Skocz do zawartości

[rama] Accent Tormenta Lady i podobne ok. 400zł


AntyIdiota

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Szukam ramy dla mojej dziewczyny, nie musi być damska, na Tormentę Lady trafiłem przez przypadek.

 

http://www.velo.com....=1&pk=%&id=3427

 

Ma akceptowalną masę w rozmiarze 16,5", ale obawiam się że rama w tym rozmiarze będzie za mała dla dziewczyny o wzroście 169cm. Mimo wszystko mam wrażenie, że 17" czy 17,5" była by lepsza, a następny dostępny rozmiar 18,5" to już gigant. Nie chcę kompensować tego sztycą i mostkiem, tylko kupić właściwy rozmiar. Jest ktoś tutaj o podobny wzroście? Na ile cm(i jakiej długości) użytkuje oraz jaki rozmiar ramy ma.

 

 

Dodatkowo mam wrażenie, że ta Tormenta ma dziwną geometrię: http://www.velo.com....ramy-accent.pdf stromy kąt rury podsiodłowej 74 stopnie i płaska główka 70. To ma prawo dobrze współgrać?

 

Proszę ew. o inne propozycje. Rama musi mieć piwoty, docelowo będzie mieć XCRa LO(czy jest coś lepszego w tej cenie, może jakiś spinner). Jak jest obecnie z jakością tych amortyzatorów pod względem niezawodności, nadal mają opinię tykającej bomby.

 

Może męsla Tormenta będzie lepsza, bo jest rozmiar 17".

 

Proszę o ew. poprawienie mnie, bardzo aktywnie rowerami nie zajmowałem się 2 lata->wtedy jeździłem na maratony itd. itd.

 

Bardzo proszę o pomoc, gdyż ramkę chciałbym kupić do końca weekendu. Dzięki : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem z ramą jest taki, że każdy ma inną budowę. Co z tego, że dwie osoby mają wzrost ten sam, skoro mają różną długość nóg, korpusu i ramion, a do tego jeszcze inne preferencje pozycji. Tylko "standardowy" człek, o standardowym "podziale" i "preferencjach jazdy", będzie pasował jak ulał do standardowej ramy. Reszta, czyli pewno z 90%, osób kompensuje sobie właśnie sztycą, siodłem, mostkiem i kierą.

 

Główna różnica między Tormentą męska a Lady to p/w długość rury poziomej - 19M - 58 cm, 18,5L - 53 cm. Myślę, że producent wie co robi, przestudiował statystycznie ileś tam przypadków i dziewczyny są z natury drobniejsze. Zaufałbym więc wiedzy producenta, który ramy produkuje nie od dziś i się doskonali. Długości tej rury tak łatwo "w dół" nie skompensujesz, przede wszystkim z uwagi na to, że nie dostaniesz sztycy z "przesunięciem do przodu", tak aby uzyskać efekt ustawienia rzepki kolana w pionie z pedałem, na poziomo ustawionej korbie. A przy sztycy amortyzowanej to już w ogóle (polecam te z pantografem, bo inne to przy nich niemalże ściema). Długość " w górę" skompensować dużo łatwiej, pełno jest sztyc z "cofnięciem" i niemal każda amortyzowana "cofa".

 

Jak spojrzysz na zestawienie geometrii, różnice pomiędzy poszczególnymi rozmiarami ram są p/w w długości rury podsiodłowej. Reszta to cm "w tę lub tamtę", łatwe w miarę do kompensacji. Czy dziewczyna jest długo-, średnio- czy krótko-noga? ;) Posiłkuj się odległością w obecnym rowerze, w osi rury, od środka suportu do krawędzi siodła - i rozmiar sam wyjdzie.

 

Jeżeli dziewczyna chce mieć sztycę amortyzowaną (z pantografem koniecznie!), to w przypadku wahania wybrałbym ramę oczywiści mniejszą, gdyż na długość sztyca i tak "cofnie" jej słodkie 4 litery (mam - Suntour NCX i ostatnio przerabiałem mocowanie jarzemka aby przesunąć się 3 cm do przodu - i niestety krótki korpus lub nogi jakoś ;)).

 

Miłego kminienia ;)

 

tak aby uzyskać efekt ustawienia rzepki kolana w pionie z pedałem, na poziomo ustawionej korbie

 

Trochę się zapędziłem - ustawienie "w pionie" zależało będzie od ustawienia siodła = cofnięcia siodła + długości sztycy + "cofnięcia" sztycy, a co najwyżej w minimalnym stopniu od długości rury podsiodłowej. Tak czy inaczej za długiej rury poziomej dziewczynie tak łatwo nie skompensujesz lub wcale (sztyca z zerowym offsetem, krótki mostek), krótszą dużo prościej (offset sztycy, sztyca z pantografem, długi mostek).

 

Wszystko jest niestety wypadkową dążenia do optymalnej (czyt. pionowej) osi rzepki kolana i pedału i paru innych składowych.

Zaufaj producentowi (lady czy męska), posadź dziewczynę prawidłowo na obecnym bike'u - z "pionem rzepki", a potem zmierz odległość od środka suportu do krawędzi siodła (rozmiar ramy).

 

Miłego kminienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...