Skocz do zawartości

[korba/wolnobieg] jaka kaseta do linii łańcucha 50 mm


mattuss12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wiem że to najgorszy z możliwych momentów na modernizację roweru ale niestety zacząłem i chciałbym jak najszybciej skonczyć - do tematu:

 

Wymieniłem stare korby w krossie v3 na nową korbę ALIVIO FC-M411 48-38-28T razem z suportem 123mm. Nie chcąc na razie wydawać za dużo kasy postanowiłem ambitnie wyregulować nową korbę do starego wolnobiegu Shimano MF-TZ21 (7 rzędów). No i już po założeniu łancucha (mała tarcza z przodu, duża z tyłu) okazuje się że łańcuch jest mocno skoszony. Wygląda na to że linia lańcucha dla korby (wg producenta 50mm) jest o wiele za duża w stosunku do starego wolnobiegu.

 

Moje pytania brzmia: jakie koło z jaką piastą powinienem kupić żeby dalo się całość ustawić i wyregulować? Czy przy tej ramie (rura podsiodłowa ok 35mm - nie mam suwmiarki, zmierzone zwykłą miarką) i przy tej korbie zmiana na jakąkolwiek kasetę coś pomoże?

Czy zwyczajnie pośpieszyłem sie za bardzo i kupiłem korbę i suport które wogóle do mojego roweru nie będa pasować?

Może istnieja jakaś możliwość przesunięcia wolnobiegu na zewnątrz?

 

Z gory dzięki za wszystie porady i sugestie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skrajnych ustawieniach łańcuch zawsze będzie przekoszony.

Ustaw na środku kasety i korby, czyli 4 z tyłu i 2 z przodu. To na tym ustawieniu łańcuch powinien być prosto, bez przekosów.

Zmiana wolnobiegu, a nawet piasty na taką pod kasetę nic nie da, bo zauważ, że odległość zębatek od widełek, a więc od osi roweru się nie zmieni.

Jeśli suport dał się poprawnie zamontować, to nie ma opcji żeby nie pasowało. Może masz mufę suportu o szerokości 70 mm, a nie 68? To przesunęło by korbę, ale o 1 mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - słuszna uwaga - dzięki seraph.

Przestawiłem, rzuciłem okiem i faktycznie jest ok. Co prawda myślę że nie jest idealnie - ale przynajmniej stres że będę musiał wymieniac korbę - zlikwidowany w 100%. Póki co jakoś ciężko kręci się ten zestaw...

 

Wyreguluję przerzutki - na tyle ile to możliwe - nie dodałem że przerzutki szału nie robią bo to cały zestaw Tourney'a - i wtedy zobaczymy czy da sie na tym pojeździć jakiś miesiąc. 

Później planuję zakup kasety z łańcuchem (koła jeszcze sobie nie upatrzylem - może jakieś porady?):

http://allegro.pl/zestaw-shimano-hg41-kaseta-lancuch-spinka-8-rzedow-i3201023160.html

 

Oczywiście aktualne manetki nie ogarną 8 rzędu, ale może uda się je na razie zastosować? Wtedy ósma tarcza służyłaby przez chwilę jako osłona..

Na skrajnych ustawieniach łańcuch zawsze będzie przekoszony.

Ustaw na środku kasety i korby, czyli 4 z tyłu i 2 z przodu. To na tym ustawieniu łańcuch powinien być prosto, bez przekosów.

Zmiana wolnobiegu, a nawet piasty na taką pod kasetę nic nie da, bo zauważ, że odległość zębatek od widełek, a więc od osi roweru się nie zmieni.

Jeśli suport dał się poprawnie zamontować, to nie ma opcji żeby nie pasowało. Może masz mufę suportu o szerokości 70 mm, a nie 68? To przesunęło by korbę, ale o 1 mm...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić swoje pytanie do tematu gdyż też muszę wymieniać. Dane z tabelki shimano rozróżniają te dwa typy mojej korby i czy FC-M410-8 - to oznaczenie korby z mocowaniem Octalink, a FC-M410 na kwadrat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojeździsz to nawet i dłużej czemu nie, a co do koła to nie wiem. Na pewno każde z piastą pod kasetę będzie przynajmniej klasę lepsze od takiego na wolnobieg :thumbsup:

Manetki będą działać na razie bez problemu po prostu tak jak napisałeś największa zębatka będzie poza zasięgiem "jako osłona", możesz też zrezygnować z najmniejszej jak chcesz tymczasowo...

Gdybyś chciał przejść na 9rzędów to tak by się zrobić nie dało - musiałbyś wymieniać manetki od razu.

 

@no1

Jest dokładnie tak jak napisałeś. FC-M410-8 na octalink, FC-M410 na kwadrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

jakie koło z jaką piastą powinienem kupić żeby dalo się całość ustawić i wyregulować?

W zasadzie każda piasta w systemie kasetowym jest taka sama jeżeli chodzi o pdst. wymiary. Wiec co nie kupisz bedzie ok. Problem se pojawi jak będziesz chciał założyć kasetę 7s na 8s bo potrzeba dystans i sie troszkę poprzesuwa ale to nie kłopot. 

 

Suport masz dobry, wiec teoretycznie załozyć i powinno działać poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady!

 

W wolnej chwili zabiorę się za reulację obecnego zestawu. Pojeżdżę trochę, uzbieram troche funduszu i dalej powalczę z modernizacją:)

Czysta satysfakcja:) można by kupić nowy rower - ale tak jest ciekawiej;)

 

Pzdr - można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...