Skocz do zawartości

[rama] budowa własnej ramy pod ostre koło


tro7e

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wpadłem ostatnio na pomysł, żeby zespawać własną stalową ramę pod ostre koło. Geometrię zgapiłbym z jakiejś strony. I teraz pojawia się pytanie - z jednej strony fajnie byłoby jeździć na czymś własnej roboty, ale z drugiej strony, czy bez większego pojęcia o tym (trochę mógłbym się poszkolić od znajomych), byłbym w stanie zespawać jakąś własną ramę? Jeżeli tak, to jakich rurek gdzie użyć?

 

Pozdrawiam,

trv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pojęcia o tym to nawet się nie zabieraj. Jest to ze 2 razy bardziej skomplikowane rzemiosło niż każdy z nas może sobie wyobrazić. Może nie tyle skomplikowane, co rzemiosło właśnie. Dopiero doświadczenie pozwala robić dobre ramy.

 

Jeżeli temat Cię bardzo interesuje to po pierwsze polecam tego gościa: http://www.facebook.com/kajak.custom?fref=ts. Można zrobić u niego kurs produkcji ram ze stali i wyjść z gotową sztuką dla siebie. Kolejną rzeczą jest zestaw do produkcji ramy jako kit, chyba Kickstarter coś takiego proponował (musiałbym poszukać ale jest coś takiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą za 120 olej!!! To jest szosa z dospawanymi hakami torowymi przez pana Heńka w stodole! Jak oglądałem to to sie załamałem. Ta druga rama już prędzej będzie coś warta. Ja osobiście szukam sobie torówki na miasto, ale chyba jednak pójdę kupić BLB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie boisz to śmiało. Ja jeździłem na trzech ramach, przy budowie których pomagałem (nie były od zera, ale ostro przerabiane z innych). Musisz tylko pamiętać, że jeżeli będziesz zaczynał od zera, to bardzo bardzo łatwo zrobić krzywą ramę - niewielkie przesunięcie jednej rurki tylnego trójkąta, niewielkie przekręcenie główki względem suportu i podsiodłowej i już masz rower, który albo sam skręca w lewo, albo gdzie koło tylne jest przekręcone.... to jest największy problem, w zasadzie rozwiązuje się go budując stelaż do spawania ramy, który to stelaż będzie wszystko przytrzymywał na swoim miejscu. Biorąc pod uwagę, że ramę alu z mielca można mieć za 400 PLN - większość osób decyduje się na taką opcję.

 

Co do rurek - koniecznie cienkościenne rurki z jak najlepszej stali stopowej, bez szwów. Idealnie CrMo, ale jedyne jakie można dostać na rynku to specjalne rurki lub nawet ich zestawy dedykowane do produkcji ram, są dość drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się. Nie chodzi mi tutaj o żadna ramę robioną pod klienta. Chodzi mi o zwykłą ramę torową aluminiową albo stalową. Może też być rama z dłuższymi hakami ukośnymi, z tym ze chciałbym też znać różnicę między nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...