Skocz do zawartości
  • 0

Gość DomPolonii

Pytanie

Gość DomPolonii
Napisano

Szlak Bobra - super trasa rowerowa

 

 

Warto zobaczyć:

Rzekę Narew wraz z dzikim pasem brzegowym, starą plaże miejską, charakterystyczne starorzecza Narwii okalające miasto, panoramę Pułtuska z wieżami ratuszową i zamkową, dzwonnicę Bazyliki Kolegiackiej, Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

 

Ruszamy z pułtuskiego rynku, spod bramy Domu Polonii. Na lewo od wjazdu do tego obiektu zaczyna się wał przeciwpowodziowy, wzdłuż którego biegnie szlak. Na drugim kilometrze od Pułtuska znajduje się miejscie, w którym podczas wielkiej powodzi w 1979 roku doszło do przerwania wału. To tędy popłynęła wielka woda, która na kilkanaście dni zalała Pułtusk. Warto wiedzieć,że był to jeden z największych kataklizmów wodnych w powojennej Polsce.

Po lewej stronie cały czas mamy zalesione wierzbami i innymi drzewami tereny zalewowe Narwii. Jej brzeg oddalony jest kilkanaście metrów od wału. Tp właśnie ten teren jest królestwem bobrów. Co prawda z wału nie mamy zbyt wielu okazji,aby zobaczyć te zwierzęta, ale gdy zejdziemy nad brzeg rzeki i przycupniemy nad wodą, istnieje szansa je spotkać.

Po około trzech kilometrach docieramy do Cmentarza- Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, w którego okolicy postawiona jest wiata postojowa.

Podczas II wojny światowej Niemcy zamienili Pułtusk w miasto Twierdzę. W lipcu 1944 roku od wschodu podeszły wojska radzieckie. Udało im się w dwóch miejscach sforsować Narew,. Na północ i południe od Pułtuska powstały dwa małe przyczółki. Opór niemiecki był jednak na tyle silny, że nie udało się miasta zdobyć z marszu. Aż do stycznia 1945 roku trwały zacięte walki pozycyjne na przyczółkach. Przez te kilka miesięcy Rosjanie stracili na nich kilkanaście tysięcy żołnierzy. Właśnie oni pochowani są na cmentarzu. Cmentarz poległych żołnierz zlokalizowany jest w Kleszewie. Budowę Mauzoleum rozpoczęto w 1948 roku, a skończono w 1949. Zajmuje obszar 21.000m kwadratowych. Cały obiekt składa się z części głównej, którego centralnym punktem jest glorieta wykonana z granitu i piaskowca. Cmentarz składa się z 369 mogił zbiorowych i 85 mogił indywidualnych w których pochowano 16.643 żołnierzy Armii Radzieckiej.

Dalsza część szlaku to trzykilometrowy powrót do Pułtuska

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...