Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jakie to ma znaczenie co ty masz w mtb? Każdy rower na świecie ma mieć identyczne wymiary? Masz mtb, kupiłeś crossa, masz siedzieć na crossie w taki sam sposób jak na mtb? Cross jest krótszy i wyższy co skutkuje bardziej zrelaksowaną pozycją, tyle

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie jest źle ale coś mi do końca nie siedzi , zmieniłem siodełko które miałem założone w mtb ( taka kanapa dobrana w sklepie rowerowym pod rozstaw moich bioder - i pod jazdę z kątem 60stopni ) i tak mi się jeździło super ( dodam że miałem przedłużony mostek a raczej jego wysokość ) 

i to samo zrobiłem w tym rowerze zamontowałem siodełko i przedłużki i już była dla mnie bardzo dziwna postawa ( miałem wrażenie że nie mogę do końca wyprostować plecac jakbym się lekko garbił z cały nacisk szedł na siodełko więc wywaliłem przedłużka i zamówiłem regulowany mostek ( całość ma 19cm ) nie wiem czy to pomoże 

Porównywałem mtb do crossa bo tamten jest w rozmiarze M a nie mam innego odniesienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć wszystkim!

Szukam małej porady dotyczącej rozmiaru ramy w MTB XC to jazdy rekreacyjnej i trochę bardziej sportowej w budżecie +/- 4000. Mam 200cm wzrostu i 104kg wagi, więc łatwo nie jest :)

Znalazłem póki co dwie propozycje - Orbea Alma H50 XL (3999zl) oraz Scott Scale 970 XXL (4271). Wg tabeli rozmiarów Orbea jest do 198cm, Scott jest sporo większy. Który z nich będzie lepszy? A może coś innego w podobnym budżecie?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wydaje mi się, że mam rozmiar dobrany nieźle, ewentualnie minimalnie za duża rama ale mam chęć tym razem kupić rozmiar mniejszy tego samego modelu. Na zdjęciu jestem na L, planuję M - nie mam jak przymierzyć, więc zakup trochę w ciemno. Co sądzicie ? Nie będzie za mała mniejsza rama ?

https://postimg.cc/gallery/PdhWHgf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pecio napisał:

@Yacko na M będziesz wyglądał jak na dziecięcym rowerku. Ile masz wzrostu ? Około 185  bo mi tak wygląda z tych foto ?

Mam 180cm. To taka górna granica rozmiaru M według Scotta (chyba max było 178cm, ale do sportowej jazdy często bierze się mniejsze). Również wydaje mi się, że M może być za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja przy tym wzroście mam M, ale to celowy wybór, i nie wyobrażam sobie jazdy na L, którą oceniłem jako zbyt kobylastą - dla mnie za wysoka przy przekroku 84... Jednak ten ze zdjęcia wydaje się OK.

@Yacko Nie kupujesz przypadkiem nowszego modelu ?  Pytam, bo geometria się zmieniła - rower jest dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Z założenia rower nie miał być zbyt długi, a już na pewno wysoki - jeżdżę z fabrycznymi podkładkami pod mostkiem, ale dzięki szerokiej kierownicy nie mam poczucia, że siedzę na baczność, i nie sądzę żebym potrzebował większego pochylenia. Niedawno myślałem o nagraniu się od dawna nieużywaną kamerką gdzieś w terenie (bardziej pod kątem techniki niż pozycji), ale na razie nie wyszło... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Temat chyba umarł śmiercią naturalną ale spróbuję.. :)

Wzrost 178cm i wyjątkowo niski przekrok ~75cm (w butach do jazdy ~180cm/77cm), myślicie że rama w Romecie Mustang M6 w rozmiarze 17" (M) będzie OK? Mam okazję wymiany swojej szosy na właśnie tego MTB, byłaby to baza pod konwersję na elektryka z napędem centralnym więc w teorii lepsza zwrotność w terenie chyba na plus?

Mam wyjątkowo niski przekrok jak na mój wzrost i przez to nieco dłuższy tułów stąd wybór rowerów u mnie zawsze jest niewąskim zadaniem.. Myślicie że jest sens jechać na przymiarkę tego rozmiaru? Producent zakłada dla eMki od 170cm wzrostu aż do 182cm.

Rocznik modelowy tego Mustanga M6 to 2020, ale ramy z tego co widzę po geometrii są bez zmian z modelem 2023 który można zobaczyć chociażby w centrum rowerowym.

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam krótkie nogi - przekrok 82 przy 183 wzrostu. 

Rama dla mnie najlepiej ze slopem, żeby kroczem nie wadzić. Ale tułów dłuższy, więc fajnie, jak top tube jest dłuższe - albo dokładasz mostka.

Wklej grafike z geo ramy, modele z różnych roczników się mogą róznić.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemeg

  • Wymiary M6 2020 (ten w rozmiarze M/17" jest na moim celowniku) - KLIK (co ciekawe jest kilogram lżejszy niż późniejsze modele)
  • Wymiary M6 2023 (jako przykład gdzie Romet niby dopuszcza eMkę nawet do 182cm wzrostu) - KLIK

Dla ułatwienia dodam że szosa Huragan 1 2023 w rozmiarze 53cm jest na mnie okej, ale to szosa więc zupełnie inna geometria niż MTB na 29er

Geo Huaragana 1 2023 - KLIK

Dla jeszcze większego zobrazowania sytuacji dodam że posiadam również trekking'a/krosówkę Kellys Axis 2013 w rozmiarze 19" (480mm) i również pasuje, link do jej wymiarów z sieci: KLIK

Moim zdaniem jest szansa że ten M6 w rozmoarze 17" podejdzie, długość odcinka siodło-główka ramy jest nawet większa niż w powyższej krosówce, ale to MTB więc wolę dopytać osób bardziej w temacie :)

PS: Krótsza rura podsiodłowa ramy (S/T) problemem raczej nie będzie, ot, w końcu nie będę miał schowanej sztycy siodła niemalże do końca aby sięgać do pedałów :D

Edytowane przez Bubbels
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w gravelu rozmiar ramy L/56, gdzie akurat moja rama jest dość klasyczna z 2020 roku. Nowe ramy gravelove maja dłuższe tt a krótsze mostki.

Mostek mam 7 centymetrów.

W MTB HT mam TT coś koło 610 mm plus mostek 8 cm - rama z 2017, też dość klasyczna, nie jest to nowoczesne geo.

Generalnie z centymetrem do kierownicy od siodełka w obu rowerach mam identyczną odległość.

Na baranku są łapy, ale na mtb jest szeroka kiera :D 

Więc generalnie mam podobną odległość od środka siodła tu i tu. Różnica wysokości i ułożenia ciała na prostej kierze i baranku to już insza inszość.

Jeśli masz szosę i jest Ci na niej dobrze to zmierz sobie odległość od danego pkt siodła do kierownicy i sprawdź jak to wyjdzie w mtb które rozważasz. To będzie najlepsza wskazówka - jak u mnie wyżej :) 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...