Skocz do zawartości

[napęd] łańcuch - jaka korba


sowa56

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie zakupu komponentów do "górala", długość mufy suportu 68mm, kaseta 8-miobiegowa, jaki zastosować wkład suportu oraz korbę aby zachować prawidłową linię łańcucha.

Wiem że można pomierzyć odpowiednie odległości ale tylko kiedy mamy komponenty w ręku, kupując w Internecie możemy tylko liczyć na szczęście. Może ktoś posiada jakiś dobrze dobrany napęd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie deore m-590. Korba z zintegrowaną osią używam i jest ok :)

 

 

Deore 590 jest korbą na 9-10 biegów, ja potrzebuję tylko 8, nie jeżdżę na wyścigi szosowe a w terenie to i tak zbyt wiele.

 

1. podaj budżet.

2. suport dobiera sie do korby w zależności jaką chcesz uzyskać linie łańcucha

3. jaka to rama?

 

1- budżet na poziomie Deore XT

2- przyznam się że nie rozumiem, sądziłem że linia łańcucha jest prawidłowa lub nieprawidłowa z jakąś dopuszczalną odchyłką, czyżby kaseta, w moim przypadku 8-miorzędowa, nie była punktem wyjściowym do wyznaczenia prawidłowej linii łańcucha?

3- Cube LTD Pro 2012 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ok jesteś zielony wiec cie nakierujemy :D mały skrót wiadomości, kasety od 8 do 10 są takie pod względem wymiarów, to samo tyczy sie korb. Główną różnicą są łańcuchy ( no i oczywiście odległości miedzy zębatkami w kasecie).

 

Pisząc na poziomie XT masz na myśli 500 zł za samą korbę ?? Chłopaki już ci ładnie podali, jeżeli nie masz wielkich wymagań weź sobie korbę M590 albo M552. Do tego łańcuch connex jeżeli kaseta 8 rzędów to seria 800, optymalne 804. Jeżeli chcesz kupić nową kasetę 8 rzędów nie masz wielkiego wyboru i polecę ci HG51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deore 590 jest korbą na 9-10 biegów, ja potrzebuję tylko 8, nie jeżdżę na wyścigi szosowe a w terenie to i tak zbyt wiele.

Korba m590 to nie żaden wyczynowiec. Sam jej używam i ma dobry stosunek sztywność, jakość i cena. Bez żadnych problemów współpracuje z napędami 8 rzędowymi (wiem bo też mam 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jesteś zielony wiec cie nakierujemy :D mały skrót wiadomości, kasety od 8 do 10 są takie pod względem wymiarów, to samo tyczy sie korb. Główną różnicą są łańcuchy ( no i oczywiście odległości miedzy zębatkami w kasecie).

Chłopaki już ci ładnie podali, jeżeli nie masz wielkich wymagań weź sobie korbę M590 albo M552.

 

 

Korba M590, nie miałem tego w ręku i nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak to się montuje, zintegrowana oś, końcówki suportu wyglądają jakby miały wystawać na zewnątrz, przecież się nie schowają w mufę bo widać że średnica gwintowanej części jest znacznie mniejsza, o co tu chodzi?

 

Korba na 9z bez problemu współpracuje z napędem 8z.

W przypadku korb na kwadrat/octalink/isis długość ośki suportu dobiera się do korby, jak Puklus pisał.

Deorka 590 to dobra opcja, jak chcesz lepsza to SLX.

 

Czy ta korba też będzie poprawnie pracować z 8z, podają że: "Obsługiwane kasety 9-rzędowe"

 

http://allegro.pl/korba-shimano-slx-fc-m660-44-32-22t-175mm-super-i2843969796.html

 

Czy to jest suport ISIS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem po co się pytacie co to za rama? Jakie ma to znaczenia skoro w zasadzie na większość ram da się zamontować wszystkie popularne korby. Chyba jest ważniejsze jaki ma się osprzęt bo SLX czy XT do reszty np. Alivio czy Acery to przerost formy nad treścią. Jako, że autor tematu ma napęd 8 sp czyli max kaseta Alivio to najrozsądniej jest kupić to samo jeśli idzie o korbę. Nie pakować się w oś zintegrowaną tylko w bardziej pewny suport na octalink. Ta z linku to właśnie korba z osią zintegrowaną. ISIS to też wielowpust ale kup taką od Shimano gdzie jest octalink http://www.rowerotek...rebrna-233.html Do tego suport BB-ES25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Oj sowa sowa :P Nie to nie jest isis, http://image.ceneo.pl/data/products/11225819/i-octane-one-suport-isis-68x113mm.jpg to jest isis. SLX to standard zwany obecnie HT2 czyli hollowtec 2 generacji. suport w odróżnieniu do klasycznych konstrukcji montuje sie jak zauważyłeś na zewnątrz a nie wewnątrz. wkłada sie korbę, zakłada drugie ramie likwiduje luz i skręca ot cała filozofia. No i jeszcze podkładki tam gdzie mają być.

 

Na mityczną rzędowość korby nie patrz chyba ze korba jest czysto 2 rzędowa.

Jako, że autor tematu ma napęd 8 sp czyli max kaseta Alivio

Hmmm ja tam nie wiem ale może mieć i starsze XT np :P , poza tym kaseta alivio nie dyskwalifikuje założenie sobie korby XT jak ktoś chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2i regulaminu

 

 

No właśnie, w moim pierwszym rowerze mam 739 i kasetę CS HG50 11-30T, ten rower używam do jazdy po ścieżkach rowerowych, obecnie składam rower do jazdy w terenie, nie mam jeszcze żadnej korby tylko ramę, stery, hamulce i koła. Chciałbym dobrać przyzwoity napęd, na pewno założę jakąś kasetę 11-34T, pod górki trudno podjechać na mniejszych koronkach, czasami trudno też na 34T bo albo przód się unosi albo tył buksuje.

 

Puklus pokazał jak wygląda suport ISIS, wygląda jak octalink, w czym tkwi różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puklus pokazał jak wygląda suport ISIS, wygląda jak octalink, w czym tkwi różnica?

 

Octalink (8 wypustów) to opatentowany standard Shimano, o ile się nie mylę.

ISIS (10 wypustów) to otwarty projekt kilku innych producentów.

 

Bottom bracket - Wikipedia, the free encyclopedia

 

Dobrze Ci koledzy radzą - bierz Deore i święty spokój.

O ile się nie mylę, to każda "9-ka" jest kompatybilna wstecznie.

Natomiast nie każda 6-7-8 będzie "banglać" z 9-cio rzędowym.

 

A jeśli Ci nie pasi cena, bądź to, że podają iż dla 9-ciu biegów, to kup Alivio i już.

 

Nota Bene - nowe Alivio też już jest w "standardzie" 9-rzędów, czyż nie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup M590 pod 9s, i bedzie banglało, pomijam, że odchudzisz rower o ćwierć kg w porównaniu do Alivio. Mi się udało ostatnio kupić nową korbę LX M582 za 300zł z przesyłką , ale te korby, nowe, trafiają się już sporadycznie, szkoda bo są b. fajne. Niewiele drożej jak M590, a urywasz następne 100g, do tego dostajesz puste w środku ramiona . Pomijając kompozytową koronkę to to samo co SLX 9s za 150zł taniej.

Inna opcja to jak chcesz składać rower pod 8s, to nie lepiej pójść w fajne retro ?? Za ok 250zł dostaniesz starego XTR-a , z dedykowanym suportem , "szara eminencja" z tyłu , manetki stare XT i robi się bardzo wytwornie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem nową korbę Deore XT FC-M739 180mm, pozostaję więc przez kilka następnych lat przy BB na kwadrat, jak dotąd niezawodny.

dzięki wszystkim za sporo informacji na temat napędu, dodaję ciekawy link, może nie dla wszystkich aktualny ale komuś może pomóc.

 

http://www.bikepro.com/products/shimano_tables/shim_frtchnwhl_table.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...