Skocz do zawartości

[korba] Nowa torowa Sturmey Archer czy używana szosowa Capmagnolo Veloce


tro7e

Rekomendowane odpowiedzi

Składam sobie fixa i przyszło mi wybierać korby. Mam do wyboru korbę campy za 100 zł używkę lub Sturmey Archer za 200 zł. Jako że musi zostać zachowana równowaga, do campy dokupiłbym piastę novatec'a fix/fix, a do SA joytecha o połowę tańszą fix/single. Co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zobacz czy dasz radę kupić blat do campy. Wybierając między korbami do ostrego brałbym Sturmey, bo a) jest krótsza (o ile to 165) - lepsza do ostrego, B) ma bardzo wytrzymały blat. Podniecanie się znaczkiem na nowożytnej, popularnej, zwykłej korbie jest imo bez sensu.

A z zestawów campa/novatec, SA/joytech, jeśli uda Ci się znaleźć blat w sensownej cenie, brałbym pierwszy zestaw. Między korbami możesz nie poczuć różnicy natomiast joytech wykonany jest ponoć z gównolitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnieliście o zębatkach - poszukałem na alledrogo i wyszło, że 50 zł za ~30z, a 100 zł za 53z. Czyli, żeby złożyć korbę (chyba, że nie trzeba będzie wymieniać zębatek) potrzebuję tak czy siak - 200zł. Może macie jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą długością korb to tak nie do końca. Jeśli masz min 180 cm wzrostu to 165 mm mogą być dla Ciebie za krótkie. Poprę swoim przykładem. W ostrym miałem 165 i było jakoś dziwnie. Wrzuciłem 170 mm i jest ok. W szosie jeżdzę na 175 mm i te korby są dla mnie idealne :-)

Ja brałbym Campę. Stary osprzęt szosowy jest wg mnie wart uwagi. Blat możesz sobie zamówić tutaj http://www.gebhardt.cz/cs/default.aspx/.  Cennik jest gdzieś na stronie. No i miałbyś całkiem spoko blat na łańcuch 1/8' :)

Joytech jest wg mnie dobry bo ma łożyska kulkowe - przynajmniej mnie pod tym względem pasi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TaZ na szeroki. Campa jest na wąski, fakt, ale z szerokim łańcuchem też powinna sobie poradzić.

 

zimnakawa myślałem o korbie 170mm, campa ma 172,5mm, SA właśnie 170mm. Kupując blat Gebhardta musiałbym dorzucić drugą stówkę do korby, czyli koszt taki (a nawet większy, bo przesyłki) od SA. Zależy mi głównie na niezawodności. Co do Joy'a to zaczyna się to, o czym myślałem - jedni chwalą, inni nie. Niedługo ktoś napisze o zrywających się gwintach przy skidowaniu - o tym też znalazłem. A inni będą właśnie zachwalać prostotę w postaci łożysk kulkowych. Wychodzi na to, że lepiej dozbierać 50 zł i kupić SA+Novatec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli tak, to SA byłaby chyba dobrym wyborem.

Z tymi gwintami to śmieszna sprawa. Nie rozumiem, jak można zać gwint w piaście torowej. Wydaje mi się, że to nie wina takiego czy innego wykonania piasty  tylko 'mechanika'. Jak nie dokręci się kontry i zębatki na tyle, że klucze zajęczą, to każdy gwint się zerwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dozbierać i kupić zestaw SA+SA (piasta i korba).

Co do łańcucha, to nie jest tak, że blat na wąski łańcuch poradzi sobie z łańcuchem szerokim - tu liczy się precyzja.

Zimnakawa, jasne, stary osprzęt jest godny uwagi, ale Veloce do niego nie należy (co nie znaczy że jest zły, po prostu ta korba ani nie jest do ostrego, ani nie jest jakaś specjalna).

A może lepszy byłby zestaw korba prowheel (solid) i piasta strumrey archer. Piasta SA podobno jest bardzo przyzwoita natomiast ludzie na prowheelu jeżdżą i podobno nie narzekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus weź pod uwagę że Campa ma niestandardowy kwadrat. Niby żaden problem, bo podchodzi ten shimanowski, ale korba siedzi płycej, przez co możesz skrócić czas jej zdolności do użytku. To wszystko teoria, sam tego nie sprawdzałem, ale wydaje się mieć sens.

 

W twoim przypadku najlepsza była by jakaś fajna retro korba Shimano (105,600, ew Dura Ace). Z suportem wtedy problemu nie ma żadnego, standard zębatek popularniejszy dzięki czemu dostaniesz fajniejsze blaty w fajniejszej cenie. Popatrz na allegro.

 

Decyzja należy do Ciebie. Z tych dwóch ja brał bym SA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeżeli mają być problemy z korbą i doborem blatu do campy to powinieneś sobie odpuścić tą przyjemność posiadania campy i brać SA. Kolejną rzeczą jest to ze piasty SA i Novatec są lepsze od joytechów, nie są na łożyskach kulkowych. Poza tym jakbym miał wybierać to brałbym piastę SA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...