałość ramy ani jej odporność na pęknięcia. Te kwestie zależą przede wszystkim od konstrukcji ramy, tego jak ta konstrukcja została przemyślana, jakości wykonania (np obróbki), jakości rur - to zależy od producenta - bez względu na stop, sposobu użytkowania. Jeśli podasz producenta ramy można ustalić jaki jest materiał, zazwyczaj oznaczenie stopu jest podane na ramie. Popularne stopy używane do produkcji to także 7005, 7020.
avacs Napisano 23 Lipca 2013 Autor Napisano 23 Lipca 2013 rama ktora dostane to najprawdopodobniej kross level a8. W specyfkacji na stronie producenta jest wlasnie to lakoniczne Super Lite
tobo Napisano 23 Lipca 2013 Napisano 23 Lipca 2013 Z opisu wynika że ramy alu tej firmy zrobione są z 6061. Można więc przypuszczać że ten SuperLite to lżejsza wersja rur z tego samego stopu, w opisie na stronie Krossa podane jest że jest to alu potrójnie cieniowane.
avacs Napisano 23 Lipca 2013 Autor Napisano 23 Lipca 2013 Cieniowanie oznacza usuwanie nadmiaru materiału z miejsc gdzie jest on niepotrzeby tak? Czy w takim razie ma to wpływ na wytrzymałość newralgicznych punktów? W wypadku starej ramy jest to suport.
ugupu Napisano 24 Lipca 2013 Napisano 24 Lipca 2013 Nie powinno mieć wpływu na wytrzymałość konstrukcji ponieważ wycieniowanie realizowane jest w miejscach o mniejszym obciążeniu. Teoretycznie oczywiście. A czas pokaże jak będzie w rzeczywistości. Przypadki pęknięć rur ramy np w połowie długości górnej czy dolnej rury ramy są stosunkowo rzadkie nawet w przypadku rur cieniowanych. Ramy zwykle pękają w obszarach skumulowanych obciążeń czyli główka ramy, suport a tak się nieszczęśliwie składa, że w tych miejscach występuje dużo spawów. Ramy wykonane ze stopów 6061 spawa się TIG a następnie poddaje obróbce w procesie T6. Wystąpienie jakiegokolwiek błędu czy to podczas spawania czy też obróbki cieplnej może spowodować osłabienie ramy i jej podatność na pękanie. Niestety tego rodzaju wada ujawni się dopiero w trakcie eksploatacji ramy.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.