Skocz do zawartości

[korba] linia łańcucha


grzesiowu

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

jest przerzutka przód deorka 591 i wstępne założenie było kupić korbę 590 ale ... z racji finansowej rozważam też korbę 442 octalink i zastanawiam się czy mogą być jakieś niekompatybilności (wydaje mi się że mają różne linie łańcucha - 47,5 vs 50 mm)

 

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy suportach octalinc można zmienić linie łańcucha po przez założenie podkładki 2,5mm od strony napędy. Shimano oficjale zaleca w taki sposób zmianę linii łańcucha. Ogóle linia łańcucha 50 jest dużo korzystniejsza gdyż po przez mniejszy kont łańcuch aż tak bardzo się nie zużywa.

 

Czy nie mylisz przypadkiem suportów, typu octalink z suportem z zewnętrznymi łożyskami?

Rulez, pytanie było o FC-M442 octalink, nie kwadrat. U mnie ta korba współpracowała z suportem octalink 113mm co odpowiada lini łańcucha 47,5mm. Przy zastosowaniu suportu 118mm dla lini łańcucha 50mm, korba była za bardzo wysunięta i były spore przekosy na łańcuchu (w ramach Kross Hexagon 2008 i Kross Level 2008).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wartosci dlugosci suportow moim zdaniem sa zawyzone w dokumentacji shimano

 

mam korbe fc 530 jakj dobrze pamietam; najwazniejsze jest to ze jest na octalinik i zalecana dlugosc suportu wynosi 123 mm przez shimano, a ja mam 118 mm i sadze ze bez problemu by wyszlo i 113 mm. Najlepiej miec korbe jak najblizej suportu to ma znaczacy wplyw na zywotnosc napedu i lepiej sie pedaluje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, takiej podkładki w komplecie z suportem nie ma, dlatego jestem zaskoczony tym zdjęciem. Czyli wychodzi, że najlepiej wziąć suport 113mm po linię łańcucha 47,5mm, jak będzie coś nie tak to podkładka 2,5mm i mamy linie łancucha 50mm? coś mnie to nie pasuje, ponieważ druga długość suportu to 118mm (odchylenie lewego ramienia korby się nie zmienia, a 113+2,5=115,5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Suport dłuższy o 5cm daje z prawa i lewa po 2.5cm" - nie do końca :)

 

Jak zmienisz np. ze 113 na 118 to oś będzie wystawać po prawej 5mm więcej, po lewej tak samo (nie po 2.5mm z obu stron).

 

Tu masz przykład - ten na górze to 113mm, na dole 121mm. Różnica jest tylko po prawej stronie, lewa bez zmian:

 

lx-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład - ten na górze to 113mm, na dole 121mm. Różnica jest tylko po prawej stronie, lewa bez zmian:

W takim razie przepraszam. Widać logika firmy Shimano na pstrym koniu jeździ.

To już chyba wiem dlaczego przy ramie 68, suporcie BB-ES25 118mm i korbie FC-M430 linia łańcucha nie jest "książkowo" 50mm tylko coś koło 53mm ;) mimo że tutaj: http://www.shimano.c...69830690265.pdf twierdzą że powinna mieć 50mm :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta korba współpracowała z suportem octalink 113mm co odpowiada lini łańcucha 47,5mm. Przy zastosowaniu suportu 118mm dla lini łańcucha 50mm, korba była za bardzo wysunięta i były spore przekosy na łańcuchu (w ramach Kross Hexagon 2008 i Kross Level 2008).

 

Ze specyfikacji wynika zupełnie coś innego... dla modelu FC-M442 jest potrzebny suport BB-UN26 (-E) czyli dla 47,5mm - 110mm a dla 50mm - 113mm. Czyli w rzeczywistości masz linie łańcucha 47,5mm i tym samym dla tego nie pasował Ci dłuższy suport gdyż nie był przystosowany do tej korby :)

 

 

te wartosci dlugosci suportow moim zdaniem sa zawyzone w dokumentacji shimano mam korbe fc 530 jakj dobrze pamietam; najwazniejsze jest to ze jest na octalinik i zalecana dlugosc suportu wynosi 123 mm przez shimano, a ja mam 118 mm i sadze ze bez problemu by wyszlo i 113 mm. Najlepiej miec korbe jak najblizej suportu to ma znaczacy wplyw na zywotnosc napedu i lepiej sie pedaluje

 

Nic nie jest zawyżone po prostu trzeba większą uwagę zwrócić na dokumentację. Z papierków Shimano wynika, że do korby FC-M530 potrzebny jest suport BB-ES51 bądź BB-ES30 o długości 113mm i można osiągnąć tylko 50mm linii łańcucha.

 

W takim razie przepraszam. Widać logika firmy Shimano na pstrym koniu jeździ. To już chyba wiem dlaczego przy ramie 68, suporcie BB-ES25 118mm i korbie FC-M430 linia łańcucha nie jest "książkowo" 50mm tylko coś koło 53mm ;) mimo że tutaj: http://www.shimano.c...69830690265.pdf twierdzą że powinna mieć 50mm :P

 

Z Shimano wszystko jest w porządku po prostu moi drodzy koledzy trochę się zagubiliście w tych wszystkich numerkach ;) i kolejny raz pozwolę sobie nanieść małą poprawkę... dla korby FC-M430 trzeba wkręcić suport BB-UN26 (-E) o długości 113mm osiągając tym samym 50mm linii łańcucha.

 

Co do podkładek to trzeba je sobie wyczarować najlepiej z suportu HT2 ale nie zawsze ten patent się sprawdza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z matmy co miał?

Jedna podkładka 2.5cm z prawa daje 2.5cm z prawa i zabiera 2.5cm z lewa. Suport dłuższy o 5cm daje z prawa i lewa po 2.5cm. Dodane z prawa zmienia linię łańcucha.

 

 

Widzę że niedługo suporty będą miały kilka metrów długości skoro już teraz podkładki są 2,5 centymetrowej grubości. Czekam na MegaRower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...