Skocz do zawartości

[korba]Deore LX, czemu wcina łańcuch?


YOGI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!! Posiadam korbe Shimano Deore LX (FC-M580) na 2005 (Hollowtech II) mam na niej przejechane jakieś 2,5 tys. Wszystko działało cacy, aż do ostatniej przejażdżki. Jak wiadomo aura pogodowa w Polsce ostatnimi dniami nie jest zbyt przyjazna rowerzystom...no i w tych ciężkich warunkach łańcuch zaczął zakleszczać się między ramę(początek tylnego trójkąta) a blaty korb, nie raz i nie dwa no i nie trzy :025: ...wskutek tego wózek przerzutki wyprostował sie do tego stopnia, że obił ramę dziurawiąc osłonkę z neoprenu, łańcuch naprężył się no i zerwał, był to dla mnie koniec zabawy. Wynika z tego, że dzieje sie tak tylko w trudnych warunkach. Nie wiem czy komuś się takie cos przytrafiło i jaka jest tego przyczyna. Korbę mam zamontowaną zgodnie z instrukcją (2 podkładki od strony blatów i 1 po drugiej stronie), czytałem coś o przekosach łańcucha, że środkowy blat powinien być w linii ze środkiem kasety. Wyczytałem też że może to być wina zbyt niskiego zamontowania przerzutki przedniej. Moja rama to merida MS 300 2004 18'' jeśli ma to jakieś znacznie :D jak ktoś ma jakieś pomysły to proszę o pomoc. Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie wie mczy dobrze zrozumiałem ale łańcuch spada na korbie na najmniejszej zębatce?

jeżeli tak to musisz troszeczke wkręcić śrubkę LOW (L) przerzutki przedniej to powinno rozwiązać problem.

potem prawdopodobnie bedzie trzeba troche przerzutke wyregulować naciągając bądź luzując linkę

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(2 podkładki od strony blatów i 1 po drugiej stronie),
ja mam podkladki odwrotnie, jedna od strony blatow :( A co do łancucha, moim zdaniem nie jest to wina korby, lecz przedniej przerzutki, trzeba wyregulowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę, że to wina przerzutki

 

mam taki sam problem

u mnie pojawił się po przejechaniu, UWAGA! 200km

 

do teraz (1700km na tej korbie) nie wiem jaka jest tego dokładna przyczyna i co rozwiązałoby ten problem

 

najpierw jeździłem na deorce z przodu, potem zmieniłem na deore lx i problem nadal się powtarza

 

 

ALE!

łańcuch zaciąga tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie jest nasmarowany lub są bardzo cieżkie warunki i smar sobie nie radzi

 

trzeba czyścić i smarować łańcuch najczęsciej jak tylko się da to problemu nie będzie - przynajmniej u mnie tak jest

 

Ps. właśnie ze względu na ten problem przymierzałem sie do zakupu korby deore lx ale widzę, że i na niej dzieją sie te niewyjaśnione zjawiska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka masz tylna przerzutke ?

Bynajmniej nie chodzi o to ze spada z najmniejszej zebatki, tylko łanuch jest ciagle na tej zebatce ale jakby wciaga łańcuch dalej. Przez co tylna przerzutka sie rozprostowuje. U mnie sie tak kiedyś działo jak zrzucałem z 2 na 1 na korbie. Kumpel stwierdził że to wina przerzutki (przesiadł sie z Deore na XTR i juz to zjawisko nie wystepuje) doszedł do wniosku ze to wina sprezyny napinającej wózek, jest za słaba. Ile w tym prawdy nie wiem, mam Deore i tez mam ten problem, to znaczy juz niewystepuje - czemu nie wiem.. moze dla tego ze najmniejszej koronki uzywam raz od swieta :wink:

 

P.s. mowie o przerzutkach tylnych zeby niebyło watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba: SH Deore Hollowtech

Łańcuch: SH CN-HG53

 

Przerzutka przód: SH Deore LX

Przerzutka tył: SH Deore LX

 

 

jak widać na deorce lx z tyłu zjawisko też występuje ;/

 

jeszcze jedno bo chyba opuściłem ;]

 

czasami wciąga mi łańcuch podczas normalnej jazdy, bez ruszania przednią przerzutką

po prostu sobie jadę i łańcuch jakby przyczepiał się do korby

 

w/w sytuacja ma miejsce tylko i tylko ;] podczas baaardzo trudnych warunków lub jeżdżenia bez smaru na łańcuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia łańcuch nie spada z najmniejszej zębatki, zjawisko to występuje małej i średniej zębatce(głównie na średniej, na najmniejszej rzadziej). Mój łańcuch to Sram PC-48 106 ogniw przerzutka tył XT 2005 przód Alivio, łańcuch jest dobrze naciągnięty, przerzutka ma jakieś 2k przebiegu. Pozdrawiam!!

 

Aha...problem nie występuje podczas przerzucania, tylko w trakcie naciskania na pedały, im mocniej naciskam tym częściej łańcuch jest wciągany :P jeśli ktoś sie zastanawia nad kumpem DeoreLX 2005 to moje zdanie jest takie, żeby kupił DeoreLX 2003(hollowtech ocatalink) + suport XT wyjdzie taniej, może nawet lżej i na pewno bezawaryjnie. Pozdrawiam jeszcze raz i piszcie co mogę z tym zrobic :033:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi ja miałem ten sam problem - mam korbę LXa i kiedyś na zawodach które odbywały się w błocie na najmniejszym i średnim blacie łańcuch ciągle mi się wciągał tak jak Tobie.

Powodem tego zapewne jest błoto które pojawia się między łańcuchem a ząbkami - być może wtedy łańcuch nie może się uwolnić swobodnie z ząbka i jest wciągany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kamoreks

W takim razie nie będe zmieniał za 1,5 roku na LX.

YOGI Lx'a mam tylko kasete ma 200 km i jest super.

Co do DEORE to mi nic nie spada ani nie wkleszcza.

A juz wczoraj i przed wczoraj była zabłocona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę sobie z tym jakoś poradzić?? ;] Nie mają na to wpływu owe podkładki pod tulejami od łożysk zewnętrznych suportu zintegrwanego?? Ani zbyt nisko zamontowana przerzutka??

 

Dodam jeszcze że mam napęd 8-rzędowy, jak ma to jakieś znaczenie...

 

Może łańcuch ma jakiś wpływ, sebekfireman, na jakim łańcuchu jeździsz, Sram czy Shimano??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

wiecie może jak wygląda Chain suck device

jest to podobno urządzonko, któe rzekomo zapobiega właśnie wciąganiu łańcucha pomiędzy ramę a blat korby

 

i gdzie można to kupić, jeśli wogóle można :confused:

 

znalazłem to ustrojstwo :-)

 

ma to ktoś może do sprzedania lub wie gdzie w necie można to kupić?

bardzo by mi się przydało ;]

 

LINK:

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...ang_pl%26sa%3DN

 

 

21. od góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia łańcuch nie spada z najmniejszej zębatki, zjawisko to występuje małej i średniej zębatce(głównie na średniej, na najmniejszej rzadziej). Mój łańcuch to Sram PC-48 106 ogniw przerzutka tył XT 2005 przód Alivio, łańcuch jest dobrze naciągnięty, przerzutka ma jakieś 2k przebiegu. Pozdrawiam!!

 

Aha...problem nie występuje podczas przerzucania, tylko w trakcie naciskania na pedały, im mocniej naciskam tym częściej łańcuch jest wciągany :angry2: jeśli ktoś sie zastanawia nad kumpem DeoreLX 2005 to moje zdanie jest takie, żeby kupił DeoreLX 2003(hollowtech ocatalink) + suport XT wyjdzie taniej, może nawet lżej i na pewno bezawaryjnie. Pozdrawiam jeszcze raz i piszcie co mogę z tym zrobic :033:

 

 

Proponuje sprawdzić czy nie masz zadziorów na zębach przy korbie,

głównie one są powodem podbierania łańcucha.

Jak coś znajdziesz to pilniczkiem delikatnie i problem z głowy. :wink:

 

ps:serdeczne witam wszystkich i pozdrawiam,to mój pierwszy post :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie że przyczyną wciągania łańcucha jest przednia przerzutka, mam dwa rowery na których na co dzień jeżdżę, jeden z dolnym a drugi z górnym ciągiem, i co ciekawe w rowerze z przerzutką typu TOP Swing łańcuch czasami lubi być wciągany i to prawie od nowości a w drugim biku, który nam ze 10 lat nigdy mi się to nie przydarzyło. Trzeba zaznaczyć że te dwie przerzutki są podobnej grupy SIS.

Niewiem może się myle, ale to jest tylo moje spostrzeżenie na ten problem.

Dodam jeszcze że dosyć niedawno przyłapałem przednią przerzute na gorącym uczynku (patrzyłem się wtedy na korby, kiedy podczas jazdy ustawiałem przerzukę)jak w trakcie zmiany biegu na ułamek sekundy zablokowała łańcuch co spowodowało zakleszczenie się jego między koronkami korby a tylnimi widełkami ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli łańcuch zaciąga nawet bez zmiany biegu?

po prostu sobie jadę i trach

 

prawda jest taka, że najlepszym rozwiązaniem i zapomnieniem o problemie byłoby założenie tego ustrojstwa, które podałem w poprzednim poście

 

można to gdzieś dostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak te 8 rzędów ma jakiś wpływ...

 

Mam korbę LX, łańcuch XT, kasetę XT ("dziewiątkę"), obie przerzutki XT - w tym przednią podobno obsługującą największą tarczę 48 - jaką posiadam. Podczas zrzucania na najmniejszą zębatkę z przodu zdarza się "podwijanie" łańcucha na tarczy i raz zakleszczenie. Przebieg tego zestawu to niecały 1000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YOGI <--- mialem to samo(albo mam bo jak na razie lancuch sie nie zakleszczyl), w moim przypadku to byla regulacja przedniej przerzutki, koles z sevisu przykrecil ja wyzej i cos jeszcze poregulowal z polozeniem L/H i jakos jezdze ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podkladki odwrotnie, jedna od strony blatow :P A co do łancucha, moim zdaniem nie jest to wina korby, lecz przedniej przerzutki, trzeba wyregulowac.

 

To na pewno masz źle. Lepiej popraw bo prawa miska/łożysko specjalnie ma dłuższy gwint właśnie po to by po tej stronie jak masz mufę 68 albo założyć 2 podkładki albo 1 i przerzutkę przednią montowaną właśnie pod wałek suportu.

pzdrv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...