Skocz do zawartości

[korba]w jaki sposób?


MeNtOr

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście jeżeli już ściągać korbę to sciągaczem. Trzeba uważnie i głęboko wkręcić ściągacz bo można zupełnie zniszczyć gwint w aluminiowej korbie. Gwint powinien być naprawdę czysty. Zakładając korbę na kwadrat trzeba ją dobrze nasmarować (kwadrat też). Myślę, że potrzeba umycia korby to zbyt błahy pretekst do jej ściągania zwłaszcza jesli nic nie strzela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czyszcze korbę bez zdejmowania i nie mam problemu żeby ją ładnie wyczyścić, też myśle że zdejmowanie korby tylko po to żeby ją umyć to przesada.

 

a tak BTW to źle napisany temat, zapoznaj się z zasadami pisania tematów na forum. Jakby to powiedziała Ecia "Pozdrówko porządkowe" :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za często to jej lepiej nie ściągać, ale ja tam ściągam wszystko, bo łatwiej mi ją doszorować, a i łatwiej dostać się do ramy i przerzutki :)

 

A kwadrat to zwyczajowa nazwa osi na którą nakładasz korby - jej przekroj jest kwadratem. No chyba, że masz inny typ :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo ona jest przykręcona na imbus :) Tylko, że owy "kadrat" jest odpowiednio wyprofilowany i w lepszych sprzętach nie wystarczy odkręcić tej śruby imbusowej i ściągnąć korby bo zbyt mocno "siedzi" na kwadracie (osi). Kumpel sprzedawał ostatnio rame do dualu ... i korb nie zdjęli tak się zapiekły ... jeździł ponoć przez pewien czas na odkręconej (brak śruby imbusowej) ale korba i tak nie zeszła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Odkręcić korbę trzeba kluczem (imbusem albo fajkowym w zależności od śruby). A zjąć ją można przy pomocy ściągacza. Słyszałem jeszcze o specialnych śrubach ze ściągaczem, ale nie widziałem tego na oczy więc nic więcej nie powiem. Jednak ściąganie korby w celu jej umycia to po prostu głupota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie tu od głupków nie wyzywać! :D

 

Jak mam 5kg błocka na korbie i nie widzę już łańcucha to wtedy ściągam :) Bo musze :P Wtedy zazwyczaj zaliczam generalne czyszczenie całego bika - rozebranie do śrubeczki i czyszczenie od zera :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No bez przesady, przecież nikogo jeszcze nie wyzywam ;) Takim częstym rozkręcaniem można bardziej zaszkodzić niż pomóc. Słyszałem już o takich wybitnych, którzy co 1000km rozkrecali i serwisowali piasty a potem jęczeli, że niby dobre piasty a szybko padły. Wszystko trzeba robić z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu, ponieważ mam trochę podobny problem. Czy do ściągnięcia korby mocowanej na octalink potrzeba innych narzędzi niż do mocowanej na kwadracie? Mam korbę Deore M470 mocowaną właśnie na octalink. Pożyczyłem od kolegi niemal identyczny ściągacz:

ściągacz

Postępując zgodnie z tym co znalazłem na forum oraz na innych stronach, po odkręceniu imbusowej śruby, wkręciłem w korbę najpierw tę czarną część, w gwint nr 1:

Zdjęcie korby

a następnie srebrną część z długim gwintem. Wkręciłem ją palcami do końca i co dalej? Jakie znaczenie ma zaznaczony na zdjęciu gwint nr 2? Czy długa śruba nie powinna wkręcać się w tenże gwint nr 2? A jeśli tak, to czemu u mnie różnią się one o kilka rozmiarów? Chyba najważniejsze pytanie - co robię nie tak. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm wygląda na to, że chyba nie za bardzo możesz to tym odkręcić, bo to nie jest kwadrat i trzepień ściągacza wchodzi w gwint, na który jest nakrecana śruba do przykręcania korby. Przed założeniem sciągacza podłóż najpierw dwie monety 2 gr i wtedy zacznij odkręcać. Powinno być okej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszówki powyginały się w ósemki, ale Twoja rada podsunęła mi inny pomysł, wpakowałem do środka dwie cylindryczne koncówki od klucza nasadkowego i poszło.

Pozostaje jednak pytanie: jakim narzędziem posłużyć się na przyszłość, żeby tak nie kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze nie co innego ;p

 

A c odo korby to kurcze musial bys sie raczej w servisie zapytac czy jest do tego jakis inny specjalny klucz badz moze jakis wymiatacz <_< tutaj sie odezwie i bedzie wszystko jasne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...