Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, dzięki za rady, tak dla porównania bawię się kalkulatorami rozmiaru na róznych stronach producentów i przykładowo u Canyon'a dla Grand'a 5 (KLIK) wychodzi mi tak:

(Podałem wymiary na boso tak jak kazali na stornie).

5kJABJX.png

 

Długość górnej rury ramy oraz podsiodłwej jest niemal tożsama z tym M6 :) Ale nie wszystkie wymiary się pokrywają więc chyba najlepiej będzie przymierzyć.

Edytowane przez Bubbels
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Turysta05 

Oj czytałem to już i wiele podobnych podobnych poradników :D Z tego powyższego również wychodzi że niemal na pewno 17" będzie dla mnie OK przy MTB 29er pomimo ~180cm wzrostu, idealna byłaby rama 18" ale nie jest to taki oczywisty rozmiar w MTB, są, ale znacznie więcej jest rowerów z luką między 17 a 19 :)

Ale to już kwestia mocno indywidualna i obawiam się że bez przymiarki się nie obejdzie.

PS: Swoją drogą to jest na sali ktoś z ramą 17" w MTB 29er i podobnym wzrostem/przekrokiem?

Edytowane przez Bubbels
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy wzroście 175 cm i przekroku na boso 80 cm kupiłem Accenta Point rozmiar M (19"). Niestety jestem na granicy rozmiarów które są podawane przez producentów. Wybrałem większy rozmiar. Mam go od niespełna dwóch lat. Wydaje mi się że dokonałem dobrego wyboru, tzn wybrałem mniejsze zło. Bo chciałem mieć akurat ten model. Nie jeździłem na mniejszym rozmiarze więc nie mam porównania ale raczej byłby bardziej za mały niż obecny jest za duży. Stojąc w rozkroku czuję lekko jak kohones opierają się na ramie ale nie gniotą. Skróciłem mostek i zmieniłem kąt, sądząc że to przez rower drętwieją mi stopy, ale to nie wina roweru. 

Większy rozmiar sugerowali koledzy raczej na dłuższe dystanse, do rekreacji, turystyki. Mniejszy jest bardziej zwinny, do jazdy technicznej.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Trzeba mierzyć, żeby nie było niespodzianki. Czytając na czym ludzie jeżdżą, czasami mam wrażenie, że pod kątem wyboru rozmiaru jestem jak pro, którzy z premedytacją wybierają mniejsze ramy ;) Mam 180 cm, przekrok w granicach 82 -84, i jeżdżę na ramach 17" - jedna 60 cm górnej rury + 7 cm mostka, kierownica 74 cm (rura podsiodłowa 44 cm) ; druga odpowiednio 62/6/76/43 cm (obie na kołach 29", a mam też 17" na kołach 27.5" - 59.5/10/72/44 cm). Nie potrzebuję większych, może dopóki nie zacznę jeździć po bułki...

Porównania z szosą raczej nie mają sensu, bo ja np. przejechałem się 15 km fitnesem na ramie 58 (podsiodłowa), i nie było wrażenia, że coś jest nie tak, ale co z tego, skoro to rower z innej bajki... 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrissDeValnor

Jako ciekawostkę dodam że właśnie dowiedziałem się że znajomy z pracy mając ~185cm wzrostu śmiga na MTB 17" :D Mówi że premedytacją wybrał taki rozmiar aby rower był jak najzwrotniejszy plus w razie gleby była mniejsza szansa na kontuzję krocza ;)

Moim zdaniem mógłby już śmiało atakować ramę 18-19".. Ale skoro dobrze czuje się na takim rozmiarze to niech śmiga, wymienił tylko sztycę siodła na ciut dłuższą (chyba 400mm) i twierdzi że jest luks.

Co do mojej zamiany, w najbliższą niedzielę jestem wstępnie umówiony na przymiarkę, jak tylko będę już po przymiarce to dam znać czy doszło do zamiany sprzętów ^_^

PS: Pewnie i tak pomimo że chętny na zamianę jest o ~3cm niższy ode mnie to będę musiał po nim obniżyć siodełko aniżeli odwrotnie :ninja:

Aktualnie optycznie mam taką wysokość w moim zelektryfikowanym trekkingu w rozmiarze ramy 19" (wspomniany Kellys Axis 2013) - KLIK (po zajęciu pozycji siodełko opuszcza się~1cm z racji na amortyzator sztycy)

PS II: MTB chciałbym zachować w minimalistycznym stylu, tutaj trochę mnie poniosło w osprzęcie (oświetlenie, sakwy, radar etc.) ALE, wszystko się przydaje! :D Zwłaszcza po zmroku gdzieś na totalnym "wygwizodwie" gdzie psy wiadomo czym szczekają ;)

Edytowane przez Bubbels
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...