Skocz do zawartości

[łozyska] kulkowe czy maszynowe?


robert86

Rekomendowane odpowiedzi

Brałbym LX piasty na łozyskach kulkowych maja możliwość regulacji luzów (jak maszynówka złpieluz to musisz wymienic łożysko o nawet całą piastę) i są łatwiejsze w konserwacji. Piast Shimano są sprawdzone a Accenta nie znam nikogo kto by na tym jeździł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cala piaste wymieniasz przy kulkach bo dostanie bierzni od sh graniczy z cudem.

W piastach gdzie uzyte sa lozyska potocznie zwane maszynowymi wymieniasz lozysko i po klopocie.

Lozyska sa tanie, do crossmax'a kupilem po 3,5zl za sztuke wiec o czym tu pisac...

 

Inna sprawa tyczy sie wykonania samej piasty, mechanizmu bebenka, osi itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz ile $ masz do wydania o może dobierzemy coś lepszego na maszynach.

 

Ogólnie jak masz piasty na maszynach to zakładasz i zapominasz o nich, jak zrobią się luzy czy opory wywalasz łożysko zakładasz nowe i jedziesz dalej.

SH wymaga większego nakładu czasu na serwis piasty, jak będziesz sprawdzał luzy i smarował regularnie to pojeździsz długo, jak nie to czeka cie wymiana piasty bo bierznie są niewymienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

też bym chcia poznać waszą opnię na temat piast.

Chciałby kupić piastę [budżet do 100zł] najlepiej srebrną [ale to drygorzędna sprawa] i sprzedawca w sklepie zaproponował mi shimano i accenta na łożyskach maszynowych, co wybrać?

 

Będzie na tym szosowa kaseta i jeżdże raczej po drogach, w terenie rzadko i powoli.

 

z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj ja się podczepie pod temat, w najbliższych planach chce zmienić tylne kolo, nad obręczą jeszcze nie myślałem ale głównie o piastach.

I tak myśle czy lepiej by było wziąć piasty Boblighta na maszynach czy Shimano Deore/LX na kulkach ? Co by było lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem tylko "maszynówki". Należy tylko pamiętąć o tym, że niektóre modele piast wymagają trudno dostępnych łożysk. Nawet jak gdzies są, (zawsze gdzieś znajde jak potrzebuje, a szukałem do róznych modeli) to cena może być zaporowa, nawet 50zł/sztuka. np. DT onyx.Hugi, Mavic Croosmax, Cross Ride.

Za to zaletą jest to, że maszynówki są bezobsługowe, i przeważnie bardzo trwałe.

Zwykłe piasty na konusach to przerzytek, i tylko chyba shimano się ich mocno trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe piasty na konusach to przerzytek, i tylko chyba shimano się ich mocno trzyma.

Tak samo nie trafiony pomysł jak centerlock :( Ale SH chce być oryginalne mimo że głupio robi trzymając się starych łożysk.

 

Ja polecam Novatec'i w cenie do 100zł

wersja pod 32 szprychy

http://www.allegro.pl/item95057937_piasta_...a_32h_nowa.html

wersja pod 36 szprych

http://www.allegro.pl/item95275055_piasta_...na_36hnowa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zwykłe piasty na konusach to przerzytek

 

Dokładnie. W ostrym kole mam Miche na kulkowych - kilka dni jazdy w deszczu i zapiaszczoną alejką spowodowały trzeszczenie w środku piasty, musiałem rozkręcić, wyczyścić i nasmarować bo jak zrobią się wżery w bieżniach to piasta do wymiany :confused:

Na piastach NS zrobiłem w tamtym roku ~5000. W podkrakowskich dolinkach czy w górach zdarzało mi się przejeżdżać przez rzeki itp - przód kręci się idealnie, w tylnej wymieniłem łożyska. Kosztowało mnie to ~8zł i zajęło 15min - piasta kręci się jak po wyjeciu z pudełka w dniu zakupu.

Same łożyska maszynowe są świetnie uszczeniane, IMO to dużo lepsze rozwiązanie niż klasyczne łozyska.

 

 

cena może być zaporowa, nawet 50zł/sztuka. np. DT onyx.Hugi

 

Zależey jeszcze jakie Hugi - poszczególne modele różnią się zastosowanymi łożyskami, np te w 340 są do kupienia bez problemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje piasty maszynowe, stery na maszynowych, zawiasy w ramie czy tez suport trzymaja sie od 4 lat. Jak mylem rower przed zima. postawilem go do gory nogami (nie mam stojaka:() zakrecilem kolkiem i poszedlem do kuchni zrobic kisiel. Wracam po kilku minutach a... na liczniku nabilo 8 km - rotfl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chłopaki. Mam nadzieje ze novatec bedzie mi slużył - ten accent jest troche za drogi na mój portfel bo cena jego wynosi 99zł, a czesc jest bez zacisku. Wiec piasta+zacisk+przesyłka hmmm nie opyla sie:)natomiast ta novatec'a Tak jak widac na allegro za 75zł z zaciskiem-byc moze nie jest tam jakas najlepsza,nie wiem co mam zrobic heeh!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też Ci polecam piastę na łożyskach maszynowych. Kulki sa jak dla mnie do zaakceptowania tylko w roweruch gdzie walczy się z masą, bo z tego co wiem to na kulkach sa troszkę lzejsze. A jeśli chodzi o piasty na łożyskach maszynowych to: trwałość trawłość trwałość :( no i do tego bezobsługowość i jak się już po 10k kilometrów ostrej jazdy sypnie łożysko to śmigasz do sklepu z łożyskami i masz za 3zł nówki :)

Mój kumpel od roku katuje novateca i jedyną oznaką ze piasta nie jest już nowa jest to że jest troche pobrudzona, a kręci się jak ze sklepu. Ja właśnie przed 20 minutami odebrałem od listonosza komplet piast Novateca z allegro (coolbikezone czy jakoś tak - btw polecam sprzedawcę). Już nie mogę się doczekać na dm24 i zaplatanie :):P:P:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale maszynowe są na kulkach, to o jakie kulkowe ci chodzi :034: - dobra, wiem, żartuję :D - szczerze mówiąc, to czytając temat zaskoczyły mnie ceny łożysk "maszynowych". Nie wiem, skąd się biorą, ale proponuję wam nie kupować już nigdy więcej takich łożysk w sklepie rowerowym, a udać się do sklepu z łożyskami, np. takiego i kupić właściwe - jestem na 99% pewien, że producenci nie produkują własnego łożyska, a kupują gotowe - a gotowe wykonane są wg typoszeregu, i wystarczy tylko podać kilka wymiarów i macie łożysko.

P.S. Łozyska jakie stosujecie, to koszt nie większy jak 5-10pln, chociaż ja ostatnio szukałem łożyska do alternatora w kropku ojca i zapłaciłem 35pln za małe łożysko. Aa, a tu link, do moim zdaniem najlepszego producenta łożysk. Także nie przepłacajcie, bo producentów wielu nie ma, a CX są dość dobrymi łożyskami - no i tanimi :). pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za łozyskami kulkowymi. Ostatnio rozebrałem przednia deore po całej zimie i 3 000km przebiegu i czysciutka tylny Lx tez bez zarzutów. Shimano ma dobre uszczelnienia i wszystko jest w stanie idealnym u mnie. W katalogu Shimano jezeli dobrze skumałem (po angielsku i czytalem na szybko) to kulkowe sa lepsze od maszynowych w tym ze lepiej przenosza obciązenia boczne. Jak ktoś wie jak jest zbudowane łozysko "maszynowe" to wie ze obciążenia pionowe powinno dobrze wytrzymywac.. ale co innego z poziomymi..

 

MarciN mysle że wiesz na czym polega łozysko kulkowe jest w srodku w piaście (pieście?) bieżnia sa kulki które dociska sie konusem (druga bieznią) chyba nie wymaga tłumaczenia. A "maszynowe" ma bieznie na górze i u dołu kulek (w kulkowym sa bardziej pod kątem jedna po lewo druga po prawo kulek) a kulki sa trzymane takim jakby wianuszkiem. Wszystko jest zamkniete zwykle plastikowa lub metalowa obudową.

 

Edit : przeczytaj to http://pl.wikipedia.org/wiki/Łożysko_toczne na zdjeciu po prawej na dole i na szkicu a) masz lozysko "maszynowe" którym sie tak wszyscy podniecaja ;)

 

Wyższośc łozysk kulkowych - skopiowane z wikipedii : :) łożysko skośne (przenoszące obciążenia wzdłużne i poprzeczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byl temat kaseta/wolnobieg poszukaj a kulkowe to taki ktore tocza sie po biezni wytoczonej w korpusie piasty(niewymienialnej)i po konusie ktory jest nakrecany na os i ktorym reguluje sie luz lozyska i po ktorego okreceniniu mozna ja przesmarowac :) a maszynowki maja postac ciastka z dziurka poweidzmy ktore ma w sobie uszczelnione kulki z gotowa porcja smaru i najczesciej sa nieregulowalne i nierozbieralne choc sa wyjatki.podstawowa rozniaca ejst taka ze w maszynkach mozesz wymienic samo lozysko jak sie zuzyje a w kulkach jak padnie bierznia w piascie to po niej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulkowe to taki ktore tocza sie po biezni wytoczonej w korpusie piasty(niewymienialnej)

niekoniecznie. w niektorych modelach piast bieznie sa wymienne, np. w formulach e-hub.

chcialbym jeszcze zapytac apropos piast novatec: jak lozyskowany jest bebenek? czy tez sa maszynki czy jest na kulkach a moze na slizgu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...