Skocz do zawartości

[Kodeks Drogowy] Dojazd do świateł środkiem pasa?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy rowerzysta dojeżdżając do sygnalizacji świetlnej/skrzyżowania na którym pali się czerwone może jechać środkiem pasa?

 

Pozdrawiam

Wszystko masz w odpowiednich przepisach.

W przypadkach kiedy z pasa można pojechać w kilku kierunkach, to można przez skrzyżowanie jechać środkiem pasa. Tyle mówią przepisy.

 

Inna kwestia to kultura na drodze i co chcesz przez takie działanie osiągnąć. Jeżeli nie chcesz, żeby skręcający w prawo zajeżdżali drogę, to ustaw się przy lewej krawędzi pasa zostawiając miejsce dla przejeżdżających na zielonej strzałce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczestnik ruchu powinien poruszać się zawsze jak najbliżej prawej krawędzi pasa :)

Błąd :)

 

Art. 16.

...

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Co oznacza, ze jak są np. dziury, studzienki,m zaparkowane samochody itp. itd. które stanowią naturalne zagrożenie dla rowerzysty może on jechać 1m i więcej od krawędzi jezdni.

 

Czy rowerzysta dojeżdżając do sygnalizacji świetlnej/skrzyżowania na którym pali się czerwone może jechać środkiem pasa?

Przepis brzmi dokładnie tak:

 

 

Art. 16

...

7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chciałeś wyrazić dokładnie to co ja, ale uważam, że trzeba akurat tutaj pisać bardzo precyzyjnie i tak samo powoływać się na ten zapis w ewentualnych nieprzyjemnych kontaktach z policją i kierowcami ;) , bo jednak jest różnica między "zawsze jak najbliżej" ( gdzie nie ma żadnego wyjątku od tej reguły - z uwagi na kwantyfikator - zawsze) od "możliwie jak najbliżej" ( gdzie to "możliwie" oznacza przede wszystkim - tak by było bezpiecznie) :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dojeżdżam prawą stroną, no chyba że chce zrobić lewoskręt, wtedy obowiązkowo po środku :), co by mnie czasem jakiś imbecyl nie przyciął z lewej strony. Miałem raz taki przypadek że ustawiłem się po środku, do jazdy na wprost a to była dosyć szeroka droga, i samochód mi wyskoczył z prawej i pojechał dokładnie tam gdzie ja oO. Przepuściłem go, co będę się z baranem kłócił że mnie na skrzyżowaniu prawą stroną wyprzedza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak i nie

przeczytaj art 16 ust 7 pord

 

swoją drogą, jak zinterpretujecie jazdę po jezdni dwupasmowej, na obu pasach korek i przejazd samym środkiem między nimi...

 

W takim wypadku powinno się zadzwonić na policję, żeby wszystkim blokującym przejazd wlepiła mandaty:)

 

A tak na serio to skoro kierowcy ignorują przepisy i robią sobie na ulicy parking, to rowerzysta powinien zrobić wszystko, żeby sprawnie się przedostać przez takie miejsce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie weszła czasem ustawa w kwietniu 2012 roku że można wymijać pojazdy lewą oraz prawą stroną w korku?

Omijać można było zawsze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, natomiast nowelizacja wprowadziła możliwość wyprzedzania lewą strona przez rowerzystę innych pojazdów wolno się poruszających.

Co do takiej wolnej podkreślam jazdy w korku środkiem, czy lewą strona to w wielu państwach jest nawet nakaz pozostawiania środka dla rowerzystów , ba nawet motocyklistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może np skręcać w lewo. W innym przypadku ja bym sie na środek nie pchał zwłaszcza w dużym mieście.

 

A ja wręcz przeciwnie. Jak będziesz jechał przy krawędzi pasa, to zaraz ktoś Cie zacznie wyprzedzać i stanie równolegle z Tobą. Potem o Tobie zapomni i przy ruszaniu zepchnie Cie na sąsiedni pas pod inny samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca911: Z lewej też można;)

 

 

 

Krótko i na temat:TAK.

 

 

A jednak nie:

 

Art. 16

...

7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak jadę ulicą, i dojadę do osi jezdni (dwie ciągłe linie) przed skrzyżowaniem by skręcić w lewo

Ty piszesz o drodze z jednym pasem - brak wydzielonych pasów - wtedy skręcając w lewo masz się zbliżyć do osi jezdni.

W sytuacji kiedy wydzielone są pasy to możesz rowerem jechać środkiem jeśli pas przeznaczony jest dla dwóch kierunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są dwa pasy do jazdy w dwóch kierunkach:lewoskręt i do jazdy na wprost?? czy jeden pas do jazdy w dwóch kierunkach?? jeżeli przypadek pierwszy to zmieniasz pas dając znak zmiany pasa łapka w lewo i ustawiasz się na nim bezpośrednio bez znaczenia czy na środku czy przy skraju pasa od lewej strony robiąc miejsce tym samym dla pojazdów za tobą,przypadek drugi pas o dwóch kierunkach jazdy na wprost i lewoskręt dojeżdżasz do skraju pasa chcąc skręcić w lewo dajesz znak o zamiarze skrętu i jedziesz jeżeli masz światło lub jedziesz prosto i po opuszczeniu skrzyżowania dojeżdżasz do skraju pasa z prawej strony robiąc miejsce dla pojazdów znajdujących się za tobą lub od lewego skraju pasa jeżeli niebawem masz zamir ponownie skręcać w lewo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak nie:

 

Rzeczywiście, milcząco założyłem że można z tego pasa jechać w różnych kierunkach.Odpowiedź powinna brzmieć: można, jeśli z tego pasa jest możliwość opuścić skrzyżowanie w różnych kierunkach.Taki jest zasadniczy sens zmiany położenia roweru na pasie przed skrzyżowaniem - chodzi o to, aby tor rowerzysty nie przeciął się na skrzyżowaniu z torem innego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktyce spokojnie mieszczą się obok siebie 2 rzędy samochodów

 

Czyli jest to jezdnia dwupasmowa bez wydzielonych pasów ruchu. W takim przypadku nie raził bym jechać środkiem, bo po prosu jedziesz po dwóch pasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...